Mot i butë

klimë e butë

El mot i butë e Hemisferës Veriore shtrihet nga Rrethi Arktik deri në Tropikun e Kancerit. Në hemisferën jugore, klimat e buta shtrihen nga Rrethi Antarktik deri në Tropikun e Kancerit. Këto rajone kanë katër stinë të vitit, në varësi të gjerësisë së tyre. Temperaturat priren të ndryshojnë shumë, gjithashtu në varësi të gjerësisë suaj gjeografike, dhe reshjet gjithashtu përcaktohen kryesisht nga stina e vitit.

Ne do t'jua kushtojmë këtë artikull për t'ju treguar gjithçka që duhet të dini për klimën e butë, karakteristikat dhe rëndësinë e saj.

tipare kryesore

klimë nën lagështirë

Klima e butë është një lloj klime me një temperaturë mesatare mujore relativisht të moderuar, temperatura në muaji më i ngrohtë është mbi 10℃ dhe temperatura në muajin më të ftohtë është mbi -3℃. Reshjet mesatare vjetore variojnë nga 600 mm deri në 2000 mm.

Zona e klimës së butë zakonisht ndodhet midis klimës subtropikale dhe klimës polare, d.m.th. zona ndërmjet 45º dhe 60º gjerësi gjeografike veriore dhe jugore. Janë zona ku ndodhin katër stinët e vitit.

Në klimën e butë ka shumë lloje të kafshëve dhe bimëve, dhe është lloji më i favorshëm i klimës për zhvillimin e veprimtarive njerëzore si bujqësia, industria dhe jeta e banimit.

Klimat e buta karakterizohen nga:

 • Temperatura mesatare mujore është mesatare.
 • Prezantimi i katër stinëve të veçanta të vitit.
 • Shirat sezonalë janë të pranishëm, veçanërisht në dimër.
 • Ai lejon zhvillimin e një shumëllojshmërie të madhe të bimësisë, si savana dhe pylli.
 • Lejohet zhvillimi i kafshëve të ndryshme.
 • Sigurimi i kushteve adekuate për zhvillimin e qytetërimit.
 • Ai shtrihet nga Rrethi Arktik në Tropikun e Kancerit në Hemisferën Veriore dhe nga Rrethi Antarktik deri te Bricjapi në Hemisferën Jugore.

Llojet e klimës së butë

klimë e butë Kanada

Klimat e buta paraqesin një shumëllojshmëri të gjerë mjedisesh brenda kategorive të tyre dhe identifikohen katër lloje kryesore:

 • mesdhetare e butë. Karakterizohet nga vera të gjata, të thata, me diell dhe dimër të shkurtër e të butë me reshje të bollshme.
 • zona e butë kontinentale. Karakterizohet nga një ndryshim i temperaturës midis dimrit dhe verës, i nxehtë dhe me shi në verë dhe i ftohtë dhe i thatë në dimër.
 • E ngrohtë dhe e lagësht. Karakterizohet nga vera të gjata dhe të nxehta me reshje të bollshme. Dimrat janë të shkurtër dhe të moderuar.
 • Temperamenti i Oqeanit. Karakterizohet nga shtrirja në det. Temperaturat janë zakonisht të ftohta dhe shirat e dimrit janë të bollshme.

Flora dhe fauna e klimës së butë

mot i butë

Klima e butë ofron kushte të mjaftueshme për zhvillimin e florës dhe faunës. Karakteristikat kryesore përfshijnë:

 • Flora: ai paraqet disa lloje kullosash dhe pemësh si dushqe, halorë dhe larsh. Lejon formimin e xhunglave, pyjeve të dendura dhe kullotave. Përveç kësaj, është e dobishme për zhvillimin e kulturave të ndryshme që mund të manipulohen nga njerëzit, si misri, quinoa, gruri, perimet, frutat etj.
 • Kafshe te egra. Ajo tregon një shumëllojshmëri të llojeve të kafshëve që janë përshtatur për të migruar për të shmangur stinët më të ftohta, me disa që kanë aftësinë të bien në letargji për të duruar dimrin, si arinjtë, ketrat dhe oposumet. Disa kafshë tipike për klimat e buta janë: dreri, rrëqebulli, dreri pampas, lakuriqët e natës, volat, pumat, dhelprat, kardinalët dhe shqiponjat.

