Moduli Hënor Apollo 11

Moduli Apollo 11

Ardhja e njeriut në Hënë ishte një moment historik për mbarë njerëzimin. Ajo u krye falë modulit hënor të anijes kozmike Apollo 11. moduli hënor u deshën karakteristika që mbështetën udhëtimin nga planeti ynë në satelitin tonë.

Në këtë artikull do t'ju tregojmë për karakteristikat e modulit hënor Apollo 11, si është ndërtuar dhe më shumë detaje rreth udhëtimit.

Karakteristikat e modulit hënor të anijes kozmike Apollo 11

çelësat e modulit hënor

Moduli Hënor Apollo 11 ishte anija kozmike që lejoi Neil Armstrong dhe Edwin "Buzz" Aldrin të zbrisnin në sipërfaqen e Hënës në vitin 1969. Moduli Hënor, aka "Shqiponja", ishte projektuar për të përmbushur një detyrë kritike: marrjen e astronautëve nga orbita hënore në sipërfaqen e Hënës dhe më pas kthimin në anijen kozmike komanduese.

Ky modul përbëhej nga dy pjesë kryesore: moduli i zbritjes dhe moduli i ngjitjes. Lander ishte pjesa e modulit hënor që u ul në sipërfaqen hënore. Ajo kishte një formë konike dhe ishte e pajisur me katër këmbët e uljes që vendosen automatikisht përpara uljes. Ai gjithashtu kishte një rampë që palosej nga dera e përparme në mënyrë që astronautët të mund të dilnin dhe të ecnin në sipërfaqen hënore.

Nga ana tjetër, moduli i ngjitjes ishte seksioni i modulit hënor që ndahej nga moduli i zbritjes për t'i çuar astronautët përsëri në anijen e komandës. Kishte formë si një cilindër dhe i pajisur me një motor ngjitjeje që siguronte shtytja e nevojshme për t'u ngritur nga Hëna dhe për t'u takuar me anijen kozmike komanduese në orbitën hënore.

Moduli Hënor është projektuar që të jetë sa më i lehtë, por edhe mjaftueshëm i fortë për t'i bërë ballë mjedisit të ashpër hënor. Ajo u ndërtua kryesisht nga alumini dhe lidhjet e titanit, dhe muret e kabinës ishin të mbuluara me një shtresë izolimi termik për të mbrojtur astronautët nga nxehtësia dhe të ftohtit ekstrem.

Një nga karakteristikat më të rëndësishme të modulit hënor ishte sistemi i tij i navigimit dhe udhëzimit, i cili i lejoi astronautët të ulen pikërisht në një vend të caktuar në sipërfaqen hënore. Sistemi përdori një kombinim të radarit dhe kompjuterëve për të llogaritur shpejtësinë, lartësinë dhe pozicionin e modulit hënor në lidhje me sipërfaqen hënore.

Origjina e modulit hënor

moduli hënor

Kur ishte planifikuar për të pushtuar Hënën, sisteme të ndryshme u krijuan për t'i çuar njerëzit në satelitin tonë natyror dhe për t'u kthyer në Tokë. E zgjedhura ishte që dy persona të zbrisnin me një modul uljeje hënore, pjesa e poshtme e të cilit ishte projektuar për të vepruar si një platformë lëshimi në dalje.

Në shqyrtimin e qasjeve për ankorimin e orbitës hënore, inxhinierët e Qendrës Kërkimore Langley shikuan tre modele bazë të moduleve hënore. U quajtën tre modelet që morën formë shpejt “E thjeshtë”, “Ekonomike” dhe “Luksoze”.

Versioni "i thjeshtë" parashikohet si pak më shumë se një automjet i hapur, i aftë për të mbështetur një person në një kostum hapësinor për orë të tëra, i cili mund të peshojë deri në dy tonë. Në varësi të llojit të shtytësit të përdorur, modeli "ekonomik", i projektuar për të akomoduar dy burra, është dy deri në tre herë më i rëndë se modelet e mëparshme.

