Ndryshimet kimike

ndryshimet kimike

Një ndryshim kimik është një ndryshim i materies që ndryshon strukturën e saj kimike, domethënë ndryshon vetitë e saj, jo vetëm formën e saj. Kjo do të thotë se një ndryshim kimik, i njohur gjithashtu si një reaksion kimik ose fenomen kimik, përfshin thyerjen dhe formimin e lidhjeve kimike në një substancë ose përbërje për të formuar një substancë ose përbërje të re. Janë të shumta ndryshimet kimike në botë

Për këtë arsye, ne do t'jua kushtojmë këtë artikull për t'ju treguar se cilat janë ndryshimet kryesore kimike që ekzistojnë dhe një shembull i tyre.

Cilat janë ndryshimet kimike?

procesi i djegies

Kur dy ose më shumë substanca (të quajtura reaktantë ose reaktantë) i nënshtrohen një reaksioni kimik, duke ndryshuar strukturën e tyre kimike në proces dhe duke qenë në gjendje të konsumojnë (reaksione endotermike) ose çlirojnë (reaksione ekzotermike) energji, duke prodhuar dy ose më shumë substanca (të quajtura produkt). Disa reaksione kimike janë të rrezikshme për njerëzit, sepse ato mund të përfshijnë ose prodhojnë komponime toksike ose gërryese. Reaksione të tjera, të tilla si disa reaksione ekzotermike, mund të shkaktojnë shpërthime.

Në industrinë kimike, shumë materiale që ne përdorim në jetën tonë të përditshme prodhohen përmes reaksioneve kimike të kontrolluara. Disa reaksione ndodhin spontanisht, të tjerët duhet të prodhohen nga njerëzit në fabrika ose laboratorë kimikë. Një reaksion kimik kërkon një kohë të caktuar për të ndodhur. në varësi të natyrës së reaktantëve dhe kushteve në të cilat ndodh reaksioni.

Prandaj, faktorët që ndikojnë në shpejtësinë e reaksioneve kimike në përgjithësi përfshijnë:

 • Temperatura rritet. Një rritje e temperaturës tenton të rrisë shpejtësinë e një reaksioni kimik.
 • presion i rritur. Rritja e presionit në përgjithësi rrit shpejtësinë e një reaksioni kimik. Kjo zakonisht ndodh kur substancat që janë të ndjeshme ndaj ndryshimeve të presionit, si gazrat, reagojnë. Në rastin e lëngjeve dhe trupave të ngurtë, ndryshimet e presionit nuk shkaktojnë ndryshime të rëndësishme në shpejtësinë e reagimit të tyre.
 • Gjendja e grumbullimit të reagentit. Lëndët e ngurta përgjithësisht reagojnë më ngadalë se lëngjet ose gazet, megjithëse shpejtësia varet gjithashtu nga reaktiviteti i secilës substancë.
 • Përdorimi i katalizatorit. Ato janë substanca që përdoren për të rritur shpejtësinë e reaksioneve kimike. Këto substanca nuk ndërhyjnë në reaksion, ato thjesht kontrollojnë shpejtësinë me të cilën ndodh reaksioni. Ka edhe substanca të quajtura frenues, të cilët përdoren në të njëjtën mënyrë por kanë efekt të kundërt, duke ngadalësuar reaksionin.
 • energjia e dritës. Disa reaksione kimike përshpejtohen kur drita bie mbi to.
 • Përqendrimi i reagentit. Shumica e reaksioneve kimike ndodhin më shpejt nëse përqendrimet e reaktantëve janë të larta.

Shembuj të Ndryshimeve Kimike

Shembuj të ndryshimeve kimike

Çdo reaksion kimik është një shembull i përsosur i një ndryshimi kimik, madje edhe ata që ndodhin brenda trupit tonë. Disa shembuj janë:

 • Frymëmarrje. Ky është një proces biologjik i ndryshuar kimikisht në të cilin oksigjeni merret nga ajri dhe përdoret për të reaguar me glukozën që marrim nga ushqimi, duke prodhuar nivele të larta të energjisë kimike (ATP) dhe sasi të mëdha të mbetjeve të dioksidit të karbonit (CO2). ekskretohet.
 • Shiu acid. Ndodh në mjedise me ndotje të rëndë të ajrit. Zakonisht është rezultat i një ndryshimi kimik midis ujit të ruajtur në re dhe gazrave të tjerë të shpërndarë në ajër, përmbajtja e oksidit të squfurit ose oksidit të azotit krijon acid sulfurik ose acid nitrik që bie me ujin e shiut për të formuar kripë. Reagimi që ndodh brenda baterisë është midis acidit dhe metalit. Për shembull, një bateri që përdor plumb dhe acid sulfurik prodhon sulfat plumbi (II), një kripë e bardhë. Dekompozimi i ozonit. Molekulat e ozonit shpërbëhen në molekula oksigjeni nën veprimin e një lloj drite.

