Ndryshimi i klimës do të rrisë vdekjet nga temperaturat e larta në Katalonjë

vala e nxehtësisë Katalonia

Siç e kam përmendur në artikujt e mëparshëm ndryshimi i klimës dhe efektet e saj kërcënojnë Katalonjën. Midis tyre gjejmë ngritja e nivelit të detit dhe regresioni i plazheve. Këto janë ato që do të prekin më shumë Katalonjën në vitet e ardhshme.

është lëshuar një raport mbi ndryshimin e klimës në Katalonjë dhe është prezantuar në Barcelonë. Dokumenti përbëhet nga rreth 624 faqe dhe është përgatitur nga 141 ekspertë nga universitetet dhe qendrat kërkimore. Si do të ndikojë ndryshimi i klimës në Katalonjë?

Raporti i Tretë mbi Ndryshimet Klimatike në Katalonjë

Raporti paralajmëron për një rritje anormalisht e lartë e temperaturave dhe se mund të rrisë vdekjet nga valët e nxehtësisë vjetore. Një nga efektet e ndryshimit të klimës është rritja e frekuencës së nxehtësisë dhe valëve të ftohta dhe në intensitetin e tyre. Kjo është arsyeja pse vdekjet e valëve të nxehtësisë mund të rriten siç rriten valët e nxehtësisë.

Deri më tani, vdekjet vjetore nga valët e nxehtësisë në Katalonjë janë rreth 300. Sidoqoftë, sipas këtij raporti të botuar, ato mund të arrijnë në 2.500 deri në vitin 2050. Pjesa e popullsisë më e prekur nga valët e nxehtësisë do të ishin të moshuarit dhe njerëzit me sëmundje kronike të mëparshme.

të moshuar të dehidruar

Sipas raportit, temperatura mesatare e Katalonjës është rritur me 1,55 gradë nga vitet '50. Ndërsa efektet e ndryshimit të klimës rriten për shkak të rritjes së gazrave serë në atmosferë, skenarët e rritjes së nxehtësisë dhe temperaturës do të përkeqësohen. Vlerësohet se deri në vitin 2050 temperatura mesatare do të rritet 1,4 gradë më shumë.

Për më tepër, ne po flasim për vdekjet nga valët e nxehtësisë, por kësaj duhet të shtojmë se rritja e ndotjes do të përkeqësohet nga temperaturat e larta dhe se aktualisht vlerësohet se shkakton 3.500 vdekje të parakohshme për shkak të ndikimeve çdo vit.

Tani për tani, të gjitha shenjat e ndryshimit të klimës që po ndodhin tregojnë për një rritje të temperaturave ekstreme, këto janë valët e nxehtësisë, netët tropikale, etj. Vjen për të pasur netë në të cilat nuk bie nën 25 gradë.

Pasojat e ndryshimit të klimës në Katalonjë

Pasoja e parë është thatësira. Deri në vitin 2051, sipas raportit, ulja mesatare e burimeve ujore do të jetë rreth 10% në pellgjet Pirinease dhe një maksimum prej 22% në pellgjet bregdetare.

Padyshim, thatësira rezulton në më pak shi. Deri më tani, ndryshimi i klimës nuk ka ndikuar ende në mënyrë të konsiderueshme në regjimin e reshjeve, megjithatë, në vitin 2050 vlerësohen zvogëlime të reshjeve -10% në pranverë, verë dhe vjeshtë.

valët e të nxehtit

Rrjedhur nga rritja e temperaturës dhe mesatareve, do të ketë më pak reshje në formë dëbore. Reshjet e borës do të jenë gjithnjë e më të rralla. Raporti rekomandon rritjen e kapacitetit prodhues të dëborës artificiale në mënyrë që vendpushimet e skive të lehtësojnë mungesën.

Si pothuajse të gjitha qytetet bregdetare, ngritja e niveleve të detit është një problem serioz. Deti Katalan është duke u rritur rreth katër centimetra në dekadë. Këto ndryshime, raporti i mbledh, ajo shoqërohet nga një rritje e stuhive të vjeshtës dhe vdekshmërisë masive të specieve të tilla si koralet ose posidonia.

Përgjigjet për këtë

Ju nuk mund të promovoni më një mohimi para asaj që po ndodh dhe asaj që do të vijë. Ka njerez të cilët mohojnë ekzistencën e ndryshimit të klimës dhe ata fajësojnë qeveritë dhe shkencëtarët se kanë vepruar me frikë. Sidoqoftë, provat janë atje: rritja e përgjithësuar e temperaturave, zhvendosja dhe ndryshimet në gjatësinë e stinëve do të kenë pasoja në sulmet e astmës dhe alergjitë (aktualisht midis 20% dhe 25% të popullsisë vuan disa lloji i alergjisë).

temperaturat e larta

Gjithashtu i rrezikut të mundshëm të vuajtjeve të sëmundjeve tropikale të tilla si dengue, malaries ose chikungunya, të cilat do të shtohen në sëmundjet e tjera të transmetuara nga përkeqësimi i ujit, të përkeqësuar nga thatësira. Deri në vitin 2100, sipas vetë raportit, Katalonia mund të ulet në 13% burimet e saj ujore.

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.