Kullotat Pampas ose kullotat e buta dominojnë pellgun e poshtëm të Platës. Përveç kushteve të buta, ajo është shumë e ngjashme me një savanë dhe përbëhet nga një shumëllojshmëri barishtesh të forta, të buta dhe të tharta (stipa) që mbështesin kullotat e famshme Pampas. Ndonjëherë një grup i vogël pemësh mund të jenë mbetje të një pylli më të madh. Në çdo rast, kullotat natyrore janë zëvendësuar me kultura artificiale dhe kullota dhe janë dëmtuar rëndë nga blegtoria.

Bimësia karakterizohet nga kullota të ngrohta dhe të buta me shkurre dhe gjemba të gjinisë Robinia. Valdivia është e dominuar nga bollëk pyjet e buta dhe tropikale, me një shumëllojshmëri të gjerë lisash, larshësh dhe më shumë. Pylli i Valdivias është një rezervë e rëndësishme drusore e specieve natyrore në vendin tonë dhe është shfrytëzuar që në shekullin e kaluar: (coigües, mañíos, olivillos, lingues, canelos, etj.). Në të njëjtin rajon, por në Ande, u zhvilluan pyjet e bukura halore të gjinisë araucaria, ndërsa më në jug pyjet e larshit pothuajse u zhdukën për shkak të minierave pa kriter (Chiloé).

Curiosities

Ka një sërë toponimesh, domethënë toponime, që dëshmojnë për klimën e butë të Spanjës. Prandaj, emri Islas de la Suerte është përdorur për Ishujt Kanarie që nga kohërat e lashta. për shkak të motit të mirë. Për shkak të diellit të bollshëm gjatë gjithë vitit, rajoni i Costa de la Málaga njihet gjithashtu si Costa del Sol. Një situatë e ngjashme ekziston në Costa de Huelva, e cila quhet Costa de la Luz për shkak të ngjashmërisë së saj me situatën e Kosta del Sol.

Në raste të tjera, emri i vendit nuk është tregues i një klime veçanërisht të favorshme, por më tepër i veçorive klimatike më ekstreme. Kjo është ajo që ndodh në Sierra Nevada ose Nevada, ose në rajonet më të thata të njohura si shkretëtira, si Tabenas në Almeria ose Los Monegros në Zaragoza.

Klima është nganjëherë fokusi i politikanëve dhe në shumë raste, vendimet e tyre për çështjet e lidhura me klimën janë vërtet befasuese. Debati i sotëm fokusohet tek i ashtuquajturi ndryshim klimatik, por në të kaluarën ka pasur edhe arsye të tjera që i kanë shtyrë pushtetarët të propozojnë “zgjidhje” për sjelljen e veçantë të klimës në Spanjë.

Në vitin 1973, ministri frankoist Julio Rodríguez paraqiti një propozim befasues të quajtur "Kalendari Julian" në emrin e tij. Përpjekja për të ndryshuar kalendarin shkollor, duke u përpjekur që viti shkollor të fillojë në janar dhe të përfundojë në dhjetor. U parashtruan një sërë arsyesh, por sidomos ato që flisnin për përshtatjen e orarit të shkollës me kohën më të përshtatshme të vitit, krahas uljes së konsumit të energjisë për ngrohje në qendrat ku propozimi është vënë në praktikë.

Propozimi përfundimisht u anulua menjëherë pasi hyri në fuqi. Por përdorimi i vapës së verës si një justifikim për të marrë ose mbajtur mësime në pjesën më të madhe të vendit tonë është vërtet e vështirë, kjo na bën shumë të ndryshëm nga shumica e vendeve evropiane ku temperaturat verat janë shumë më të buta dhe mund të përballojnë t'i shkurtojnë pushimet sepse vapa është e durueshme. Në Spanjë, nxënësit dhe mësuesit gëzojnë dy muaj pushime radhazi (deri tani), kjo situatë unike justifikohet vetëm me faktin se pjesa më e madhe e vendit përjeton temperatura të larta gjatë muajve korrik dhe gusht (meqë ra fjala shumë e rëndësishme).

Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë për klimën e butë dhe karakteristikat e saj.


Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.