Ndryshimi kimik dhe ndryshimi fizik

ndryshim fizik

Ndryshimet fizike të një substance nuk e ndryshojnë përbërjen e saj, domethënë nuk ndryshojnë strukturën kimike të substancës, kështu që substancat nuk mund të zbërthehen ose formohen nga ndryshimet fizike. Ndryshimi fizik thjesht ndryshon vetitë fizike të materies, si forma, dendësia dhe gjendja e grumbullimit (të ngurtë, të lëngët, të gaztë). Ndryshimet fizike, nga ana tjetër, Zakonisht ato janë të kthyeshme sepse ndryshojnë formën ose gjendjen e materies, por jo përbërjen e saj.

Për shembull, kur uji vlon, ne mund ta kthejmë një lëng në gaz, por avulli që rezulton ende përbëhet nga molekula uji. Në të kundërt, nëse ngrijmë ujin, ai bëhet i ngurtë, por kimikisht është ende e njëjta substancë.

Një shembull tjetër është gazi i lëngshëm që përdorim në çakmakët tanë, zakonisht butani (C4H10) ose propani (C3H8) i cili kthehet në lëng kur ushtrohet presion i lartë, por nuk ndryshon përbërjen e tij kimike.

Një ndryshim kimik ndryshon rregullimin dhe lidhjen e atomeve në një substancë në mënyrë që ato të kombinohen në një mënyrë të ndryshme, duke rezultuar në një substancë të ndryshme nga ajo origjinale. Kur ndodh një ndryshim kimik, gjithmonë përfundoni me të njëjtën sasi të substancës me të cilën keni filluar, edhe nëse është në një raport të ndryshëm, sepse materia nuk mund të krijohet ose të shkatërrohet, por vetëm të transformohet.

Për shembull, nëse reagojmë me ujin (H2O) dhe kaliumin (K), do të përftojmë dy substanca të reja: hidroksid kaliumi (KOH) dhe gaz hidrogjen (H2). Ky është një reagim që në përgjithësi çliron shumë energji dhe për këtë arsye është shumë i rrezikshëm.

Shembuj të ndryshimeve kimike në materie

Pjekja e biskotave ose ëmbëlsirave

Gjëra të zakonshme si biskota, ëmbëlsira, kek, etj. fshehin një reaksion kimik të quajtur fermentim, në të cilin brumi ngrihet për shkak të gazrave të prodhuar nga majaja. Në prodhimin e bukës, majaja e shndërron niseshtën në glukozë.

Tretja

Tretja e ushqimit është një shembull i dukshëm i ndryshimit kimik të materies nëpërmjet hidrolizës (zbërthimi i lëndës organike nga veprimi i ujit). Ushqimi që hamë në formën e frutave, perimeve, mishit, etj. kalojnë një proces të përzierjes me lëngjet gastrike për të përthithur më mirë lëndët ushqyese dhe i kthen në substanca të ndryshme sipas nevojave të organizmit.

Në të njëjtin proces, elementët ose toksinat e tepërta eliminohen nga organizmi në një mënyrë të ndryshme nga ajo origjinale; në formën e feçeve, urinës, djersës etj.

pulque

Fermentimi është një proces katabolik në të cilin molekulat e glukozës shpërbëhen për shkak të mungesës së oksigjenit. Disa nga pijet alkoolike të marra përmes procesit të fermentimit janë mushti, birra dhe vera e butë, kjo e fundit është një nga pijet më pak të njohura në botë. Pulque merret nga bima e agave përmes një procesi artizanall, në të cilën maturimi i substancës është kyç për marrjen e produktit përfundimtar, i cili është i bardhë, i thartë dhe viskoz, me një aromë shumë specifike që nuk i përshtatet asnjë qiellze.

Fermentimi ndodh gjithashtu gjatë përgatitjes së bukës, kosit dhe djathit, ndër të tjera.

Karamele

Karameli është një shembull bazë i një ndryshimi kimik të substancës, pasi sheqeri i bardhë i ngurtë, i ngrohur për disa minuta, shndërrohet në një gogë ngjyrë qelibar me një aromë të këndshme. Me fjalë të tjera, gjenerohet një produkt krejtësisht i ndryshëm nga origjinali.

Shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë rreth ndryshimeve kimike dhe shembujve të tyre.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.