Moti në hapësirë

moti hapësinor

Kushtet që ekzistojnë në hapësirën që rrethon Tokën, të quajtura zakonisht moti hapësinor, mund të ketë pasoja të rëndësishme për planetin tonë. Moti në hapësirë ​​ndikohet kryesisht nga dielli, i cili përfshin një sërë fenomenesh si ndezjet diellore, nxjerrjet e masës diellore dhe stuhitë diellore ose gjeomagnetike. Këto ngjarje shërbejnë si dëshmi për përvojat e ndryshme të jetuara nga ylli ynë.

Në këtë artikull do t'ju tregojmë në thellësi se çfarë është moti në hapësirë ​​dhe çfarë pasojash ka në planetin tonë.

Stuhi gjeomagnetike

anim magnetik

Ndërsa magnetosfera na mbron nga një pjesë e konsiderueshme e grimcave të ngarkuara të diellit, ngjarjet e motit në hapësirë ​​ende kanë potencialin të ndikojnë në planetin tonë. Këto dukuri prishin jo vetëm jetën tonë të përditshme, por edhe sistemet teknologjike kritike në të cilat ne mbështetemi shumë, si në tokë ashtu edhe në hapësirë.

Era diellore, një fenomen në të cilin dielli lëshon rryma të vazhdueshme të grimcave të ngarkuara dhe energjike me shpejtësi të lartë të quajtura plazma, ka potencialin të ndikojë në Tokë.

Stuhitë gjeomagnetike mund të shkaktohen nga luhatjet e erës diellore, siç janë rastet kur ajo përshpejtohet me shpejtësi të jashtëzakonshme. Këto luhatje kanë aftësinë të shkaktojnë ndryshime të përkohshme si në magnetosferë ashtu edhe në jonosferë, e cila përfshin rajonin e atmosferës sonë që fillon afërsisht 80 kilometra mbi nivelin e detit.

Stuhitë më të frikshme, të cilat shpesh janë rezultat i ejeksioneve të masës koronale (CME), përfshijnë dëbimin e miliarda ton plazma dhe lëndë diellore të shoqëruar nga rrezatimi elektromagnetik nga shtresa më e jashtme e atmosferës së diellit, e njohur si korona.

Shumica e stuhive gjeomagnetike janë zakonisht të natyrës së butë dhe kanë efekte minimale në planetin tonë. Megjithatë, herë pas here lind një stuhi më e fuqishme, duke shkaktuar përçarje të konsiderueshme në infrastrukturën tonë teknologjike.

Karakteristikat e stuhive gjeomagnetike

nxehtë e diellit

Stuhitë gjeomagnetike, të cilat mund të zgjasin nga disa orë deri në disa ditë, kanë aftësinë të ngrohin dhe të shtrembërojnë jonosferën e planetit tonë, duke shkaktuar ndërprerje në komunikimet me radio. Për më tepër, këto stuhi gjithashtu kanë një ndikim në sistemet e pozicionimit global (GPS), të cilat mund të shkaktojnë pasaktësi të navigimit.

Në rast të një stuhie gjeomagnetike, ekziston mundësia që rrjeti elektrik të mbingarkohet, duke rezultuar në ndërprerje të gjera. Kjo u demonstrua gjatë një incidenti veçanërisht intensiv në vitin 1989. Duke njohur rreziqet që lidhen me këto ngjarje, Ofruesit e energjisë elektrike kanë zbatuar masa për të minimizuar ndikimin dhe për të parandaluar dëmtimet.

Është e rëndësishme të pranohet se jo gjithçka që lidhet me stuhitë gjeomagnetike është negative. Këto ngjarje të fuqishme prodhojnë gjithashtu fenomene natyrore magjepsëse të quajtura drita polare, të cilat manifestohen si aurora borealis në hemisferën veriore dhe aurora australis në hemisferën jugore.

Termi "arritje radio" i referohet një fenomeni specifik që ndodh në komunikim. Herë pas here, një zonë specifike e diellit përjeton një shpërthim masiv magnetik, duke rezultuar në shfaqjen e një shpërthimi diellor. Këto dukuri, të cilat zakonisht vërehen pranë Njollat ​​e diellit lëshojnë një sërë rrezatimi elektromagnetik që përfshin rrezet X, dritën e dukshme dhe dritën ultravjollcë.

Moti në hapësirë

moti hapësinor

Aftësia e jonosferës për të reflektuar valët e radios me rreze të gjatë mund të ndikohet nga forma të caktuara të rrezatimit, duke shkaktuar fenomene të njohura si "mbytje të radios" në Tokë.

