Klima subtropikale e lagësht ose klima kineze

Klima subtropikale e lagësht

Në postimet e mëparshme po jepnim një përmbledhje të të ndryshmeve llojet e motit dhe lindi nevoja për të shpjeguar disa prej tyre në më shumë detaje hap pas hapi. Ndër përshkrimet që gjejmë klima mesdhetare, oqeanike, etj Në këtë post ne do të përqendrohemi në shpjegimin e gjithçkaje që lidhet me të klimë subtropikale e lagësht, i njohur gjithashtu si moti kinez. Isshtë një klimë që gjendet kryesisht në të gjitha zonat lindore dhe karakterizohet nga verëra të nxehta dhe të lagështa në krahasim me dimrat jashtëzakonisht të ftohtë.

A doni të dini të gjitha karakteristikat dhe rëndësinë e klimës subtropikale të lagësht? Vazhdoni të lexoni sepse ne shpjegojmë gjithçka këtu.

tipare kryesore

moti kinez

Kjo lloj klime karakterizohet kryesisht nga ekzistenca e verave të nxehta dhe të lagështa dhe, përkundrazi, dimra jashtëzakonisht të ftohtë. Këto klima gjenden normalisht në zonat kontinentale të juglindjes së pothuajse të gjitha zonave që gjenden në gjerësitë gjeografike ndërmjet 25 dhe 35 gradë.

Reshjet e shiut shpërndahen gjatë gjithë vitit dhe janë konstante. Sa i përket temperaturave, ato janë zakonisht mjaft të larta në verë dhe shumë të ftohta në dimër. Lagështia tipike e kësaj klime është për shkak të faktit se rajonet ku ndodh janë nën ndikimin e rrjedhës së ajrit detar. Temperaturat janë të larta në muajt e ngrohtë, duke arritur një temperaturë mesatare prej 27 gradë. Nivelet e larta ditore janë vendosur në rreth 30 deri në 38 gradë. Netët e verës janë gjithashtu përgjithësisht të ngrohta.

Verërat janë zakonisht më të lagështa se dimrat. Rrjedha detare të cilës i nënshtrohen jepet nga ujërat oqeanike me gjerësi të ulët. Ciklonet tropikale ka me bollëk në këto zona, duke gjeneruar më shumë reshje në stinët e ngrohta. Kjo është arsyeja pse reshjet ndahen gjatë gjithë vitit. Nuk ka verë të thatë.

Më e ftohta është zakonisht mjaft e butë me temperatura midis 5 dhe 12 gradë. Nuk është e zakonshme që të ndodhin ngricat e dimrit. Reshjet gjatë dimrit janë për shkak të cikloneve që ndodhin përgjatë frontit polar.

Në Amerikën e Veriut, fronti polar fillon kthimin e tij drejt veriut gjatë sezonit të pranverës dhe fillimit të verës. Prandaj, tornadot e shoqëruara me stuhi ballore janë më të bollshme. Kontrasti midis ajrit tropikal dhe polar është se ai gjeneron të gjitha ato stuhi.

Ndikimi muson

kopshte në klimë subtropikale të lagësht

Ndikimi i musonit në këto zona ku kemi klimë subtropikale të lagësht ose klimë kineze është për shkak të një modifikimi. Isshtë një dimër i përcaktuar më i thatë për shkak të ndarja e ajrit që formon anticiklon Siberian me frontin polar. Rrugët ciklonike që ekzistojnë në këtë rajon janë përgjegjëse për devijimin e reshjeve.

Mbizotërojnë verërat e nxehta dhe të lagështa dhe dimrat shumë të ftohtë. Në këtë klimë mund të kemi diell të drejtpërdrejtë gjatë gjithë vitit. Shumica e klimave subtropikale të lagështa gjenden në rajonet bregdetare, por ka disa zona ku ato ndodhin në brendësi. Për shembull, në disa pjesë të Shteteve të Bashkuara dhe në Kinë. Për këtë arsye, klima e lagësht subtropikale njihet edhe si klima kineze.

Bujqësia bëhet më e durueshme falë kushteve të kësaj klime. Sezoni i rritjes zgjat 8 muaj dhe përmirëson cilësinë e të korrave.

Flora dhe Fauna

bimësia klimatike kineze

Bimësia në zonat me këtë klimë përbëhet kryesisht nga pemë me gjelbërim të përhershëm që janë të përgatitur për kushte me lagështi të lartë dhe gjithashtu kaçube të ngjashme. Shirat e vazhdueshëm dhe ngrohtësia është ajo që përcakton se gjethet janë shumëvjeçare. Mund të gjejmë disa lloje të palmave dhe bimëve të fierit tipike për këto zona subtropikale.

Një shembull i një zone të lagësht klimatike subtropikale është laguna e lumit Indian. Ndodhet në bregdetin Atlantik të Florida. Falë ekzistencës së kësaj klime, ajo është një vend i larmishëm biologjikisht me më shumë se 2.100 specie bimësh dhe 2.200 kafshë.

Le të kalojmë te fauna që gjejmë në këtë klimë. Ngrohtësia karakteristike e këtyre vendeve është perfekt për krijimin e habitateve natyrore të disa gjitarëve, amfibëve dhe zvarranikëve. Midis këtyre kafshëve gjejmë drerin, krokodilin amerikan dhe panterën. Meqenëse krokodilët, si breshkat, janë kafshë me gjak të ftohtë, ata ngrohen nga temperaturat e klimës subtropikale të lagësht.

Habitati që formohet falë kësaj klime siguron që shumë specie të alligatorëve mund të maskohen mirë në bimësinë e pranishme për të gjuajtur pre e tyre. Zogjtë mund të gjejnë habitate ideale për fole dhe banesa. Ata gjithashtu kanë mundësi të mëdha për gjueti.

Shpërndarja dhe rreziqet e mundshme

stuhitë e motit kinez

Kjo klimë gjendet në shumë zona nëpër botë. Njihet si klima kineze sepse gjendet në pjesë të mëdha të kontinentit aziatik ku jeton një pjesë e madhe e popullsisë botërore. Por ka edhe vende të tjera në botë. Për shembull, e gjejmë në dy rajone të pjesës jugore të Afrikës, në vende si Angola, Tanzania juglindore, rajonet e Zambisë dhe Malavi, Tete, Manica dhe Zimbabveja verilindore.

Në zona të tjera gjithashtu mund ta gjejmë ashtu siç janë në malësitë e Etiopisë. Në Azi, mund ta gjejmë në rajonet lindore dhe juglindore, në Azinë jugore dhe perëndimore. Këtu njihet si klima kineze. Megjithëse në një masë më të vogël, ne gjithashtu mund ta gjejmë në Evropën Qendrore, Italinë Veriore dhe bregdetin e Detit të Zi në Bullgari.

Lidhur me rreziqet që mund të shkaktojë kjo lloj klime për shkak të karakteristikave të saj në formimi i stuhive intensive. Ekzistenca e ajrave me temperatura të ndryshme dhe përplasja dhe kontrasti midis tyre do të thotë që zonat ku gjendet klima e lagësht subtropikale vuajnë nga stuhi shumë të dhunshme që shkaktojnë dëme të shumta si për të mirat materiale ashtu edhe për njerëzit.

Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë rreth klimës së lagësht subtropikale dhe zonave ku mund të gjenden.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.