Zbardhimi i dytë radhazi në korale

zbardhimi i koraleve

Pasojat e ndryshimit të klimës janë katastrofike për mijëra lloje të kafshëve dhe bimëve në të gjithë planetin. Në këtë rast, ne kthehemi në Australinë verilindore për të parë Reefin e Madh Pengesë që po vuan një zbardhje tjetër masive për të dytin vit radhazi.

Nëse kjo vazhdon, çfarë do të ndodhë me shkëmbinjtë koralorë?

Reefi i Madh Pengesë

Reefi i Barrierës së Madhe është një ekosistem i gjatë rreth 2.300 kilometra i gjatë që është shpallur një Trashëgimi Botërore nga UNESCO. Zbardhja shkaktohet nga rritja e temperaturave në ujërat detare për shkak të ndryshimit të klimës.

Stillshtë ende shumë herët për të ditur nëse efektet e tij shkatërruese do të krahasohen me zbardhimin e vitit të kaluar, i konsideruar si më i keqi i regjistruar në Reefin e Madh të Barrierës, ku raste të ngjashme ndodhën në 1998 dhe 2002.

Nuk ka më rëndësi nëse kjo ngjarje është aq e keqe apo më e keqe se ajo e mëparshme, ka rëndësi vetëm se klima e botës po ndryshon dhe sjell ngjarje ekstreme më shpesh në Shkëmbin e Madh Reef.

Vdekja e koraleve

zbardhja e koraleve për shkak të ndryshimit të klimës

Zbardhimi i ndryshimeve klimatike të vitit të kaluar zhduki 22% të koraleve në të gjithë ekosistemin e gjatë 2.300 kilometra të gjatë. Koralet kanë një marrëdhënie të veçantë simbiotike me algat mikroskopike të quajtura zooxanthallae, të cilat sigurojnë mikpritësit e tyre me oksigjen dhe një pjesë të përbërjeve organike që prodhojnë përmes fotosintezës.

Me ndryshimin e klimës dhe rritjen e temperaturave, këto i nënshtrohen stresit mjedisor, kështu që shumë korale dëbojnë zooxanthallae e tyre në masë, dhe polipet koralesh mbeten pa pigmentim. Meqenëse nuk kanë pigmentim, ato shfaqen pothuajse transparente në skeletin e kafshës.

Çdo vit mijëra korale vdesin për shkak të ndryshimit të klimës dhe me ritmin që ne vazhdojmë të ndotim, temperaturat e deteve dhe oqeaneve nuk do të ndalojnë së rrituri.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.