Ata modifikojnë gjenetikisht lopët në mënyrë që t'i rezistojnë ngrohjes globale

Lopët e qumështit

Një mënyrë disi kurioze për të ndihmuar faunën dhe florën për t'u përshtatur me një problem që është përkeqësues i qenieve njerëzore është modifikoni ADN-në tuaj për t'i bërë ato më rezistente ndaj ngrohjes globale. Kjo është pikërisht ajo që po bëjnë studiuesit në Universitetin e Florida me lopët.

Këto kafshë janë shumë të dobishme për njerëzimin, kështu që rezulton të jetë shumë e rëndësishme për të siguruar që ato të vazhdojnë të ekzistojnë.

Në të njëjtën mënyrë që në të njëjtën gjini, qofshin kafshë apo perime, mund të ketë një larmi të madhe të specieve, në rastin e lopëve ndodh e njëjta gjë. Për këtë arsye, një ekip studiuesish, përfshirë profesorin Raluca Mateescu nga Departamenti i Shkencave të Kafshëve të UF / IFAS të Institutit të Ushqimit dhe Shkencave Bujqësore të Universitetit të Florida, po hetojnë lopa e degës, e cila është më tolerante ndaj nxehtësisë. Ky është një kryqëzim midis varieteteve Angus dhe Brahman.

Për ta bërë këtë, ata kanë marrë një grant federal tre-vjeçar për 733 dollarë. Me të, ata do të jenë në gjendje të gjurmojnë segmentet e ADN-së të dy varieteteve, të cilat do t'i ndihmojnë ata të dinë cilat rajone të ADN-së janë të rëndësishme për rregullimin e temperaturës së trupit të kafshës, tha Mateescu tha.

Lopë në fushë

Rreth 40% e lopëve të viçit në botë gjenden në Shtetet e Bashkuara. Për të arritur kafshë që janë përshtatur më mirë me kushtet e ngrohta të jetesës dhe që gjithashtu kanë mish me cilësi më të mirë, studiuesit ata duan të hetojnë në planin afatgjatë duke përdorur mjete gjenomike se si t'i bëjnë ata të kenë një tolerancë më të madhe ndaj stresit të nxehtësisë.

Ky është padyshim një hulumtim që, sipas fjalëve të Mateescu, "ofron një qasje të re të fuqishme për të përmbushur sfidat e ndryshimit të klimës dhe për të zhvilluar bagëti të zgjuara prodhuese". Por, çfarë ndodh me ju, çfarë mendoni për manipulimin gjenetik të kafshëve?

Nëse doni të dini më shumë, kliko këtu.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.