Trump dhe kabineti i tij fshijnë të gjitha referencat për ndryshimin e klimës dhe ngrohjen globale nga faqja zyrtare e Shtëpisë së Bardhë

Para Trump

Faqja zyrtare e Shtëpisë së Bardhë para inaugurimit të Donald Trump

Presidenti i ri i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, bëri betimin e zyrës të Premten e kaluar, menjëherë pas marrjes së detyrës, një faqe informacioni referuar ndryshimi i klimës ishte eleminohet nga faqja zyrtare e Shtëpisë së Bardhë, si dhe çdo përmendje e ndryshimit të klimës dhe ngrohjes globale.

Amerika e parë - Plani i energjisë

Ky seksion është zëvendësuar nga një tjetër i quajtur «Plani i parë i energjisë i Amerikës»(Plani i Energjisë-Amerika së pari) që paralajmëron se Plani i Veprimit për Klimën dhe rregullimi i ujit të Shteteve të Bashkuara (Ujërat e rregullit të SHBA), janë të dëmshme për shoqërinë.

Këto rregullore që administrata e re i konsideron si "të dëmshme" si qëllime kryesore, është të zvogëlojnë emetimin e gazeve serë dhe luftuar ndryshimin e klimës në rastin e Planit të Veprimit për Klimën dhe mbrojtjen e ujëmbajtësve amerikanë në rastin e rregullimit të ujit në Shtetet e Bashkuara.

Pas atu

Uebfaqja zyrtare e Shtëpisë së Bardhë pas inaugurimit të Trump

Ju gjithashtu mund të lexoni deklarata të tilla si "për një kohë të gjatë, industria jonë e energjisë ka qenë e ndenjur për shkak të rregullimit të rëndë", për shkak të politikave të tilla si ato të treguara dhe që Trump pranon t'i eleminojë ato duke i konsideruar të dëmshëm dhe të panevojshëm.

Nafta e Shales dhe Gazi i Shaleve

Sikur kjo të mos mjaftonte, çështja shtohet kur ai vazhdon duke thënë se administrata Trump do të përqendrohet në revolucionin e industrisë jo konvencionale të hidrokarbureve si vaji i argjilës dhe gaz argjilor për të krijuar vende pune dhe për të sjellë prosperitet për miliona amerikanë. Karburantet në të cilat teknika e nxjerrjes nuk është askush tjetër veçse shkatërruese dhe e diskutueshme «fracking".

Këto deklarata të fundit janë shpërbërë nga disa studime të kohëve të fundit, të cilat tregojnë se sektori i energjisë së rinovueshme siguron punësim më shumë njerëz sesa industria e naftës, qymyrit dhe gazit e kombinuar në Shtetet e Bashkuara.

Ne jemi para Stili Trump, e cila ka ndryshuar provat e hedhura poshtë dhe metodën shkencore për logjikën prapavepruese (vendosjen e rezultateve dhe më pas kërkimin e logjikës që i mbështet ato), duke mohuar atë që shumica e shkencëtarëve kanë provuar gjatë viteve të studimit dhe punës së hollësishme.

Riaktivizimi i Industrisë Amerikane të Qymyrit

Uebfaqja e re përpiqet zbus tonin me deklarata të tilla si 'sot nevojat tona për energji duhet të shkojnë krah për krah me një kujdestari të përgjegjshme të mjedisit. Mbrojtja e ajrit të pastër dhe ujit, ruajtja e zakoneve tona të respektit për natyrën dhe ruajtja e rezervave dhe burimeve tona natyrore do të vazhdojnë të jenë një përparësi ", por në asnjë moment ai nuk përmend energjinë e rinovueshme. Në vend që të flisni për to, përfshini një plan për atë që ata e quajnë "qymyr të pastër»(Qymyr i pastër), i cili nuk është asgjë tjetër përveç një qymyri shumë i pasur me lëndë djegëse fosile, jashtëzakonisht i dëmshëm për mjedisin.

Përveç kësaj, administrata Trump "është gjithashtu e angazhuar për ta bërë teknologjinë e qymyrit më të pastër dhe ringjalljen e industrisë amerikane të qymyrit, e cila është abuzuar për shumë kohë". Le të mos harrojmë se qymyri është një lëndë djegëse fosile dhe politikat e reja të energjisë synojnë zvogëlimin e përdorimit të tij në maksimum për të zvogëluar emetimet e gazeve serë.

Siç dihet, Presidenti Obama ka qenë një mbrojtës i zjarrtë i politikave të reduktimit të gazrave serë, ndër veprime të tjera, duke nënshkruar Marrëveshja e Parisit. Me ardhjen e Trump, për fat të keq parashikimi për ndryshimin e klimës, hulumtimi i tij dhe zbutja në Shtetet e Bashkuara nuk janë shumë rozë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.