Muri i madh i gjelbër i Saharasë kundër shkretëtirëzimit

Turne në mur jeshil në Afrikë

Turne në mur të gjelbër

Ende në vazhdim, dhe zhvillimi i të cilit filloi një dekadë më parë, ky projekt që kryqëzon 11 vende Ajo lindi me qëllimin për të ndaluar përparimin e shkretëtirëzimit në këtë zonë të madhe afrikane. Njihet si Muri i Madh i Gjelbër i Afrikës, ose Nisma për Murin e Madh të Gjelbër të Saharasë dhe Sahelit. Qëllimi juaj është shumë i thjeshtë, por gjigand. Financuar me 7.000 milion afërsisht euro, ky mur synon të mbulojë 8.000 kilometra të gjatë dhe 15 të gjerë. Për të marrë një ide, gjithsej 120.000 kilometra katrorë. Ekuivalenti i gati një të katërtës së madhësisë së Spanjës!

Ajo gjithashtu ka një qëllim të dyfishtë. Nga njëra anë ajo e parandalojnë që shkretëtira të përparojë, dhe nga ana tjetër zbutur efektet e ndryshimit të klimës. Mbjellja e miliona pemëve ka shumë përfitime, dhe akaciet janë zgjedhur pasi nuk është rastësore. Ata i rezistojnë fuqimisht thatësirës dhe gjithashtu hija e tyre ndihmon për të kursyer ujë në zonat në rritje. Ndër përfitimet e tij janë gjithashtu që shumë njerëz duhet të largohen nga këto zona për shkak të mungesës së ushqimit.

Korridori i gjelbër, një ide gati shekullore

shkretëtira dhe pyjet sahara afrikane

Pavarësisht se është i ri, Kjo ide daton që nga viti 1927. Inxhinieri Francez i Pyjeve Louis Lavauden shpiku termin "shkretëtirëzim" për të shpjeguar se shkretëtirat përparojnë si rezultat i shfrytëzimit bujqësor dhe degradimit të tokave të thata. 25 vjet më vonë, në 1952, ideja për të përmirësuar kushtet e jetesës në Sahara nuk u zhduk. Një tjetër inxhinier pyjesh, anglezi Richard Shën Baber Baker sugjeroi idenë e ndërtimit të një muri të madh prej 50 km dhe krijoni një "barrierë të gjelbër" të pemëve për të përmbajtur përhapjen e shkretëtirës.

Thatësira në Bririn e Afrikës dhe në Sahel në vitet 70, filloi një fillim idesh për të lehtësuar të gjithë këtë situatë. Nuk ishte deri në 2007, ku Bashkimi Afrikan miratoi këtë projekt që do të përshkonte të gjithë kontinentin, nga Senegali në Xhibuti. Një projekt ambicioz që, ende ambicioz dhe në proces, ka nga ata që thonë se mund të bëjnë pak më shumë përpjekje.

A është e saktë të modifikoni një ekosistem sipas dëshirës?

iniciativa e gjelbër 'Sahara Sahel

Ndoshta është pjesa ku, si shumë herë, shihet se veprimet tona mund të ndikojnë fuqimisht në diçka që është krijuar natyrshëm. Louis Lavauden mund të ketë pasur të drejtë ta quajë atë "shkretëtirëzim", por ne gjithashtu tani e dimë që klima mund të jetë e ndryshueshme. Kritikat përsëri shërbehen. "Kundërshtuesit" argumentojnë se, një ekosistem i shëndetshëm dhe natyral i ndikuar nga klima, nuk mund të konsiderohet si një lloj sëmundje natyrore.

Një tjetër polemikë që lind është se nëse kjo do të nënkuptojë vërtet një përmirësim të kushteve të jetesës së popullsisë atje, nuk është shumë "normale". Kjo është, në vend që të kapni problemin, fokusin, ajo që është bërë është të vizatoni një perimetër. Nga ana tjetër gjithashtu do të ishte më e përshtatshme për të zënë zona të mëdha, dhe jo një vijë kaq të gjatë të ngushtë. Ideja përfundimtare duhet të shtohet se ajo ishte për të rrethuar tërë Saharanë, e cila së bashku me zonat ekzistuese të gjelbërta e bëjnë "murin" e gjelbër diçka pak të dukshëm.

A mund të merren parasysh mundësitë e tjera?

mur jeshil në sahara

Në tryezë ka pasur gjithmonë mënyra të ndryshme për t'iu qasur të njëjtit problem. Një nga këto mundësi është teknika e bazuar në aftësinë e tokës për të rigjeneruar florën në vetvete. Njihet si kujtesa ekologjike ose rigjenerimi natyror i menaxhuar nga fermerët. Përmbytjet dhe kafshët mund të transportojnë fara në vendet ku ato mund të mbijnë. Sistemet rrënjësore të pemëve të vjetra gjithashtu mund të prodhojnë lastarë të rinj. Kjo do të ishte një mënyrë për të rivendosni peizazhin në një mënyrë më natyrale dhe pa nevojën e mbjelljes pemët direkt.

Afrika ka mundësi, potenciale, por të shënuara fuqimisht nga shfrytëzimi i saj dhe ndryshimi i klimës. Muri i gjelbër është një pengesë, një frenë nga e cila nuk mund të kthehesh më tej. Sidoqoftë që të arrihet, shpresojmë se në fund të fundit, do të shërbejë si një pikë e plotë. Ku të shkruash një histori të re, plot jetë dhe pa toka të thata.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.