Mot i thatë

Ne e dimë se ka shumë lloje të klimave në planet, në varësi të karakteristikave të ndryshme të secilës prej tyre. Sot do të flasim për të moti i thatë. Thatshtë ai lloj i klimës që paraqet reshje mesatare vjetore dhe më pak sesa avullimi dhe transpirimi që ndodh në të njëjtën periudhë kohe. Me fjalë të tjera, sasia e ujit që përfshihet në ekosistem është më e vogël se ajo e humbur. Përveç kësaj, meqenëse ajri është shumë i thatë, ka pak re dhe veprimi i diellit është shumë intensiv.

Në këtë artikull ne do t'ju tregojmë për të gjitha karakteristikat, ndryshoret dhe rëndësinë e klimës së thatë.

tipare kryesore

bimësi e thatë

Në klimën e thatë, vera është shumë e nxehtë dhe rrallë bie shi. Nga ana tjetër, gjatë kohës së dimrit temperaturat mund të jenë disi më të ftohta ose më të ngrohta, por netët janë gjithmonë të ftohta. Ato karakterizohen kryesisht nga një ndryshim i madh në temperatura midis ditës dhe natës. Moti i thatë gjenerohet si rezultat i qarkullimit global të ajrit. Sipas modelit të qarkullimit për ne e dimë se ajri dhe ngrohta ka tendencë të rritet në atmosferë dhe inkurajohet nga rrezet e diellit. Gjatë procesit të ngrohjes ajri humbet një pjesë të avullit të tij të ujit.

Kur ajri i nxehtë ngrihet, ai takon shtresa të tjera më të ftohta në lartësi. Thenshtë atëherë ajo zbret qindra kilometra nga ekuatori në dhe nxehet përsëri ndërsa bie. Kur ajri zbret nga lartësi më të mëdha humbet gjithnjë e më shumë avuj uji deri këtu që jep një ajër plotësisht të thatë. Në dhënien e arsyes pse klima e thatë dominohet nga një ajër me pak lagështi.

Ka faktorë të tjerë që gjithashtu kontribuojnë në gjenerimin e zonave me klimë të thatë. Për shembull, malet më të larta janë përgjegjëse për bllokimin e erërave që janë të ngarkuara me lagështi nga ky det. Në një lartësi të madhe, malet e detyrojnë ajrin të ngrihet. Ndërsa ajri ngrihet, ai ftohet dhe bie shi në shpatet e tij. Njëra prej reve ka shkarkuar të gjithë ujin, ajri i mbetur do të lihet me lagështi shumë të ulët. Kjo përforcon thatësinë e shkretëtirave dhe stepave.

Gjëja më normale është që pas një vargu malor në lartësi të madhe, ka një lumë të gjerë terreni, klima mbizotëruese është e thatë.

Variablat meteorologjike të klimës së thatë

moti i thatë

Le të shohim cilat janë variablat meteorologjike që mbizotërojnë në mot të thatë:

 • Reshje të pakta shiu: Ne e dimë që karakteristika kryesore për të cilën bie në sy klima e thatë është reshja e ulët dhe e rrallë. Në zonat e thata ose gjysmë të shkretëtira ka vlera të reshjeve të shiut prej vetëm 35 centimetra në vit. Në disa shkretëtira ka vite në të cilat nuk merr asnjë pikë shiu. Nga ana tjetër, stepat marrin pak më shumë shi por nuk kanë vlera më të larta se 50 centimetra në vit. Sasia e shiut që bie në këto vende shërben vetëm për të mbajtur të shpërndara barërat dhe shkurret. Nuk ka bimësi të tipit pemë që mund të mbahet. Bimësia mbizotëruese është barishtet dhe shkurret.
 • Zgjatime të mëdha: Karakteristikë tjetër e klimës së thatë është se rajonet ku gjendet ka tendencë të pushtojnë zona të mëdha. Rajonet e thata dhe gjysmë të thata të botës përbëjnë rreth 26% të të gjithë sipërfaqes së tokës. Kështu e dimë që klima e thatë ka vende shumë të mëdha. Në këto mjedise, bimët dhe kafshët janë përshtatur për të qenë në gjendje të jetojnë me reshje shumë të ulëta, erëra të thata dhe temperatura të larta gjatë gjithë vitit.
 • Avullimi i rritur: Siç kemi përmendur më parë, klima e thatë dallohet për të patur një sasi më të ulët të reshjeve sesa avullon dhe transpiron nga veprimi i bimëve. Në rajonet më të thata të Lindjes së Mesme ka mesatare vjetore prej 20 centimetra reshje, ndërsa normat vjetore të avullimit dhe transpirimit janë më shumë se 200 cm. Ky avullim ekstrem kontribuon në krijimin e tokave të thata dhe të trasha, në të cilat bimësia është e pakët.
 • Temperaturat ekstreme: ndryshimi i gjerë i temperaturave ndodh si sezonal ashtu edhe ditor. Meqenëse rrezet e diellit janë më të drejtpërdrejta në këto zona, luhatjet e temperaturës midis ditës dhe natës janë ekstreme. Ne e dimë që shkretëtirat kanë verë shumë të nxehtë, ndërsa netët janë të freskëta dhe dimrat janë të butë. Nga ana tjetër, shkretëtirat që janë të ftohta kanë dimra që mund të bëhen jashtëzakonisht të ftohtë, me temperatura madje edhe nën ngrirje.

