ndryshimet kimike të materies

ndryshimet kimike të materies

L ndryshimet kimike të materies janë procese në të cilat substancat pësojnë transformime në përbërjen e tyre kimike, duke shkaktuar formimin e substancave të reja me veti të ndryshme nga ato origjinale. Këto ndryshime ndodhin në nivelin molekular, ku atomet riorganizohen dhe thyejnë ose formojnë lidhje për të krijuar molekula të ndryshme.

Në këtë artikull do t'ju tregojmë për aspektet themelore të ndryshimeve kimike të materies dhe disa shembuj.

Treguesit e ndryshimeve kimike të materies

Ka disa tregues të ndryshimeve kimike që mund të vëzhgojmë. Për shembull, një ndryshim në ngjyrën e një substance mund të jetë një tregues se një reaksion kimik ka ndodhur. Gjithashtu, formimi i një precipitati (një i ngurtë i patretshëm) kur dy tretësirë ​​përzihen mund të tregojë edhe një ndryshim kimik. Tregues të tjerë mund të përfshijnë lëshimin e gazit, ndryshimin e temperaturës, formimin e flluskave ose lëshimin e aromave të dallueshme.

Duhet të kemi parasysh se ndryshimet kimike janë të ndryshme nga ndryshimet fizike, ku nuk ka asnjë ndryshim në përbërjen kimike të substancës. Për shembull, nëse një copë akulli shkrihet, ndodh një ndryshim fizik, pasi uji është ende ujë, ai thjesht ndryshon gjendjen nga e ngurtë në të lëngshme.

Shembuj të ndryshimeve kimike të materies në ushqim

bëj karamele

Pjekja e biskotave ose ëmbëlsirave

Pas procesit të zakonshëm të prodhimit për biskota, ëmbëlsira, kifle dhe më shumë është një reaksion kimik i quajtur fermentim, në të cilin brumi rritet në vëllim për shkak të prodhimit të gazit nga mikroorganizmat e quajtur maja. Në përgatitjen e bukës, majaja e shndërron niseshtën në glukozë.

Tretja

Tretja e ushqimit është një shembull i dukshëm i ndryshimit kimik nëpërmjet hidrolizës. Ushqimet që hamë, si frutat, perimet, mishi, etj., kalojnë procesi i përzierjes me lëngjet gastrike për përthithjen më të mirë të lëndëve ushqyese, dhe shndërrohen në substanca të ndryshme sipas nevojave të organizmit.

Gjatë të njëjtit proces, elementët ose toksinat e tepërta eliminohen nga trupi në një mënyrë të ndryshme nga ajo fillestare; në formën e feçeve, urinës, djersës etj.

Thembëlsirat

Karameli është një shembull bazë i transformimit kimik të një lënde, e cila fiton një masë viskoze, ngjyrë qelibar dhe një aromë shumë të këndshme si rezultat i ngrohjes së sheqerit të bardhë dhe të fortë për disa minuta. Me fjalë të tjera, u prodhua një produkt krejtësisht i ndryshëm.

përpunoni një vezë

Një vezë e zier jo vetëm që duket ndryshe nga gjendja e saj origjinale, por edhe përbërësit kryesorë të saj, e verdha dhe e bardha i nënshtrohen një transformimi molekular që ndryshon përgjithmonë strukturën e tyre.

Shembuj të ndryshimeve kimike të materies në bimë dhe kafshë

ndryshimet kimike të materies

fotosintezë

Fotosinteza është procesi kimik më i rëndësishëm për jetën në Tokë. Është shndërrimi i energjisë së dritës në energji kimike nga mbretëria bimore. Në fotosintezë, 100 miliardë tonë karbon shndërrohen në biomasë me ndihmën e elementeve si dioksidi i karbonit, uji dhe fotonet.

prodhimi i sapunit

Saponifikimi është procesi kimik për marrjen e sapunit dhe glicerinës nga elementët yndyrorë të bashkangjitur në një tretësirë ​​alkaline. Për prodhimin e sapunit mund të përdorni vaj ulliri, vaj bajame, gjalpë kakao etj.

frymëmarrje

Frymëmarrja është ndryshimi kimik i materies, pasi ajo konverton oksigjenin e thithur në dioksid karboni të nxjerrë, përmes mushkërive, alveolave, gjakut dhe kapilarëve.

zgavrat dhe gurët

Kariesi dhe guri janë të ngjashëm me procesin e oksidimit të metaleve, vetëm në këtë rast ka një konsumim të pllakave dentare. Kariesi dentar është rezultat acidik i ndërveprimit të mikroorganizmave me ushqimin që hamë, i cili mund të shpojë dhe shkatërrojë smaltin dhe shtresat e jashtme të dhëmbëve, duke ndryshuar pamjen, strukturën dhe ngjyrën e tyre. Megjithëse dhëmbët mund të ruhen me mbushje dhe kurora, kur ndodh dëmtimi, vetë dhëmbi nuk mund të rikthehet në gjendjen e tij natyrale.

Në vetvete, guri është një pllakë e fortë minerale që ngjitet në pllakën bakteriale, duke mbuluar skajet e dhëmbëve dhe mishrave të dhëmbëve, duke i dhënë asaj një pamje jo tërheqëse. Nëse guri nuk hiqet dhe arrin një gjendje shumë të rëndë, në strukturën e dhëmbit ndodhin ndryshime të plota dhe të pakthyeshme, duke shkaktuar erëra të këqija, ndryshime të përhershme të ngjyrave dhe dhëmbë të pariparueshëm.

Holloni vitaminat ose antacidet në ujë

Disa vitamina ose ilaçe që lehtësojnë simptomat e dispepsisë ose urthit prodhojnë një efekt shkumësues të gazrave të tretur në kontakt me ujin, d.m.th. një reaksion kimik midis acidit dhe karbonatit ose bikarbonatit të natriumit.

Shembuj të ndryshimeve kimike të materies nga djegia

fishekzjarr

fishekzjarr

Fishekzjarret janë kimi e pastër. Ndriçimi që vërehet kur shpërthen në ajër vjen nga reaksionet e oksidimit dhe reduktimit të barutit si lëndë djegëse. Mund të gjeni elementë që shpërthejnë në temperatura nga 1.000 deri në 2.000°C, si p.sh. stroncium, bakër, magnez, klor, kalium, alumin, titan, barium, antimoni, monoksid azoti dhe dioksid squfuri. Rezultati pas kësaj konsiderohet plehra sepse nuk ndodh më kimi dhe ajo që ka mbetur është e kotë.

Djegia e letrës, drurit etj.

Druri i djegur, letra e djegur dhe çdo substancë tjetër nuk mund të rikthehen më në gjendjen e tyre natyrore kur ekspozohen ndaj nxehtësisë ekstreme. Hiri i marrë si rezultat i djegies së përmendur Nuk ka asnjë dobi ose funksion të mëparshëm sepse zjarri ka modifikuar strukturën kimike të përbërësve të tij.

Djegia e benzinës

Procesi i punës së një motori me djegie të brendshme si një makinë ose një motoçikletë ka katër faza: marrje, ngjeshje, shpërthim dhe shkarkim, ku benzina hyn si substancë gjatë fazës së marrjes dhe del si gazi i djegies nga tubi i shkarkimit ose silenciatori i makinës.

Siç mund ta shihni, ka lloje të ndryshme shembujsh të ndryshimeve kimike në materie që e pasqyrojnë këtë mjaft lehtë. Shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë për ndryshimet kimike të materies dhe karakteristikat e saj.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.