Ndjekës stuhish. Unë dua të jem një ndjekës stuhie

Uragani Isabel i vitit 2003 nga ISS. Ndjekës stuhish

Që në moshë shumë të re Jam magjepsur nga meteorologjia dhe stuhitë. Më kujtohet kur pashë Twister për herë të parë, film ku ata janë 😉 mirë, sepse unë halucinova duke parë ata njerëz që morën makinën dhe në vend që të iknin, ata shkuan si një shigjetë drejt qendrës së tornados. Pse tornado gjithmonë i kapte ata që përpiqeshin të iknin por jo ata që do ta gjuanin atë? Isshtë një nga të panjohurat e mëdha të kinemasë.

Unë do të shikoja atë film dhe do të mendoja, Unë dua të jem një gjuetar stuhish. Sepse fëmijët duan të jenë mjekë, zjarrfikës dhe astronautë. Tani ata aspirojnë të jenë nëpunës civilë, por askush nuk dëshiron të jetë një arkeolog si Indiana Jones ose një meteorolog për të parashikuar katastrofat e mëdha të tokës. Shkoni në syrin e një uragani, ikni nga një vullkan që shpërthen, parashikoni një Tsunami ose një tërmet me përmasa të mëdha. Dhe është turp, romanca po humbet.

Po sikur të kthehemi në jetën reale? A ka ndjekës stuhi? Çfarë bëjnë, çfarë kanë studiuar? ku mund t'i gjej?Po sikur të dua të jem një gjuetar i vërtetë tornado? Në Spanjë nuk kemi uragane ose tornado të proporcioneve të Amerikanëve, megjithëse kemi stuhi të mira për të studiuar. Siç do ta shihni, jo gjithçka po rrezikon jetën tuaj për të arritur në syrin e uraganit. Parashikimi, analiza e të dhënave luan një punë shumë të rëndësishme, kryesorja e ndjekësve më të stuhisë.

Gjuetarët e stuhive në jetën reale

Ka pak "njerëz të çmendur" që hidhen në stuhi me makinat e tyre si në filma, por ka disa. Njerëzve u pëlqen Warren faidley, 'Specializuar' në mbijetesën e katastrofës. Ose ekipi nga seria Discovery, Storm Chasers, nga të cilët 3 vdiqën jo shumë kohë më parë. Sepse në jetën reale, nëse shkon në një F5 mund të vdesësh.

Gjahtarë të famshëm

Gjuetari i parë i njohur i stuhisë ishte David hoadley. Ai filloi të gjuante stuhi në Dakota Veriore në 1956 ai ishte i pari që e përdori atë në një mënyrë sistematike të dhënat e stacionit të motit dhe aeroportit. Për të gjitha këto, ai konsiderohet pionier në këtë disiplinë dhe ishte themeluesi i revistës Storm Track, ndër shumë të tjera.

Në 1972 Universiteti i Oklahoma së bashku me NSSL (Laboratori Kombëtar i Stuhive të Rënda) filluan projektin për të kapur tornadot, i cili ishte aktiviteti i parë i sponsorizuar nga institucioni i gjuetisë së stuhisë. Nga këtu, aktiviteti filloi të bëhej popullor me revistat, botimet, filmat dhe seritë e fundit Discovery Channel

Dominuesi, mbizotëruesi, është automjeti i përdorur në serinë e ndjekësve të stuhisë së zbulimit

Dominuesi

Ju lë një video që më ka bërë përshtypje, e disa ndjekësve të stuhisë që ndjekin tornadën Joplin të kategorisë EF5

https://www.youtube.com/watch?v=IIYgbcmSdNM

"Gjuetia" e një stuhie do të thotë të vozisësh mijëra milje, në çdo kohë dhe të rrezikosh jetën tënde. Nuk është normale. Edhe pse me këtë ëndrra ime e fëmijërisë zhduket

Pjesa tjetër e gjuetarëve janë entuziastë të mëdhenj të meteorologjisëNdoshta fanatikë në këtë çështje, por tashmë njerëz më normalë, fotografë, fizikantë, inxhinierë, meteorologë ose amatorë që derdhin jetën e tyre në studimin dhe vëzhgimin e stuhive. Shumë i kushtohen parashikimit dhe të tjerët analizës së të dhënave që merren. Në fund ndjekësit e stuhisë shijojnë stuhitë, amatorët e motit. Një tornado është shumë e vështirë për t’u parë, është si qershia mbi tortë, por pakkush mund të mburret se e sheh atë dhe më pak duke u përpjekur ta ndjekë atë.