Në fund të fundit, metoda e konsideruar si më e sigurta ishte metoda "luksoze" e parazgjedhjes së detyrave. Në fazën e propozimit, teknikët në Grumman, i cili fitoi konkursin arkitekturor, e parashikuan tokëzimin hënor si një objekt që përmbante 12 ton shtytës të rrethuar nga një "strukturë sahati" 4 tonësh e mbështjellë në mure të trasha alumini. Dukej si një lëvozhgë veze.

Kishte një lartësia 7 metra dhe, me këmbët e zgjatura, një diametër 9,45 m. Ai përbëhej nga një milion pjesë, kryesisht transistorë të vegjël, 40 milje kabllo, dy radio, dy pajisje radar, gjashtë motorë elektrikë, një kompjuter dhe një grup pajisjesh për eksperimente shkencore në Hënë.

E gjithë kjo duhej të shpërndahej në dy njësi kryesore, të quajtura ulje-ngritje, secila e pajisur me raketën e saj.

moduli i zbritjes

udhëtim në hënë

Ishte pjesa e anijes kozmike Apollo 11 që preku satelitin tonë. Ajo u ndërtua me aliazh alumini, në formë tetëkëndore, katër këmbë të mbushura dhe përmbante bateri, rezerva oksigjeni dhe pajisje shkencore për t'u ulur dhe për të mbetur në sipërfaqen hënore. Ishte 3,22 m i gjatë duke përfshirë këmbët dhe 4,29 m në diametër pa përfshirë këmbët.

Zgjatjet në skajet e dy sparzave kryesore siguruan mbështetje për pajisjen e uljes. Të gjitha shiritat kishin amortizues të përbërë nga elementë huall mjalti të deformueshëm për të thithur goditjet e uljes.

Ingranazhi i parë i uljes shtrihej nën kapakun përpara dhe ishte i lidhur me një shkallë që astronautët mund ta përdornin për të hyrë në sipërfaqen hënore dhe për t'u ngjitur lart. Pjesa më e madhe e peshës dhe hapësirës për fazën e zbritjes iu nda katër tankeve shtytëse dhe raketës së zbritjes, të aftë për të ushtruar 4.500 kg shtytje.

Gjatë misionit të afrimit, motori i zbritjes u ndez për të filluar rënien e modulit hënor nga një lartësi prej 110 km. Në rreth 15.000 metra mbi sipërfaqe, ai duhej të rindizte gjatë një manovre tjetër frenimi për të mbajtur modulin hënor në ulje dhe ngadalësim derisa të prekë pak sipërfaqen.

moduli i ngjitjes

Ishte gjysma e sipërme e modulit hënor, me qendrën e komandës, modulin e ekuipazhit dhe raketat që përdoreshin për të nisur automjetet nga sipërfaqja hënore. Ai kishte një lartësi prej 3,75 m dhe ishte i ndarë në tre seksione: ndarjen e ekuipazhit, seksionin qendror dhe zonën e pajisjeve.

Moduli i ekuipazhit zinte pjesën e përparme të ashensorit dhe astronautët mund të shikonin nga dy dritare trekëndore. Anëtarët e ekuipazhit nuk kishin vende, kështu që ata duhej të ngriheshin në këmbë, të frenuar me rripa që nuk ishin shumë të ngushtë për të mos i lënduar.

Nën trotuarin në pjesën qendrore ngriheshin raketa, të dizajnuara për të gjeneruar rreth 1.600 kilogramë shtytje dhe të afta për të ndezur dhe rindezur. Kjo ishte për shkak se graviteti i dobët i hënës, një e gjashta e asaj të Tokës, nuk kërkon gjenerimin e energjisë së fortë shtytëse për të shtyrë fazën e ngjitjes.

Shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë për modulin hënor të anijes kozmike Apollo 11 dhe karakteristikat e tij.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.