A mund të ketë një epokë të vogël të akullit?

Ortek bore

Kjo është një pyetje, përgjigja e së cilës është shumë e qartë për një ekip shkencëtarësh britanikë. Në një studim të botuar në revistën »Astronomi & Gjeofizikë» parashikojnë një epokë të vogël të mundshme akulli rreth vitit 2030.

Pa dyshim, nëse do të ndodhte, do të ishte një lloj shpëtimi për njerëzimin dhe gjithashtu për format e tjera të jetës që ekzistojnë këtu, në një planet gjithnjë e më të goditur.

Deri në vitin 2021 temperatura mund të ulet, sipas modelit matematik të aktivitetit magnetik diellor që ata përdorën për studim. Shkencëtarët parashikuan një ulje të valëve magnetike për tre cikle diellore. Kjo rënie korrespondon me periudhat e ftohta klimatike në Tokë, dhe njihet si "Minimumi i Maunder", një periudhë gjatë së cilës dielli praktikisht nuk ka njolla.

Valentiza Zharkova, një profesor në Universitetin e Northumbria, Mbretëria e Bashkuar, parashikoi një epokë të re "Minimale" ose të vogël të Akullit për vitin 2030, e cila do të zgjaste gjithashtu për 30 vjet si pasojë e aktivitetit të ulët magnetik të mbretit yll.

Minimumi i pastrimit

Minimumi i pastrimit

Nuk do të ishte hera e parë që diçka e tillë ka ndodhur. Amerika e Veriut dhe Evropa kanë vuajtur dimra shumë të ftohtë dhe të ashpër. Hera e fundit ishte në shekullin e 50-të dhe zgjati nga 60 në XNUMX vjet. Deri atëherë, Lumi Thames i Londrës ishte i ngrirë, kur normalisht nuk ngrin. Sidoqoftë, mund të jemi pozitivë.

Nëse parashikimi është i vërtetë, shumë prej nesh do ta kenë të vështirë, veçanërisht nëse jemi shumë të ftohtë; por pa dyshim që do të jetë një frymë e ajrit të pastër, dhe kurrë më mirë të thënë, për Tokën. Me rritjen e temperaturave dhe niveleve të ndotjes, Epoka e Akullnajave mund të jetë ajo që i duhet planetit për të rimarrë ekuilibrin për të cilin ka aq shumë nevojë (në të vërtetë, ne kemi nevojë) në mënyrë që gjithçka të shkojë siç duhet.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.