Ndryshimi i klimës kërcënon pishën e zezë në Teruel

Mostrat e pishave të zeza

Pisha e zezë, emri shkencor i së cilës është Pinus uncinataShtë një lloj halore tipike për malet, ku temperaturat mbeten të buta në verë dhe vjeshtë, dhe të ftohta gjatë pjesës tjetër të vitit. Këto kushte janë ato që gjenden në Sierra de Gúdar, në Teruel, në Spanjën veriore.

Megjithatë, Ndryshimi i klimës kërcënon këtë specie të bukur ndërsa lejon një tjetër, sylvestris Pinus, i njohur më mirë si pisha albar ose pisha scots, më tipike për zonat me klimë më të ngrohtë, zëvendësojeni atë.

Pisha e zezë, specia më jugore e pishës në Evropë, ka gjetur strehën e saj në malet e Sierra de Gúdar. Kjo është ajo ku botanistët e parë e përshkruan atë në 1941, dhe sot, vetëm disa dekada më vonë, ajo është në rrezik. Popullsia e saj është shpërndarë në dy bërthama: e para, prej rreth 40 hektarë në hijen e majës Peñarroya - midis 1900 dhe 2028 metra - dhe tjetra prej rreth 200 hektarë në zonën Alto del Conventillo..

Nëse ndryshimi i klimës zbut kushtet mjedisore, atëherë sylvestris Pinus do të fitonte terren nga Pinus uncinataJo vetëm sepse përshtatet shumë më mirë në zonat me klimë të butë dhe madje të nxehtë, por edhe sepse shkalla e rritjes së saj është më e shpejtë. Për më tepër, ai lehtë mund të hibridizohet, gjë që do të zvogëlonte popullatën e pishave të zeza të pastra.

Shembull Pinus uncinata

Për të shmangur këtë, teknikë nga Departamenti i Zhvillimit Rural dhe Qëndrueshmërisë së Qeverisë së Aragonit kanë hartuar pyllin e pishave të zeza duke përdorur GPS, duke analizuar të gjitha speciet bimore që jetojnë në të. Përveç kësaj, ata kanë studiuar evolucionin e pyllit me pisha dhe kanë marrë masa për ruajtjen e tyre përmes menaxhimit të pyjeve në Malet e Shërbimit Publik.

Që nga viti 1992 kjo pjesë e Spanjës është përfshirë brenda Rrjetit Natura 2000 të Bashkimit Evropian, dhe kjo është, sipas ekspertëve nga Qeveria e Aragonës, pisha e zezë është »një perlë biogjeografike»Të mbrohet.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.