A mund të shpëtohet Deti i Vdekur nga zhdukja?

kripësi e lartë e detit të vdekur

Për shkak të ngrohjes globale dhe rritjes së temperaturave globale, Deti i Vdekur ka pësuar një ndryshim drastik në dekadat e fundit. Në 1983 u hap një spa në plazhin e Detit të Vdekur ku mysafirët mund të dilnin nga ndërtesa dhe të arrinin ujin. Sot pamja është ndryshe. Të jesh në gjendje të shkosh nga spa në ujë, atyre u është dashur të instalojnë një tren me një pistë prej dy kilometrash drejt liqenit.

A mund të shpëtohet Deti i Vdekur nga efektet shkatërruese të ndryshimit të klimës?

Deti i vdekur

thatësira në detin e vdekur

Deti i Vdekur është vendi më i thellë në sipërfaqen e tokës (jo oqeanike) - 430 metra nën nivelin e detit - por vëllimi i tij i ujit vazhdon të bjerë. Kufizohet nga Jordania në lindje dhe Izraeli dhe Bregu Perëndimor në perëndim, deti është në fakt një liqen. Nivelet e ujit gjithmonë kanë luhatur. Historia thotë se ajo madje shkoi më thellë rreth 10.000 vjet më parë. Por tani, temperaturat globale janë rritur, ndërsa thatësira dhe ujërat po bien me një ritëm të përkeqësuar.

Deti i Vdekur ka një biodiversitet që mbështet dhe tashmë po vuan ndikimet e tërheqjes së ujit (i cili zvogëlohet me rreth një metër në vit). Ambientalistët dhe shkencëtarët janë të shqetësuar se liqeni mund të zhduket plotësisht nëse nuk bëhet asgjë për të parandaluar që kjo të vazhdojë. Megjithëse vetëm bakteret mund të mbijetojnë nga nivelet e kripës së Detit të Vdekur, liqeni mbështet jetën e egër në mjedisin e tij.

Flora dhe fauna që mban liqenin

deti i vdekur ka gjithnjë e më pak ujë

I konsideruar si një mrekulli natyrore, liqeni i detyrohet emrit të tij për faktin se vetëm bakteret dhe disa kërpudha mikrobike mund të banojnë në të, pasi uji i tij është pothuajse dhjetë herë më i kripur se deti normal. Sidoqoftë, një mori bimësh dhe kafshësh, përfshirë gjitarët si dhia malore dhe leopardi, varen nga oazet, të cilat rrethojnë liqenin.

Studiuesit dhe ambientalistët paralajmërojnë se ndërsa nivelet e detit vazhdojnë të bien, zonat dhe kushtet gjithnjë e më të thata do të kenë një ndikim në masat e zogjve migrues, të cilët ndalen aty çdo vit për të përfituar nga klima e butë.

Kush është përgjegjës për këtë katastrofë?

ndryshimi i klimës dhe veprimi njerëzor shkatërrojnë detin e vdekur

Ne po vërejmë dëmin e cilësisë dhe sasisë së ujërave të Detit të Vdekur, por kush është shkaku i gjithë kësaj? Ekspertët pohojnë se ndryshimi i klimës luan një rol të rëndësishëm, pasi që me rritjen e temperaturave globale, shkalla e avullimit rritet dhe thatësira zgjaten. Sidoqoftë, ndryshimi i klimës nuk është shkaku kryesor i kësaj. Isshtë aktivitet njerëzor.

Duke mos pasur të dhëna shumë të qarta se si ndryshimi i klimës ndikon në shkallën e avullimit dhe regjimin e reshjeve, është e qartë se ndryshorja që Më e prekur nga ulja e niveleve të detit është konsumi i ujit të pijshëm në Izrael, Jordan dhe Siri.

Jordan dikur i fuqishëm është lumi kryesor që furnizon këtë zonë dhe gjithashtu Detin e Vdekur. Në origjinë është një nga rrugët e mëdha ujore të botës dhe thelbësore për kufijtë në Lindjen e Mesme. Sidoqoftë, diga të mëdha, tubacione dhe stacione pompash të ndërtuara për të devijuar ujin e pijshëm e kanë ulur lumin në një hendek në vende të ndryshme. Nga 1,3 milion metra kub që Jordania transporton në Detin e Vdekur, vetëm 5% arrin në liqen.

Problemi i ujit në Lindjen e Mesme

transferimi i mundshëm nga Deti i Kuq në Detin e Vdekur

Sidomos në Jordan, një nga rajonet më të thata të planetit, qasja në ujë të sigurt është një nga arsyet kryesore të konfliktit. Deti i Vdekur paguan për mungesën e ujit në rajon. Për më tepër, njerëzit që jetojnë në liqen gjithashtu ndiejnë ndikimin ekonomik të Detit të Vdekur. Shumë kompani në zonë varen drejtpërdrejt nga ajo, për pasurinë e saj në minerale dhe për virtytet e saj legjendare terapeutike.

Industritë gjithashtu nxjerrin minerale nga liqeni dhe është gjithnjë e më e vështirë të bësh biznes. Zgjidhja e këtij problemi të madh mund të jetë ndërtimi i një kanali që transporton ujë nga Deti i Kuq në Detin e Vdekur, në këtë mënyrë mund të ndalet ulja e niveleve të tij.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.