Ndryshimi i klimës ka një ndikim më të madh nga sa mendohej më parë tek kafshët

bandit

Ndryshimi aktual i klimës është një sfidë për të gjitha gjallesat. Megjithëse ka disa specie që do të përfitojnë, do të jenë shumë më tepër që do të zhduken, duke lënë një boshllëk të thellë në ekosistemin në të cilin, për momentin, ata jetojnë.

Sipas një studimi të ri të bashkëprodhuar nga Universiteti i Queensland (Australi) dhe botuar në revistën shkencore 'Ndryshimi i Klimës së Natyrës', ndryshimi i klimës ka një ndikim më të madh nga sa mendohej më parë tek kafshët.

Disa nga kafshët që mund të mos e shohin diellin në lindje në afat të shkurtër ose të mesëm janë primatët dhe elefantët. Ironikisht, një nga strategjitë e tyre të mbijetesës që u ka shërbyer atyre deri më sot është tani problemi i tyre kryesor. Dhe është se, kujdesi për një ose dy fëmijë kishte përparësitë e tij në mjedisin natyror, sepse ishte më e lehtë për të gjithë që të arrinin moshën e rritur.

Megjithatë, Në një botë ku ndryshimi po ndodh shumë shpejt, vetëm ata me pasardhës të mëdhenj do të kenë një shans të mirë për të mbijetuar.

elefant

Studiuesit, të cilët pretendojnë se ndikimi që kishte në këto kafshë nënvlerësohet, kanë përdorur të dhëna nga 136 studime në 120 specie gjitarësh dhe 569 zogjsh. Analizimi i kthesave demografike, niveleve të riprodhimit, zonave gjeografike dhe evolucioneve klimatike të specieve që konsiderohen të kërcënuara nga Bashkimi Ndërkombëtar për Ruajtjen e Natyrës (IUCN) Ata kanë qenë në gjendje të zbulojnë se, nga 873 lloje gjitarësh në listë, 414 kanë vështirësi për t'u përshtatur me ndryshimet klimatike; në lidhje me zogjtë, përqindja është 23,4% (298 lloje).

Ndryshimi i klimës, i përkeqësuar nga njerëzit, mund të çojë në zhdukjen e shumë kafshëve në të gjithë botën. Ndërsa pritet që temperatura mesatare globale të mbetet nën 2ºC krahasuar me Revolucionin Industrial, për shkencëtarët arritja e këtij objekti do të jetë shumë e vështirë.

Ju mund ta lexoni studimin këtu (në Anglisht).


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.