Modeli atomik i Thomson

Thomson

Në shkencë ka pasur shumë shkencëtarë që kanë bërë një ndryshim kur bëhet fjalë për të ditur se si funksionojnë gjërat. Njohuritë rreth grimcave, atomeve dhe elektroneve kanë siguruar shumë përparime në shkencë. Prandaj, ne do t'ia kushtojmë këtë artikull Modeli atomik i Thomson. Njihej gjithashtu si modeli i Pudingut me Raisin.

Në këtë artikull mund të mësoni gjithçka që lidhet me modelin atomik të Thomson, cilat janë karakteristikat e tij dhe sa e rëndësishme ishte për shkencën.

Cili është modeli atomik Thomson

Si të studiojmë modelin atomik të Thomson-it

Ky është një model që është zhvilluar në vitin 1904 dhe mund të jetë zbuluar grimca e parë subatomike. Zbulues ishte shkencëtari britanik Joseph John Thomson. Ky njeri ishte në gjendje të zbulonte grimcat e ngarkuara negativisht përmes një eksperimenti në të cilin ai përdori tubat me rreze katode në 1897.

Pasoja e këtij zbulimi ishte mjaft e madhe pasi nuk kishte prova që atomi mund të kishte një bërthamë. Ky shkencëtar na bën të mendojmë se elektronet ishin zhytur në një lloj lënde të ngarkuar pozitivisht që kundërvepron me ngarkesën negative të elektroneve. Kjo është ajo që bëri që atomet të kenë ngarkesën neutrale.

T'i shpjegosh ato në një mënyrë që kuptohet është sikur të vendosësh një pelte me rrush që noton brenda. Prandaj emri i modelit buding me rrush të thatë. Në këtë model, Thomson ishte përgjegjës për thirrjen e elektroneve si korpusqe dhe konsideroi se ato ishin rregulluar në një mënyrë jo të rastësishme. Sot dihet që ato janë në një lloj unazash rrotulluese dhe se secila unazë ka një nivel të ndryshëm energjie. Kur një elektron humbet energjinë, ai shkon në një nivel më të lartë, domethënë, ai largohet nga bërthama e atomit.

Eksperiment i fletës së artë

buding me rrush te thate

Ajo që Thompson mendoi ishte se pjesa pozitive e atomit gjithmonë mbetej për një kohë të pacaktuar. Ky model që ai krijoi në 1904 nuk kishte një pranim të gjerë akademik. Pesë vjet më vonë Geiger dhe Marsden ishin në gjendje të kryenin një eksperiment me një fjollë ari që i bëri zbulimet e Thomson më pak efektive. Në këtë eksperiment ata kaluan një rreze e grimcave alfa të heliumit përmes një fjollë ari. Grimcat alfa nuk janë asgjë më shumë se luanët e një elementi, domethënë bërthamat që nuk kanë elektrone dhe për këtë arsye kanë një ngarkesë pozitive.

Rezultati i eksperimentit ishte që kjo rreze të shpërndahej kur kalonte nëpër fletë ari. Me këtë, mund të konkludohet se duhet të ekzistonte një bërthamë me një burim të ngarkesës pozitive që ishte përgjegjës për devijimin e rrezes së dritës. Nga ana tjetër, në modelin atomik të Thomson-it kishim që ngarkesa pozitive ishte shpërndarë përgjatë asaj që thuhej si xhelatinë dhe që përmbante elektronet. Kjo do të thotë që një rreze jonesh mund të kalojë përmes atomit të atij modeli.

Kur e kundërta u tregua në eksperimentin pasues, ky model mund të mohohet atomike.

Zbulimi i elektronit erdhi gjithashtu nga një pjesë e një modeli tjetër atomik, por nga Dalton. Në atë model, atomi konsiderohej të ishte plotësisht i pandashëm. Kjo është ajo që e shtyu Thomson të mendonte për modelin e tij Pudding me Rrush të thatë.

Karakteristikat e modelit atomik Thomson

modeli atomik i tomsonit

Ndër karakteristikat kryesore të këtij modeli ne përmbledhim sa vijon:

  1. Atomi që përfaqëson ky model ngjan me një sferë që ka një material të ngarkuar pozitivisht me elektronet që janë të ngarkuar negativisht. Të dy elektronet dhe materia e ngarkuar pozitivisht janë të pranishme brenda sferës.
  2. Ngarkesat pozitive dhe negative kanë të njëjtën madhësi. Kjo do të thotë që i gjithë atomi nuk ka ngarkesë, por është elektrikisht neutral.
  3. Kështu që atomi në përgjithësi mund të ketë një ngarkesë neutrale elektronet duhet të zhyten në një substancë që ka një ngarkesë pozitive. Whatshtë ajo që përmendet me rrush të thatë si pjesë e elektroneve dhe pjesa tjetër e xhelatinës është pjesa me një ngarkesë pozitive.
  4. Megjithëse nuk shpjegohet në mënyrë të qartë, mund të konkludohet se në këtë model bërthama atomike nuk ekzistonte.

Kur Thomson krijoi këtë model, ai braktisi hipotezën e mëparshme rreth atomit mjegullor. Kjo hipotezë bazohej në faktin se atomet ishin të përbërë nga vorbulla jomateriale. Duke qenë një shkencëtar i arritur ai donte të krijonte modelin e tij atomik bazuar në provat eksperimentale që ishin të njohura në kohën e tij.

Përkundër faktit se ky model nuk ishte plotësisht i saktë, ai ishte në gjendje të ndihmojë në krijimin e bazave fikse në mënyrë që modelet e mëvonshme të ishin më të suksesshme. Falë këtij modeli, ishte e mundur të kryheshin eksperimente të ndryshme që çuan në përfundime të reja dhe kështu po zhvillohej gjithnjë e më shumë shkenca që ne njohim sot.

Kufizimet dhe gabimet e modelit atomik Thomson

Ne do të analizojmë se cilat janë çështjet në të cilat ky model nuk goditi shenjën dhe për këtë arsye nuk mund të ecte përpara. Gjëja e parë është se ai nuk mund të shpjegonte se si mbahen ngarkesat në elektronet brenda atomit. Duke mos qenë në gjendje ta shpjegonte këtë, ai gjithashtu nuk mund të zgjidhte asgjë në lidhje me stabilitetin e një atomi.

Në teorinë e tij ai nuk përmendi asgjë rreth atomit që zotëron një bërthamë. Sikur ta dimë që atomi përbëhet nga bërthama e përbërë nga protone dhe neutrone dhe elektron rrotullohen përreth në nivele të ndryshme të energjisë.

Protonet dhe neutronet nuk do të zbuloheshin akoma. Thompson u përpoq të mbështeste modelin e tij në një shpjegim me elementet që ishin provuar shkencërisht në atë kohë. Kur u verifikua eksperimenti i fletës së arit, ai u hodh shpejt. Në këtë eksperiment u tregua se duhet të ketë diçka brenda atomit që do ta bënte atë të ketë një ngarkesë pozitive dhe një masë më të madhe. Kjo dihet tashmë se është bërthama e atomit.

Unë shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë rreth modelit atomik të Thomson.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.