Ndryshimi i klimës tashmë ka ndryshuar rrjedhën e lumenjve dhe përmbytjeve në Evropë

përmbytje

Pas analizimit të qindra mijëra të dhënave, është arritur në përfundimin se përmbytjet në Evropë ndodhin 2 muaj më herët se 50 vjet më parë. Evropa Verilindore dhe zona e Atlantikut preken nga kjo. Dhe në të kundërt, zonat e Detit të Veriut dhe zona të mëdha të përmbytjeve të Detit Mesdhe ndodhin një muaj e gjysmë më vonë. Edhe pse kjo pabarazi është "normale" për shkak të llojit të shkaqeve të menjëhershme në secilin rajon, koha po luan një rol të madh. Në studim janë përfshirë 50 shkencëtarë të cilët kanë studiuar regjistrimet e pothuajse 4.262 stacioneve hidrometrike.

Një nga pikat kryesore që janë analizuar ka qenë rrjedha e ujit të lumit. Duke marrë parasysh pikën më të lartë që ata kanë arritur, dhe duke filluar nga viti 1960. Që nga ajo kohë një lumë vjetor është vërejtur në lumenj. Totali i 200.000 regjistrime u regjistruan në hartë, duke e bërë mospërputhjen e madhe të 50 viteve të fundit shumë vizuale dhe të dukshme.

Përfundimet që janë nxjerrë nga studimi

lumenj Firence Itali

Profesori Gunter Blöschl, autori kryesor i studimit, nga Universiteti i Teknologjisë së Vjenës, Austri, siguron me këto fjalë: "Rezultati i përgjithshëm është se, me të vërtetë, ndryshimi i klimës ka ndikuar në kohën e përmbytjeve, por e ka bërë atë ndryshe në rajone të ndryshme të Evropës."

Ndër ndryshimet më të dukshme, mund të theksohet se midis rajoneve më të ftohta të kontinentit, të tilla si veriu dhe lindja, përmbytja e lumenjve ndodhi në pranverë dhe verë me shkrirjen e borës. Në jug, për shembull, prurjet u rritën më shumë në dimër, e cila është kur bie shi më shumë. Rritja e temperaturave ka bërë që shkrirja të ndodhë më herët. Prandaj, rritja e fluksit në verilindje të Evropës ka përparuar kaq shumë. Secili rajon, në varësi të ligatinave, nëse i përkasin shpatit të Atlantikut dhe të tjerët faktorë të ndryshëm, bëjnë që ai të jetë modifikuar veçanërisht dhe në një mënyrë të veçantë në secilin rajon.

Ndryshimet më të mëdha të regjistruara

përmbytje rruge

Ato janë zbuluar në Evropën Perëndimore, përgjatë bregdetit të Atlantikut të Veriut. Nga Portugalia në Angli, më shumë se 50% e stacioneve treguan një përparim prej të paktën 15 ditësh në përmbytjet. Prej tyre, 36% treguan ndryshime prej më shumë se 36 ditësh, në këto 50 vjet të analizuara.

Një grup provash i pakundërshtueshëm që jo vetëm ndryshon klimën, por gjithashtu ndikon në vetë ekosistemin, i cili varet drejtpërdrejt nga klima. Dhe me këtë, ato ndikohen gjithashtu në rajonet bujqësore dhe gjenerimin e energjisë.

Humbjet ekonomike si pasojë e çekuilibrit të rrjedhave dhe përmbytjeve

Autorët e studimit argumentojnë se në disa zona tashmë kanë ndodhur ndryshime drastike që prekin sektorët që varen prej tij. Globalisht, vlerësohet se shuma e humbjeve në sektorët e bujqësisë dhe gjenerimit të energjisë arrijnë në 104.000 miliardë dollarë në vit. Faktori kryesor që prek më shumë njerëz në të gjithë botën është përmbytja. Për shkak të rritjes ekonomike dhe ndryshimit të klimës, humbjet pritet gjithashtu të vazhdojnë të rriten përpara.

bujqësia e ujitur

Ndikimi mjedisor dhe ekonomik i përmbytjeve do të nënkuptojë se, në disa shoqëri dhe ekosisteme që ishin përshtatur tashmë për të ndodhur në një kohë të caktuar, ata e bëjnë këtë në një tjetër. Ajo që mund të vijë herët a vonë mund të zvogëlojë prodhimin bujqësor duke ndikuar në kultura të caktuara. Ato gjithashtu mund të ndikojnë në sasinë më të vogël të ujit të disponueshëm për bujqësinë e ujitur dhe të gërryejnë tokën. Këto ndryshime gjithashtu mund të ndryshojnë prodhimin e energjisë hidraulike ose furnizimin me ujë të pijshëm për popullsinë e rajoneve.

Rritja e përgjithshme e temperaturave po evokon që klima siç dihej, pak nga pak duhet të rishikohet. Fenomenet natyrore nuk po ndodhin më në afatet kohore në të cilat ato ndodhnin dikur, dhe fatkeqësitë natyrore po bëhen gjithnjë e më të shpeshta dhe ekstreme.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.