Këto zhvillime prekin të gjithë sektorët, me vëmendje të veçantë në sektorët detarë dhe të aviacionit, të cilët mbështeten shumë në komunikimet radio me frekuencë të lartë.

Ndër fenomenet e ndryshme të motit hapësinor që prekin Tokën, vërehen shpesh ndërprerjet e radios. Këto ngjarje të veçanta kanë efektin më të shpejtë në planetin tonë, si rrezet X, të cilat udhëtojnë me shpejtësi të krahasueshme me atë të dritës, Ata arrijnë në Tokë vetëm tetë minuta pasi ndodh një shpërthim diellor.

Ndërprerjet e radios zakonisht zgjasin vetëm një periudhë të shkurtër kohore, megjithëse ato mund të zgjasin herë pas here për një periudhë të gjatë orëve. Gjatë ndezjeve diellore, lëshohen sasi masive të grimcave me energji të lartë që kanë aftësinë të shkaktojnë stuhi dhe të gjenerojnë rrezatim diellor. Kohëzgjatja e këtyre fenomeneve mund të ndryshojë nga disa orë në disa ditë.

Ndërsa fusha magnetike e Tokës shërben si një mburojë kundër rrezatimit, ajo nuk është plotësisht e papërshkueshme, duke lejuar disa grimca të thyejnë pengesën e saj mbrojtëse.

Grimcat diellore ndjekin vijat e fushës magnetike të Tokës, duke udhëtuar drejt poleve dhe më në fund duke depërtuar në atmosferën tonë.

Qarqet elektronike të një anije kozmike janë të ndjeshme ndaj dëmtimit nga këto grimca. Për më tepër, ADN-ja e astronautëve dhe organizmave të tjerë në hapësirë ​​është gjithashtu subjekt i dëmtimit.

Pasagjerët dhe ekuipazhi i avionëve që fluturojnë në lartësi të mëdha, veçanërisht në gjerësi të mëdha, mund të hasin nivele të konsiderueshme rrezatimi për shkak të stuhive veçanërisht intensive të rrezatimit diellor. Anasjelltas, këto stuhi gjithashtu shkaktojnë ndërprerje të konsiderueshme në komunikimet radio me frekuencë të lartë me origjinë nga rajonet polare.

A mund të parashikohet klima sociale?

Sipas Dr. Piyush Mehta, asistent profesor i inxhinierisë mekanike dhe të hapësirës ajrore në Universitetin e Virxhinias Perëndimore, janë zbatuar masa paraprake për t'u mbrojtur nga ndikimi i motit në hapësirë ​​tek njerëzit, teknologjinë dhe infrastrukturën e planetit tonë.

Megjithatë, ai paralajmëron se aftësia jonë për të parashikuar ngjarje potencialisht serioze mbetet dukshëm e kufizuar.

Mehta pranoi se disa linja ajrore komerciale kanë shprehur shqetësime për ekspozimin e mundshëm të rrezatimit gjatë fluturimit. Për të adresuar këto shqetësime, një qasje do të përfshinte identifikimin dhe shmangien e zonave me rrezatim të lartë gjatë udhëtimit me avion. Megjithatë, Kjo strategji varet nga aftësia jonë për të përmirësuar aftësitë tona parashikuese, e cila është një fushë ku nevojiten akoma më shumë përmirësime.

Për të gjurmuar motin në hapësirë, shkencëtarët përdorin një flotë anijesh kozmike që rrotullohen rreth planetit tonë dhe zonave përreth tij, së bashku me observatorë me bazë tokësore.

Ndërsa kërkimet e gjera kanë çuar në përparime të dukshme në kuptimin tonë të motit hapësinor, ka ende një rrugë të gjatë për të bërë për të arritur një nivel modelimi dhe parashikimi që rivalizon sofistikimin e klimës së Tokës. Sipas Mehtës, ka një lidhje e menjëhershme që njerëzit bëjnë midis motit hapësinor dhe përpjekjeve tona për parashikimin e motit këtu në Tokë.

Përparimi ynë në modelimin e klimës së Tokës ka qenë domethënës, por kuptimi ynë i motit hapësinor është ende në fazat e hershme. Kjo është e dukshme në kufizimet tona në parashikimin e proceseve të ndryshme, veçanërisht gjatë periudhave të rritjes së aktivitetit.

Shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë për motin në hapësirë ​​dhe karakteristikat e tij.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.