Në Indi, fermerët bëjnë vetëvrasje për shkak të ngrohjes globale

Fshatar Indian

Ngrohja globale në disa rajone të botës është shkatërruese. Reduktimi i reshjeve po prek bujqësinë dhe blegtorinë, të cilat janë aktivitete themelore që popullata njerëzore të ketë ushqim. Këtë edhe në Indi e dinë mirë.

Fermerët kanë filluar të bëjnë vetëvrasje. Pse Sepse "nuk ka shi", tha e veja e Ranit, e cila vdiq pasi gëlltiti një pesticid. Dhe më e keqja është ende për të ardhur: sipas një studimi të botuar në revistën Procedurat e Akademisë Kombëtare të Shkencave (PNAS), në vitet e ardhshme vendi do të pësojë më shumë tragjedi të ngjashme me rritjen e temperaturave dhe intensifikimin e thatësirave.

Të gjithë, kafshë dhe bimë, na duhet ujë për të jetuar. Theshtë element kryesor i jetës, dhe kur jeta është e pakët, atëherë lind konfliktet. Kafshët jo njerëzore e zgjidhin atë në një mënyrë të ngjashme me tonat: nëse janë të mëdha dhe të forta, siç janë elefantët, për shembull, ata marrin një pellg të vogël dhe nuk lejojnë askënd të afrohet; dhe nëse janë të vegjël, ata arrijnë të jenë në gjendje të pinë edhe pak.

Njerëzit, kur na mungon uji, ne mund të zgjedhim të negociojmë, ose të shkojmë në luftë me ata që na parandalojnë të hyjmë në të. Në fakt, ka nga ata që zare se Lufta e Tretë Botërore nuk do të jetë për naftën, as për territorin, por për ujin. Por ndonjëherë njerëzit mund të jenë edhe më mizorë.

Personi indian që ngas një biçikletë

Në Indi, bujqësia është një profesion me rrezik të lartë. Ai mbështet më shumë se gjysmën e popullsisë (1.300 miliardë), kjo është arsyeja pse fermerët janë konsideruar zemra dhe shpirti i vendit. Pavarësisht kësaj, ndikimi i saj ekonomik ka rënë në 30 vitet e fundit. Kështu, ajo ka kaluar nga përfaqësimi i një të tretës së prodhimit të brendshëm bruto të Indisë, në përfaqësimin tani të vetëm 15%, që arrin në 2.260 miliardë dollarë.

Ka shumë arsye pse fermerët vendosin të bëjnë vetëvrasje: rendimenti i dobët i të korrave, shkatërrimi financiar dhe borxhi, pak mbështetje nga komuniteti ... Disa pinë pesticide si një mënyrë për të dalë nga borxhet e mëdha, pasi që qeveria në disa raste garanton para për anëtarët e familjes të mbijetuar, e cila është një nxitje e çoroditur për vetëvrasje.

Për vitin 2050, temperatura mesatare do të rritet rreth 3ºC, duke e bërë situatën edhe më keq.

Ju mund ta lexoni studimin këtu.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.