Pse zvogëlohet ndjenja e të ftohtit kur bie borë?

formimi i një dëbore

Ashtë fakt që kur bie borë ndjenja e të ftohtit zvogëlohet. Larg nga të qenit thjesht një ndjesi, është një fakt i vërtetë, temperatura rritet, kjo është arsyeja pse nuk është aq e ftohtë, sepse në të vërtetë nuk ndodh kështu. Si mund të ndodhë nëse bie borë pikërisht kur është ftohtë? Le të vendosim një perspektivë të vogël mbi çështjen së pari.

Kur akulli ose bora shkrihen, nxehtësia duhet të shtohet në sistem. Kjo është, nxehtësia që është e integruar bën që temperatura të rritet dhe uji kalon nga një gjendje e ngurtë në një gjendje të lëngët. Tani, procesi i kundërt, ai i ndryshimit të ujit nga një lëng në një gjendje të ngurtë, duhet të çlirojë nxehtësinë nga sistemi. "Nxehtësia" e këtij uji në një gjendje të lëngshme çlirohet, duke e lënë ujin në një gjendje të ngurtë. Kështu, nxehtësia e tepërt duhet të zhvendoset dhe të dalë nga sistemi, dhe është në atë moment që duke vepruar kështu rritet temperatura ndërsa bie borë. Kjo është e rëndësishme, vetëm kur procesi po ndodh, sepse sapo nxehtësia të lirohet dhe bora të ndalet, i ftohti do të mbizotërojë, dhe është koha kur bora të ndalojë temperaturat do të bien.

Kundërintuitive apo jo? Duke e parë atë më thellë

pyll me dëborë me lumë

Kur ambienti është nën 0ºC, ne kemi pragun ku uji mund të fillojë të ngrijë. Por, për të formuar një dëborë, energjia e nxehtësisë e dhënë është e barabartë me 80 kalori per secilin. Meqenëse ajo nxehtësi nuk është e përqendruar, ajo shpërndahet me pjesën tjetër të ajrit të ftohtë. Kur ndodh me miliona flokë dëbore, kjo shkakton një rritje të temperaturave. Kurioz apo jo?

Kur është vërtet e ftohtë, është më e vështirë që të bjerë borë nëse e keni bërë tashmë me tutje. Nëse ka një rënie të ndjeshme të temperaturave, ka shumë të ngjarë që të formohet bora, e cila vjen kryesisht nga avujt e ujit. Por nëse tashmë ka rënë borë, avujt e ujit janë kthyer në dëborë. Prandaj, kur është shumë e ftohtë, avujt e ujit që përmbahen në atmosferë janë ose shumë të ulëta ose praktikisht inekzistente.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.