Ndryshimi i klimës kërcënon të zhdukë burimet tona ujore

ndryshimi i klimës kërcënon burimet tona ujore

Siç kemi diskutuar në artikujt e mëparshëm, ndryshimi i klimës rrit frekuencën dhe intensitetin e ngjarjeve ekstreme të motit të tilla si thatësira. Thatësira të gjata dhe intensive kërcënojnë të shkatërrojnë rezervat tona të ujit dhe kjo na vë në rrezik.

Si për përdorim industrial, siç është bujqësia, ashtu edhe për konsum dhe furnizim njerëzor, uji është një burim tepër i rëndësishëm dhe i vlefshëm. Megjithatë, ndikimet e ndryshimit të klimës në pellgjet spanjolle mund të jenë më të mëdha se ato të parashikuara në Planet Hidrologjike, sipas një studimi të kryer nga studiues nga Universiteti Politeknik i Valencias (UPV) që i përkasin Institutit të Inxhinierisë së Ujit dhe Mjedisit (IIAMA).

Si ndikon ndryshimi i klimës në burimet ujore?

Burimet ujore të Spanjës po mbarojnë

Kur thatësira zvogëlon reshjet vjetore, burimet ujore zvogëlohen pas përdorimit dhe konsumimit të tyre. Përveç kësaj, kësaj duhet të shtojmë se rritja e temperaturave gjatë gjithë vitit rrit sasinë e ujit të depozituar që avullohet dhe nuk është më e dobishme. Këto aspekte nuk janë konsideruar plotësisht mirë në shumë planifikime hidrologjike në Spanjë.

Kërkimi mbi ndikimet e ndryshimit të klimës në planet hidrologjike është zhvilluar nga Patricia Marcos dhe është botuar në revistën shkencore Ingeniería del Agua. Ky hulumtim thekson kufizimet e qasjes së dhënë në Spanjë për të qenë në gjendje të integrojë të gjitha efektet e ndryshimit të klimës brenda planifikimit hidrologjik.

Në hulumtim ata nxjerrin përfundime që tregojnë se menaxhimi hidrologjik në Spanjë merr parasysh vetëm zvogëlimin e inputeve të ujit nga reshjet dhe nuk merr parasysh ndryshueshmërinë hapësinore brenda të njëjtit demarkacion hidrologjik. Kjo do të thotë, ndikimet e ndryshimit të klimës nuk i kuptojnë demarkacionet hidrologjike të krijuara nga njerëzit, por ndikojnë në mënyrë të barabartë në një shtrirje të tërë. Një plan hidrologjik për një komunitet autonom mund të konsiderojë disa aspekte dhe një plan tjetër parashikon të tjera, por, megjithatë, ndryshimi i klimës ushtron ndikimet në mënyrë të barabartë.

Burimet ujore spanjolle në rrezik

thatësira në rezervuarë

Studimi ka vlerësuar ndikimin e ndryshimit të klimës në burimet ujore të sistemit të shfrytëzimit të lumit Júcar, duke marrë parasysh skenarët më të fundit të ndryshimit të klimës dhe duke krahasuar rezultatet e tre modeleve hidrologjike konceptuale. Shtë vërejtur gjithashtu se si burimet ujore janë zvogëluar në periudhën afatshkurtër dhe afatmesme dhe si do të zvogëlohen më tej. Burimet ujore pritet të ato do të ulen me 12%, por studimi vlerëson një ulje prej 20-21% në afat të shkurtër dhe 29-36% në afat të mesëm.

Kjo ulje e burimeve ujore nuk parashikohet në planet e thatësirës së bashkësive autonome. Në fakt, është zbuluar se në vitet e fundit tashmë ka pasur një reduktim të ngjashëm me atë të aplikuar në Plan. Për më tepër, analiza ka përcaktuar një pasiguri të lartë në lidhje me përqindjen e mundshme të zvogëlimit të burimit, që rrjedh nga modelet klimatike dhe, në një masë më të vogël, nga modelet hidrologjike.

Përcaktimi i përqindjes së zvogëlimit të burimeve ujore nuk bazohet vetëm në ndikimet e ndryshimit të klimës ose parashikimeve të klimës, por edhe në elementë të tjerë, të tilla si temperatura, regjimi i erës, rritja e kërkesës dhe popullsisë, nevojat bujqësore, dhe sende të tjera. Kjo është arsyeja pse hulumtimi propozon të kryejë një planifikim të orientuar jo vetëm për të përcaktuar zvogëlimin dhe përqindjen e burimeve ujore, por të jetë në gjendje të analizojë qëndrueshmërinë (aftësinë për të përshtatur dhe për të mbajtur ngarkesa) që ka uji i depozituar përballë situatave të stresit. Në këtë mënyrë, është e mundur të identifikohen se cilat zona janë më të prekshme nga ndikimet e ndryshimit të klimës dhe të propozohen masa përshtatjeje.

Siç mund ta shihni, ndryshimi i klimës po kërcënon rezervat tona të ujit. Uji është një mall tepër i çmuar dhe i domosdoshëm, të cilin duhet ta ruajmë.

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.