Zona dhe sezoni i tornados

Koha më e shpeshtë për tornadot është në maj dhe qershor në fushat e mëdha amerikane dhe më konkretisht në një zonë (zonë të madhe) të quajtur Rrugica e Tornados dhe kjo përqendrohet në Teksas, Oklahoma, Kansas dhe Nebraska

Zona e rrugicës Tronados

 

Fotografi dhe video të stuhive spektakolare.

Këtu keni një superqelizë mbresëlënëse (Imazhe burimore) Gabriel galaz)

E drejtë mbresëlënëse?, Sa herë që flasin ciklogjeneza shpërthyese tani kaq e famshmeImagjinoj që një stuhi e tillë të vijë, duke parë diçka të tillë do të ishte një ëndërr e vërtetë, megjithëse po, në mes të natyrës që nuk shkakton dëme materiale ose personale tek njerëzit.

Si të jesh meteorolog në Spanjë

Ju mund të jeni amator ose t'i afroheni shumë botës së meteorologjisë, me studime "zyrtare". Të jesh meteorolog në Spanjë, përpara se të mund të studiosh shkencat fizike dhe të specializohesh në meteorologji, megjithëse nuk ka një titull zyrtar. Në Spanjë nuk ka karrierë vetjake për këtë aktivitet. Tani mund të hyni

Por asgjë nuk shpjegohet më mirë sesa në Blogu i Maldonado 😉

Universiteti, pra, nuk i jep titullin meteorolog. Ju mund ta bëni atë vetëm, në përputhje me rregullat e vendosura nga Organizata Botërore Meteorologjike, Agjencia Shtetërore Meteorologjike në të cilën ekzistojnë tre organe zyrtarësh, që kërkojnë shkallë të ndryshme për të zgjedhur, me anë të kundërshtimit, në vendet e thirrura në BOE për hyrja në të njëjtën gjë.

1) Korpusi Superior i Meteorologëve të Shtetit (Shkalla: Doktor ose i diplomuar, Arkitekt ose Inxhinier Superior).
2) Korpuset e Diplomës Shtetërore të Meteorologjisë (Kualifikimi: Diplomë Universiteti, Inxhinier ose Arkitekt Teknik, Trajnim Profesional i Shkallës së Tretë ose ekuivalent).
3) Trupat e Vëzhguesve të Meteorologjisë Shtetërore (Kualifikimi: Bachelor i Lartë, Trajnim Profesional i Shkallës së Dytë ose ekuivalent).

Unë përqendrohem tek e para për shkak të hapësirës. Kundërshtimi përbëhet nga ushtrimet e mëposhtme:

a) Përgjigje me shkrim për një pyetësor të pyetjeve në planprogramin e Fizikës, Meteorologjisë dhe Klimatologjisë.
b) Zgjidhja me shkrim e problemeve që lidhen me rendin e ditës.
c) Zgjidhja e një ushtrimi praktik në rastet e një natyre meteorologjike dhe / ose klimatologjike.
d) Mbrojtja gojore në seancën publike të të dhënave të trajnimit të aplikantit.
e) Bërja e testeve me shkrim dhe me gojë në gjuhën angleze (e detyrueshme) dhe të huajt e tjerë dhe gjuhët popullore (opsionale).

Dhe këtu e lëmë këtë rishikim të një profesioni me jo shumë të ardhme, edhe pse jashtëzakonisht tërheqëse. Po flas për ndjekësin e stuhisë, sigurisht që nuk jam meteorolog.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Jaime alejandro dijo

  Unë e dua idenë e ndjekjes së stuhive, që nga hera e parë që pashë programet në TV në lidhje me këtë aktivitet, e dija se kjo ishte ajo që doja të bëja dhe do të doja të merrja pjesë me ju.

 2.   Lucas Hayes dijo

  Unë dua gjithçka që ka të bëjë me natyrën, që kur isha fëmijë gjithmonë dëshiroja të isha një ndjekës stuhie, sot jam 20 vjeç dhe ende nuk mund ta përmbush atë ëndërr. Çfarë kam frikë nga një tornado? Jam e gatshme dhe e gatshme sepse është ajo për të cilën jam apasionuar