Ndryshimi i klimës është bërë nga njeriu

Cambio climático

Megjithëse presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, ka shprehur publikisht mendimin e tij mbi ndryshimin e klimës, madje duke arritur deri aty sa të thotë se ishte një mashtrim nga Kina qëllimi i së cilës ishte të fitonte një avantazh ekonomik mbi Shtetet e Bashkuara, një raport i titulluar »Klima Kombëtare e Vlerësimit» ka konkluduar se qenia njerëzore është maksimumi përgjegjës për atë që po ndodh në këtë moment në atmosferë.

Dhe është se, ndryshimet klimatike kanë qenë gjithmonë dhe do të vazhdojnë të ekzistojnë, por kurrë më parë nuk ka pasur një specie të aftë për të bërë një ndikim të tillë në planet.

Cilat janë shkaqet e ndryshimit aktual të klimës?

Emetimi i vazhdueshëm i dioksidit të karbonit në atmosferë, djegia e qymyrit, naftës dhe gazit natyror janë shkaqet kryesore të ndryshimeve në klimën që po përjetojmë. Secili prej nesh dëshiron të jetojë mirë, gjë që është plotësisht logjike, por po e bëjmë në një mënyrë që dëmton seriozisht Tokën.

Sipas raportojnë, nga viti 1950 deri më sot, Kontributi njerëzor në ndryshimin e klimës sillet midis 92% dhe 123%. Përmendja e kësaj përqindjeje të fundit shpjegohet sepse aktiviteti njerëzor kundërvepron me efektet e disa fenomeneve natyrore, siç janë vullkanet, por që në të njëjtën kohë dëmtohen nga efektet e gazrave serë.

Pasojat që tashmë po shihen në Tokë

Uragan

Ndërsa temperatura mesatare globale rritet, uji në oqeane »po bëhet më i nxehtë, më acid dhe me nivele më të ulëta të oksigjenit”Shpjegoi Katharine Hayhoe nga Universiteti Teknik i Teksasit dhe një bashkëautor i studimit. Përveç kësaj, shkrirja e poleve po përshpejtohet, gjë që do të rrisë nivelin e detit.

Ngjarje të motit si uraganet po intensifikohen. Irma o Harvey ata me siguri janë vetëm një shembull i vogël i asaj që do të vijë, ndërsa Trump vazhdon ta mohojë atë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.