Dritat natën, detin dhe pyjet

ujë enzimë blu dritë dinoflagellata luciferis

Pamja dhe ngjyra e ofruar në ujëra

A mund ta imagjinoni duke qenë natën duke parë se si i gjithë bregdeti lyej me një dritë kaltërosh? Kjo është ajo që ndodh në disa pjesë të botës. Këto janë enzima dinoflagellata luciferis. Këto mikroorganizma lëshoni lloje kaltërosh të flashkave kur stimulohen mekanikisht nga lëvizja valë Arsyeja që ata e bëjnë këtë është për të verbëruar grabitqarët e mundshëm dhe për t'i hequr qafe ata.

Vendet e enzimave dinoflagellata luciferis korrespondojnë me ekosistemet më të brishta dhe më të prekshme në botë. Disa prej tyre, për shembull, ato të prekura kohët e fundit nga uraganet, gjiret Bioluminescent dhe Mushkonjat e Porto Rikos. Kjo mënyrë e veçantë mbrojtëse krijon gjithashtu një efekt të veçantë unik pothuajse jashtë kutisë. Në disa raste ka qenë

Efekti Foxfire i kërpudhave

kërpudha të lehta foxfire bioluminescence

Bioluminescence Foxfire

Një tjetër nga efektet lumineshente që mund ta gjejmë gjatë natës. Termi "Foxfire" përdoret për t'iu referuar biolumineshencën e emetuar nga disa kërpudha nga druri i kalbur. Gjinia e kërpudhave që prodhojnë këtë dritë është «Armillaria». Ky lloj i kërpudhave, i njohur gjithashtu si "kërpudhat e mjaltit", ka një jetë jashtëzakonisht të gjatë. Përveç kësaj, disa prej tyre përbëjnë organizmat më të mëdhenj të gjallë. Në një mënyrë thjesht individuale, më i madhi prej tyre strehon një sipërfaqe totale prej 8 km katrorë, jeta e të cilave tejkalon një mijë vjet.

dritë kalbëse e bioluminescencës

Zjarr i egër

Disa nga speciet Armillaria, jo vetëm që ata prodhuan Foxfire, por edhe 'pështjellë« Kjo dukuri konsiston ne pezmatimin e ceshtjeve te caktuara, si fosfori dhe metani kryesisht. Ndodh kur substancat nga kërpudhat dhe të tjera kafshë dhe perime të kalbura, ngrihen dhe formojnë flakë të vogla që shihen duke ecur nëpër ajër në një distancë të shkurtër nga sipërfaqja.

Dritat që i mbushin netët me ngjyra, në pak vende, dhe i mbushin me magji, mite dhe legjenda.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.