A do të jetë në gjendje Donal Trump të ndalojë përfshirjen e SHBA në Marrëveshjen e Parisit?

donal-atu

Të flasësh për ndryshimin e klimës tani është duke folur Marrëveshja e Parisit. Kjo marrëveshje historike në të cilën 103 vende kanë ratifikuar dhe do të zvogëlojnë emetimet e gazeve serë tani zëvendëson përfundimisht protokollin e Kiotos. Në zgjedhjet për presidencën e Shteteve të Bashkuara ai u zgjodh Donald Trump.

Që nga fillimi i marrëveshjeve për të ndaluar ndryshimin e klimës, Donald Trump nuk ka qenë më pak i përfshirë. Përkundrazi, ky njeri beson se ndryshimi i klimës është një shpikje e kinezëve për t’u pasuruar dhe për ta mbajtur popullsinë të frikësuar. Me fitoren e Donald Trump në zgjedhjet për presidencën e SHBA, ekziston frika se Marrëveshja e Parisit mund të preket. A mundet Donald Trump të ndalojë pjesëmarrjen e SHBA në Marrëveshjen e Ndryshimit të Klimës?

csacas

Ministri Francez i Ekologjisë, Ségolène Royal, pohoi sot se fitorja në zgjedhjet presidenciale të Shteteve të Bashkuara të Donald Trump nuk do të jetë në gjendje të parandalojë zbatimin e marrëveshjes për ndryshimin e klimës të nënshkruar në dhjetor të vitit të kaluar, duke marrë parasysh progresin e ratifikimeve. 103 vendet që kanë ratifikuar Marrëveshjen e Parisit janë përgjegjëse 70% të emetimeve globale të gazrave serrë.

Trump, gjatë fushatës kundër ndryshimit të klimës para Marrëveshjes, deklaroi synimin e tij për të anuluar atë traktat duke marrë parasysh se ndryshimi i klimës nuk ekziston. Siguroi se do të tërhiqte të gjitha fondet e SHBA për Kombet e Bashkuara që ka të bëjë me ndryshimin e klimës. Sidoqoftë, Royal pretendon se Trump nuk mund të denoncojë Marrëveshjen e Parisit.

Më në fund, gjatë fushatës së tij zgjedhore, Donald Trump shpjegoi se energjia dhe politika e tij mjedisore, larg nga të qenit e rinovueshme, do të dëshirojë të rikthejë projektin e diskutueshëm të Tubacioni Keystone XL.

“Unë dua që ajo të ndërtohet, por dua një pjesë të fitimeve. Kështu do ta bëjmë vendin tonë të pasur përsëri "tha Donald Trump.

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.