Klima e Australisë

moti australian në verë

Australia konsiderohet një parajsë e madhe me diell, pasi pothuajse i gjithë territori gëzon ditë me diell gjatë gjithë vitit. Ne po flasim për një vend që ka disa nga plazhet më të mira në botë. E klima australiane Shtë e rëndësishme për ata që duan të shkojnë për të studiuar jashtë vendit ose për të shkuar në punë.

Prandaj, ne do ta kushtojmë këtë artikull për t'ju treguar gjithçka që duhet të dini për klimën e Australisë dhe pjesët e saj të ndryshme.

Klima e Australisë

moti australian

Klima e Australisë mund të përkufizohet si e ngrohtë dhe e butë, por si një vend i madh, qytetet e saj mund të ndeshen me lloje të ndryshme të motit. Duhet të dini që territori australian pranon më shumë se 3000 orë në vit rrezet e diellit, prandaj, është një destinacion i shkëlqyer i plazhit.

Gjithashtu, kalendari australian ndahet në mot të thatë dhe mot të lagësht. Ka shumë shi nga Nëntori deri në Mars, por ka pak ditë me shi nga prilli deri në tetor dhe klima e Australisë bëhet shumë e thatë.

Për shkak të vendndodhjes së tij në hemisferën jugore, stinët në Australi janë të kundërta me ato të Evropës: nëse në Evropë është dimër, në Australi është verë; Nëse australianët shijojnë pranverën, evropianët po përgatiten të kalojnë vjeshtën.

Stinët

stacionet në Australi

Verë

Vera është nga dhjetori deri në shkurt, kur Klima e Australisë është midis 19 ° C dhe 30 ° C (Dita më e nxehtë); Siç e përmendëm më herët, kjo ndryshon në varësi të qytetit tuaj, në veri, do të merrni temperatura shumë të larta, por në jug, do të gjeni temperatura pak më të ulëta.

Klima e Australisë është shumë e përshtatshme për dashamirët e plazhit, pasi ka mundësi për të sërfuar, notuar, nxirë dhe shijuar të gjitha aktivitetet në natyrë që ofron territori Australian. Ka shumë gjëra për të parë dhe bërë në Australi, duke e bërë verën një nga kohët më të mira për të udhëtuar.

Fall

Vjeshta është nga marsi në maj; Gjatë këtyre ditëve, klima e Australisë ndryshon midis 14 ° C dhe 28 ° C, që do të thotë ditë të ngrohta gjatë ditës dhe netë të ftohta, perfekte për të shijuar jetën e natës që vetëm Australia dhe njerëzit e saj mund të sigurojnë.

Gjatë kësaj kohe, plazhet dhe sërfi janë gjithashtu rendi i ditës, dhe temperatura është shumë e përshtatshme për të kaluar një ditë jashtëPor nuk ka dyshim se një nga vendet më tërheqëse në vjeshtë është festivali i dritave që ndriçon Sidnein.

dimër

Midis qershorit dhe gushtit, vjeshta i jep rrugë dimrit dhe klima e Australisë bie disa gradë, duke ndryshuar midis 6 ° C dhe 22 ° C në varësi të rajonit. Për australianët, dimri mund të jetë pak i ashpër, por në krahasim me vendet e tjera, dimri australian është mjaft i këndshëm.

Gjatë kësaj kohe, gjithmonë mund të shijoni disa ditë me diell në plazh, ose të dilni për të eksploruar galeritë dhe muzetë në një natë të ftohtë., ndërsa entuziastët e sporteve dimërore kanë mundësinë të bëjnë ski në maleMe Siç mund ta shihni, këtë herë, ka disa gjëra për të bërë, kështu që nuk do të mërziteni kurrë.

Pranverë

E fundit por jo më pak e rëndësishme, është pranvera Shtator deri në Nëntor, dhe klima e Australisë është midis 11 ° C dhe 24 ° C; për këtë arsye, shumë australianë e konsiderojnë pranverën si verën e dytë. Dhe ata largohen nga shtëpia për të shijuar diellin dhe për të marrë pjesë në shumë aktivitete në natyrë.

Në këtë kohë, plazhi është plot me sërf që heqin rrobat e tyre dhe veshin rrobat e banjës, tarracat e restoranteve dhe kafeneve janë të mbushura me njerëz, dhe rrugët janë plot jetë dhe argëtim, sepse të gjithë duan të shijojnë ngjyrat dhe gjera te bukura. Energjia e re e sjellë nga era dhe pranvera.

Klima e Australisë në qytetet kryesore

peizazhe dhe plazhe

Sydney

Klima e këtij qyteti australian ndryshon me stinët e vitit. Zakonisht, temperatura në Sidnei ndryshon midis 8 ° C (19 korrik është dita më e ftohtë e vitit) dhe 27 ° C (25 janari është dita më e nxehtë e vitit).

Në përgjithësi, klima e këtij metropoli australian karakterizohet nga rrezet e diellit të ndritshme gjatë ditës dhe netët e ftohta. Në fakt, bëhet pak e ftohtë në vjeshtë dhe dimër, por moti nuk është kurrë aq i ftohtë saqë duhet të qëndroni brenda. Sydney ju fton të shijoni mrekullinë jashtë. Ditët për sërf, barbecue dhe vizitën e portit, operës dhe parkut natyror në plazh janë shumë pranë.

Moti në Melburn

Moti i Melburnit është pak më i ftohtë se ai i Sidneit, por është akoma shumë i këndshëm. Klima e këtij qyteti në Australi zakonisht ndryshon midis 6 ° C (23 korrik është dita më e ftohtë e vitit) dhe 26 ° C (3 shkurti është dita më e nxehtë e vitit).

Sidnei ka një atmosferë unike të plazhit, ndërsa Melburni është i njohur për atmosferën e tij evropiane dhe kulturore. Aromat, aromat, arti dhe muzika mbushin rrugët e këtij qyteti, dhe ju mund t'i shijoni ato në çdo kohë të vitit.

Për shembull, të bësh një piknik në plazh ose në park, të ecësh në Kopshtin Botanik Mbretëror, të vizitosh muzetë e shumtë të qytetit dhe të admirosh peizazhin e jashtëzakonshëm janë vetëm një pjesë e vogël e gjithçkaje që mund të shihni dhe bëni në Melburn.

Gold Coast

Nëse ju pëlqejnë ditët e nxehta, Gold Coast dhe atraksionet e tij janë ideale për ju. Moti në këtë cep me diell të Australisë varion nga 10 ° C (29 korrik është dita më e ftohtë e vitit) deri në 28 ° C (27 janar është dita më e nxehtë e vitit).

Isshtë e vërtetë se klima e «Miami Australia» është shumë e fortë në verë, por gjatë pjesës tjetër të vitit mund të shijoni flladin e ftohtë, e cila ju fton të shijoni atmosferën e gjallë të qytetit dhe rërën e artë. Sigurisht, në Bregun e Artë, përveç plazheve, ka shumë vende që ia vlen të shihen. Gjatë qëndrimit tuaj, ju mund të shijoni parqe natyrore dhe vende të shenjta të kafshëve të egra.

Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë për klimën e Australisë dhe karakteristikat e saj.


Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.