Moti i ftohtë është më i rrezikshëm se moti i ngrohtë

Verë

Sot, e Dielë më 31 maj, ne e mbyllim muajin dhe hyjmë plotësisht në sezonin e verës. Po, megjithëse ka akoma rreth 21 ditë derisa të vijë vera, e vërteta është se në disa zona të vendit termometri fillon të rritet, duke arritur temperatura më tipike për muajt e nxehtë.

Me këtë sezon vjen rreziku për të pësuar një valë të nxehtësisë, por ... A e dini se moti i ftohtë është më i rrezikshëm se i nxehtë? Një studim i botuar në revistën »The Lancet» ka arritur në këtë përfundim. Vazhdoni të lexoni për të ditur më shumë.

Rezulton se ne priremi të besojmë se moti ekstrem është përgjegjës për numrin më të lartë të vdekjeve, që nga ajo kohë politikat aktuale shëndetësore përqendrohen në mbrojtjen e shëndetit tonë gjatë periudhës së verës, siç shpjegohet nga Dr Gasparini, nga London School of Hygiene and Tropical Medicine (e vendosur në MB).

Gasparini dhe ekipi i tij analizuan më shumë se 74 milion vdekje midis 1985 dhe 2012 në 13 vende me një larmi të madhe klimash, duke filluar nga të ftohtit në tropikal. Për këtë, u morën parasysh disa variabla, të tilla si temperatura mesatare ose lagështi, dhe kështu të jetë në gjendje të llogarisë temperaturën optimale (domethënë, temperaturat e këndshme për trupin e njeriut) të vdekshmërisë. Vdekjet për shkak të temperaturave jo optimale të ambientit (temperaturat ekstreme) të secilit vend të hetuar u përcaktuan gjithashtu.

Kështu, ata e verifikuan atë rreth 7% e të gjitha vdekjeve ishin shkaktuar nga temperatura jo optimale, prej të cilave 7% e të gjithë atyre ishin për shkak të temperaturave të ftohta. Vetëm 29% e vdekjeve iu atribuan nxehtësisë.

Këto të dhëna mund të ndihmojnë të zgjerojë programin e mbrojtjes së shëndetit publik, jo vetëm gjatë verës, por veçanërisht edhe gjatë dimrit.

Kjo tha, përdorni krem ​​mbrojtës gjatë muajve më të nxehtë, dhe ... mos harroni ju mbroj nga i ftohti.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.