Dallimet midis ndryshimit të klimës dhe ngrohjes globale

 

Dallimet midis ndryshimit të klimës dhe ngrohjes globale

Ata shpesh përdoren si sinonime në një mënyrë të gabuar, termat ndryshim i klimës dhe ngrohje globale kur ato nënkuptojnë dy gjëra krejt të ndryshme. Shtë e qartë se të dy konceptet i referohen rrënimit që po vuan gjithë planetin për shkak të dorës së njeriut dhe atyre që duhet korrigjuar shpejt.

Unë do ta shpjegoj qartë më poshtë nga çfarë përbëhet secili term në mënyrë që të jetë e qartë për ju.

Kur përdorin ekspertët termi ndryshim i klimës, i referohen ndryshimeve të rëndësishme në klimë që ndikojnë në aspekte të tilla si temperatura, reshjet e shiut ose era dhe që ndodhin për disa dekada. Nga ana tjetër, ngrohja globale i referohet rritjes së vazhdueshme të temperaturës mesatare në të gjithë planetin.

Kjo ngrohje është shkaktuar nga përqendrimet e gazra serë që është në atmosferë dhe në vetvete nuk është asgjë më shumë se një aspekt i quajtur ndryshimi i klimës.

ndotja e botës

Nuk ka dyshim se ndryshimi i klimës është një problem real i vërtetë dhe se i gjithë planeti po ngrohet me hapa të mëdhenj. Sipas disa të dhënave të besueshme, temperatura mesatare e planetit është rritur më shumë se 7 gradë gjatë gjithë shekullit të kaluar. Shkencëtarët parashikojnë që temperatura mesatare do të rritet me Gradë 1.1 në gradë 6.4 përgjatë shekullit XNUMX, këto janë të dhëna vërtet shqetësuese që do të shkaktojnë ndryshime shumë të rrezikshme në mot.

Këto efekte negative të ndryshimit të klimës ndodhin çdo ditë dhe në çdo zonë e planetit. Në shumë vende shirat janë rritur dhe kanë shkaktuar përmbytje, ndërsa në rajone të tjera të Tokës, përkundrazi, ka pasur thatësira të rënda . Valët e nxehtësisë gjatë muajve të verës janë gjithnjë e më të shpeshta, duke shkaktuar një numër më të madh të vdekjeve dhe një numër më të madh të zjarreve në pyje.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   La Cala (@calamtz) dijo

  Përshëndetje, shënim i mirë, vetëm se mendoj se bëni një gabim kur thoni se temperatura është rritur 7 gradë në shekullin e kaluar, gjëja e saktë do të ishte 0.7, unë ju lë këtë lidhje që mund të jetë e dobishme.

  http://ciencia.nasa.gov/ciencias-especiales/15jan_warming/