Zarzavatet e ndryshimit të klimës Antarktida

Mali i Antarktidës

Difficultshtë e vështirë të imagjinohet që një kontinent i ftohtë si Antarktida, ku janë regjistruar temperaturat më të ulëta në planet, mund të ketë përqendrime të mëdha të bimëve, apo jo? Por ndryshimi i klimës po lejon pikërisht këtë. Në gjysmën e shekullit të fundit aktiviteti biologjik është rritur, sipas një studimi të botuar në revistën 'Current Biology'.

A do të bëhet kontinenti i gjelbër siç ishte rreth 52 milion vjet më parë?

Studimi, i cili u krye nga një ekip shkencëtarësh nga Universitetet e Exeter dhe Cambridge (Mbretëria e Bashkuar), si dhe Sondazhi Britanik Antarktik, sugjeron që kjo ide nuk është aq e menduar sa ishte deri në fillimin e Revolucionit Industrial dhe njerëzit filluan të kishin një ndikim më të madh në mjedis.

Në vitin 2013, një ekip studiuesish u përqëndrua në analizimin e bërthamave të myshkëve që gjenden në jugun ekstrem të gadishullit Antarktik. Pastaj ata zbuluan se me të vërtetë po ndodhte një ndryshim i madh ekologjik. Tani, Duke analizuar pesë fusha të tjera, është konfirmuar se ky është një ndryshim i përgjithësuar.

Shkrini në Antarktidë

Antarktida është një nga vendet ku efektet e ndryshimit të klimës po ndihen më shumë. Temperatura është rritur rreth 0,5ºC në dekadë që nga viti 1950. Nëse kjo vazhdon, ndërsa akulli shkrihet do të ketë më shumë tokë të lirë, kështu që më shumë se sa ka të ngjarë do të jetë një rajon shumë më i gjelbër në të ardhmen.

Për momentin, jeta e bimëve në këtë pjesë të botës ekziston vetëm në rreth 0,3% të kontinentit; Sidoqoftë, ndryshimi i klimës po e bën atë të gjelbër. Çfarë mund të ndodhë në të ardhmen? Për ta zbuluar, studiuesit do të shqyrtojnë të dhënat biologjike që datojnë mijëra vjet më parë. Kështu që ata mund të zbulojnë sesi ndikoi ndryshimi i klimës në të kaluarën.

Nëse doni të dini më shumë, klikoni këtu.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.