Sateliti GOES-16 i NASA dërgon imazhet e para me rezolucion të lartë të Tokës

Tokë planeti

Ne jetojmë në një botë që, në sytë tanë, është e madhe; Jo më kot, kur duam të udhëtojmë në një kontinent tjetër, shumë herë nuk na mbetet gjë tjetër veçse të marrim aeroplanin dhe të qëndrojmë brenda tij për pak kohë. Por e vërteta është se ai është një nga planetët më të vegjël në Univers. Për të na dhënë një ide, Jupiteri do të përshtatej 1000 planetë Tokë të barabartë me tonën, dhe Diellin 1 milion.

Por vetëm sepse është e vogël nuk do të thotë se nuk është e mrekullueshme. Në fakt, deri më tani është e vetmja që ne njohim që strehon jetën, e cila ka marrë shumë forma dhe ngjyra që e bëjnë Tokën unike (të paktën, deri më tani). Tani kemi mundësinë ta shohim nga një këndvështrim tjetër: nga ai me satelitin GOES-16 të NASA-s., e cila ka dërguar disa imazhe spektakolare.

Bregu i Afrikës

Afrika

Imazhi - NASA / NOAA 

Ajri i thatë në brigjet afrikane parë në këtë imazh të pabesueshëm mund të ketë një ndikim në intensitetin dhe formimin e cikloneve tropikale. Falë GEOS-16, meteorologët do të jenë në gjendje të studiojnë se si intensifikohen uraganet kur i afrohen Amerikës së Veriut.

Argjentinë

Amerika e Jugut

Imazhi - NASA / NOAA 

Mprehtësia e imazhit na lejon të shohim stuhinë që ishte mbi Argjentinë në kohën e kapjes.

Karaibe dhe Florida

Caribe

Imazhi - NASA / NOAA 

Kush nuk e ka ëndërruar të shkojë në Karaibe dhe / ose Florida? Ndërkohë ajo ditë arrin, ju mund ta shihni si kurrë më parë; vërehen edhe ujëra të cekëta.

Kolegjet infra të kuqe të Shteteve të Bashkuara

Era dhe temperatura

Imazhi - NASA / NOAA

Në këtë imazh të përbërë nga 16 panele, Shtetet e Bashkuara shihen me infra të kuqe, të cilat ndihmojnë meteorologët të dallojnë retë, avujt e ujit, tymin, akullin dhe hirin vullkanik.

Hënë

Hëna dhe Toka

Imazhi - NASA / NOAA

Sateliti kapi këtë imazh të bukur të Hënës ndërsa rrethonte planetin tonë.

A ju pëlqyen? Nëse doni të mësoni më shumë rreth SHKONI-16, kliko këtu.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.