Flora dhe bimësia e klimës së thatë

bimësi e klimës së thatë

Siç kemi thënë, ka bimë dhe kafshë që u është dashur t'u përshtaten këtyre kushteve më ekstreme për të mbijetuar. Ne do të analizojmë se cila florë dhe bimësi mbizotërojnë në klimën e thatë. Disa nga speciet më të bollshme në këto vende janë ato që ne do të përmendim:

 • Kaktus nopal: është një bimë e përbërë nga jastëkët e shumtë rrethorë që rriten në një trung të trashë e të rrumbullakët. Të gjitha jastëkët janë të mbuluar me ferra, të cilat do të bëhen gjethet e tyre. Këto fletë formohen në këtë mënyrë për të zvogëluar sipërfaqen dhe për të ulur shpejtësinë e djersitjes. Përveç kësaj, ndihmon në mbrojtjen e bimës nga kafshët barngrënëse që ushqehen me të. Ajo duhet të jetë në gjendje të ruajë sasinë maksimale të ujit të mundshëm në brendësi të tij pa e humbur atë përmes djersitjes, ndërsa kryen procesin e fotosintezës.
 • Kaktus Saguaro: është një kaktus, lëkura e të cilit është e lëmuar dhe e dylltë dhe ka një lloj brinje që shtrihet nga maja në fund përgjatë gjithë bimës. Degët e saj rriten në këmbë dhe trungu mund të bëhet i gjatë dhe të rritet në kushte të mira. Spinat e saj janë të gjata 5 cm dhe janë të vendosura në secilën brinjë vertikale.
 • Retë e shkretëtirës: Ato janë bimë që vijnë nga rrënjët e tyre dhe drejtohen nga era. Ata zakonisht rriten mjaft shpejt derisa të bëhen një bimë lulet e së cilës janë me gjemba. Spines shërbejnë për të zvogëluar zonën përmes së cilës ata humbin ujë. Ata njihen me emrin e estepicursoras, ato janë ato tipike që shihen në filmat perëndimorë siç është lëmshi. Falë këtij kushineta ata janë në gjendje të përhapin farat e tyre mbi tokë.

Faunë

Fauna ka krijuar përshtatje të ndryshme gjatë gjithë evolucionit për të qenë në gjendje të mbijetojmë në këto mjedise. Le të shohim cilat janë speciet kryesore dhe karakteristikat e tyre:

 • Gjarpëri me zile Ka specie të shumta të gjarprit me zile dhe modelet e tyre të këmbëve janë të njëjta, por me ngjyra të ndryshme. Ka një kokë në formë trekëndëshi dhe një zile në fund të bishtit. Ata kanë një aftësi të mirë maskimi dhe dieta e tyre është mishngrënëse.
 • Djalli me gjemba: është një hardhucë ​​me madhësinë e një dore. Ka spina në formë koni dhe një gungë e cila shërben për të mbrojtur veten.
 • Kojotë: leshi i tyre është kafe dhe është i përzier me qime kafe, gri ose të zeza. Ata ushqehen kryesisht me lepuj dhe brejtës të tjerë.

Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë për klimën e thatë dhe karakteristikat e saj.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.