Ndryshimi i klimës do të gjenerojë 100 milion më shumë njerëz të varfër

varfëria për shkak të ndryshimit të klimës

Ndryshimi i klimës nuk prek vetëm ekosistemet tokësore dhe detare në të gjithë botën. Ajo gjithashtu ka efekte negative në ekonominë njerëzore. Për shkak të ndikimeve që ka në territor dhe aktiviteteve njerëzore (për ironi të fatit, në të njëjtat aktivitete që e gjenerojnë atë), Banka Botërore ka paralajmëruar që ndryshimi i klimës do të gjenerojë 100 milion më shumë njerëz të varfër deri në vitin 2030.

Kjo mund të lehtësohet nëse ndryshojnë tendencat aktuale të konsumit dhe merren masa drejt një tranzicioni të energjisë bazuar në energjitë e rinovueshme si një burim energjie, përveçse përmbushen. objektivat e vendosura nga Marrëveshja e Parisit.

Më të varfër

thatësira të rritura nga ndryshimi i klimës

Në një intervistë të botuar sot nga gazeta franceze "Le Figaro", drejtoresha e përgjithshme e Bankës Botërore, Kristalina Georgieva, thekson se megjithëse ngrohja globale ndikon në të gjithë botën, rreziku është veçanërisht i rëndësishëm për vendet e varfra, prandaj duhet t'i ndihmojmë ata me forcë dhe "menjëherë" për të përshtatur infrastrukturën e tyre dhe për të bërë evoluimin e bujqësisë së tyre.

Bujqësia, nga ana tjetër, është shkaku i mbishfrytëzimit të ujit dhe ndotjes së akuiferëve. Përveç kësaj, është shkaku i shpyllëzimit të miliona hektarë në vit, kështu që nuk është plotësisht një zgjidhje e përsosur. Sidoqoftë, është e nevojshme, pasi çdo herë në planet ka më shumë gojë për të ushqyer, dhe bujqësia ndihmon gjithashtu në thithjen e CO2 nga fotosinteza e kryer nga të korrat.

Konfliktet

përmbytjet shkatërrojnë qytete

Janë 500 milion njerëz në një situatë shumë të brishtë në vende si Haiti, Irak, Siri ose Libi dhe në Afrikë. Këto zona vuajnë konflikte në lidhje me armët dhe luftërat që çojnë në varfëri të konsiderueshme, por gjithashtu ndikohen, nga ana tjetër, nga ndryshimi i klimës.

Për ta ilustruar këtë, një konflikt shpërtheu në Siri që përkoi me një thatësirë ​​që bëri që popullatat rurale të migronin në qytete. Kur në një kohë të shkurtër një popullsi lëviz drejt një bërthame urbane, kërkesa për burime rritet. Nëse thatësira nuk siguron ujë për të gjithë, fillon lufta për burimet.

Një shembull tjetër i konfliktet e armatosura dhe ndryshimi i klimës janë të lidhura ngushtë është se në veri të Malit prodhimi më i ulët i tokës me pasojë ndikimin negativ në popullatë favorizoi paqëndrueshmërinë politike.

Situata të dëshpëruara

Rritja e niveleve të detit

Përballë këtyre situatave në të cilat burimet gjithnjë e më shumë kufizojnë popullatat, duke krijuar paqëndrueshmëri, luftëra dhe një rritje të sëmundjeve dhe vdekjeve, është shumë e mundur që numri i zhvendosjes së njerëzve në vende të tjera kundër vullnetit të tyre të rritet. Migrimi është rruga e vetme e arratisjes për shumë familje që nuk mund të vazhdojnë me punën e tyre për shkak të mungesës së burimeve ose frikës nga lufta.

Sipas KB, tani janë 65 milion, nga të cilët 21 milion janë refugjatë politikë, i cili përbën një rekord historik të zhvendosjes së njerëzve në vende më të sigurta. Banka Botërore, siç tregohet nga ky ish Komisioner Evropian për Ndihmën Humanitare dhe Buxhetin, i ka kushtuar një mesatare prej 10.000 milion dollarësh në vit luftës kundër ndryshimit të klimës në vitet e fundit.

Duke filluar nga viti 2020, do të kryhen planet që do të kushtojnë 28% të mjeteve tuaja financiare për të zbutur efektet e ndryshimit të klimës në zonat më të rrezikuara dhe të brishta. Kjo gjithashtu do të ndihmojë në shmangien e konflikteve politike mbi interesat dhe mungesën e burimeve të tilla si uji.

Ndryshimet e skenarit

Ne nuk duhet të harrojmë se skenarët në të cilët jetojmë do të ndryshojnë me ndryshimin e klimës. Me rritjen e niveleve të detit, qytetet bregdetare do t'i nënshtrohen migrimit dhe modifikimit. Nga ana tjetër, qeveritë duhet të caktojnë një pjesë të madhe të PBB-së së vendeve për të kryer planet e adaptimit ndaj ndryshimit të klimës.

Skenari që na pret nuk është shumë shpresëdhënës, kështu që të gjitha veprimet që ne kryejmë tani janë të pakta.

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.