Modeli atomik Dalton

Modeli atomik Dalton

John Dalton është një fizikan, kimist dhe meteorolog anglez i cili bëri një ndryshim në botën e shkencës falë përfshirjes së teorisë moderne atomike. Kjo teori njihet si modeli atomik i Daltonit dhe ishte mjaft e rëndësishme. John Dalton është gjithashtu i njohur për studimet e tij mbi pamundësinë për të dalluar ngjyrat në syrin e njeriut. Kështu e njohim këtë aftësi të kufizuar si verbëri ngjyrash.

Në këtë artikull ne do t'ju tregojmë për të gjitha karakteristikat dhe rëndësinë që modeli atomik i Dalton kishte për shkencën.

Historia e Vogël e Dalton

John dalton

Për të prezantuar modelin atomik të Dalton, le të shqyrtojmë së pari pak historinë e këtij shkencëtari. Dhe është se ideja e atomit filloi me filozofin grek Demokrit. Sidoqoftë, kjo teori nuk u pranua gjerësisht dhe madje shumë shkencëtarë e konsideruan atë qesharake për shekuj dhe shekuj. Që nga ky Atomizëm dhe të gjitha rrymat filozofike Greke që ekzistuan, kanë kaluar më shumë se 2 vjet që një tjetër teori atomike të ketë një rëndësi të tillë në botën shkencore. Sidoqoftë, në 1804, John Dalton, ishte bazuar në idetë e atomistëve për të qenë në gjendje të paraqisnin modelin atomik të Dalton.

Modeli i tij ishte rezultat i përfundimeve që ai nxori nga eksperimentet e ndryshme të kryera me lloje të ndryshme të gazrave. Bazuar në rezultatet e këtyre hetimeve ishte e mundur të tregohej se atomet ekzistojnë vërtet. Demokriti nuk e kishte theksuar që atomi ekzistonte ashtu siç është. Në këtë mënyrë, është krijuar një nga teoritë më të rëndësishme në historinë e fizikës moderne.

Tjetra, ne do të përshkruajmë parimet themelore të modelit atomik të Dalton.

Parimet themelore të modelit atomik të Alto-s

Postulatet e Modelit Atomik Dalton

 • E gjithë materia është e përbërë nga atome. Kjo do të thotë që gjithçka që dimë dhe që është e prekshme përbëhet nga atome si në planetin tonë ashtu edhe në pjesën tjetër të universit të njohur. Të gjithë elementët janë bërë gjithashtu nga atome.
 • Atomet janë të pandashëm nga të pathyeshëm. Dalton mendoi se atomet ishin grimca që kishin përmasa më të vogla se materia dhe kimikisht të pashkatërrueshme.
 • Të gjithë atomet e një elementi janë identikë. Ne duhet ta dimë se të gjithë atomet që përbëjnë një lloj elementi kanë të njëjtën masë dhe të njëjtat karakteristika. Ata gjithashtu kanë të njëjtën morfologji dhe lëvizin me të njëjtën shpejtësi.
 • Atomet e elementeve të ndryshëm ndryshojnë në masë dhe veti. Kjo është ajo që e bën secilin artikull të ndryshëm nga tjetri. Meqenëse të gjithë elementët përbëhen nga atome, këto atome kanë karakteristika dhe masa të ndryshme.
 • Përbërjet përbëhen nga një kombinim i dy ose më shumë llojeve të ndryshme të atomeve. Ky pohim i përbërjeve është ai që shkakton më shumë ndryshueshmëri në elemente. Dhe është se, megjithëse përbërja ka të njëjtat lloje të atomeve, ato janë të kombinuara dhe në të njëjtat përmasa.
 • Një reaksion kimik është një rirregullim i atomeve. Kur ndodh një reaksion kimik nuk është asgjë më shumë sesa ndarja, bashkimi ose rirregullimi i atomeve. Nuk po flasim për atomet që ndryshojnë karakteristikat ose masën e tyre. Atomet e një elementi nuk ndryshojnë kurrë në atomet e një elementi tjetër si rezultat i reagimit të ashpër kimik. Thjesht ndryshoni organizatën tuaj.

Konsiderata shtesë të modelit atomik të Dalton

Atom

Sapo të përshkruheshin parimet e modelit, duheshin bërë disa konsiderata shtesë që mund të plotësonin të gjitha karakteristikat e modelit në fjalë. Përveç këtyre parimeve John Dalton propozoi që atomet e elementeve që bashkëveprojnë me njëri-tjetrin për të formuar molekula i binden ligjit të ruajtjes së masës. Kjo do të thotë që sasia dhe lloji i qëndrimit që ka një molekulë është e barabartë me numrin dhe llojin e atomit të produkteve që janë përdorur në reaksionin kimik. Kjo gjithashtu i bindet ligjit që thotë se materia nuk krijohet as shkatërrohet, por transformohet.

Një aspekt tjetër i rëndësishëm i modelit atomik të Dalton ishte Ligji i Përmasave të Shumëfishta. Ky ligj na tregon se nëse bashkojmë atomet e dy elementeve, këto atome mund të kombinohen vetëm në lidhje me numrat e plotë. Me fjalë të tjera, një atom mund të kombinohet si një atom tjetër, dy atome me një atom, dy atome me dy atome të tjerë, etj. Një shembull që na ndihmon të kuptojmë Ligjin e Përmasave të Shumëfishta është si më poshtë: ne marrim ujë dhe e kombinojmë atë në një raport 2 me 1. Kjo do të thotë që uji ka dy atome hidrogjeni për secilin prej oksigjenit. Prandaj, asnjë proporcion që kishte në këto elemente nuk mund të përdoret për të prodhuar ujë. Kjo do të thotë, ne nuk mund të prodhojmë ujë nëse përdorim 3 atome hidrogjeni dhe 2 atome oksigjeni.

Të jetë në gjendje të japë karakteristikat e atomeve të Dalton krijoi tabelën e peshave atomike. Kjo tabelë ishte mjaft e dobishme pasi përmbante të gjithë elementët në një renditje të caktuar bazuar në peshën e tyre. Të gjithë elementët në tabelë u krahasuan me hidrogjenin, ky ishte më i lehti nga të gjithë. Prandaj, hidrogjeni është numri një në tabelë dhe ka numrin atomik 1.

Pranimi i modelit atomik të Dalton dhe kufizimet e tij

Meqenëse këto modele thyen skemat që deri atëherë ishin vendosur, miratimi ishte më i ndërlikuar. Sidoqoftë, modeli atomik i Dalton u pranua nga shumë shkencëtarë të kohës pothuajse menjëherë. Falë këtij modeli atomik kemi shumë nga bazat e teorisë aktuale.

Shkencëtarët e sotëm e dinë se atomet kanë disa lloje të grimcave më të vogla si protonet, neutronet dhe elektronet. Kjo teori e Dalton u bë baza për teorinë e kimisë.

Problemi me këtë model atomik gjithashtu kishte disa gabime dhe kufizime. Dhe është që Daltón kishte në mendje se atomet e të gjithë elementëve ishin të aftë të qëndronin individualisht, kështu që ai nuk mund ta kuptonte që në disa elemente atomet ekzistojnë duke formuar molekula, si për shembull në oksigjenin e pastër. Oksigjeni i pastër përbëhet nga dy atome oksigjeni. Kjo do të thotë, është një molekulë me të njëjtin element por që kanë dy atome oksigjeni.

Një nga gabimet kryesore të këtij modeli është se mendohej se përbërja më e thjeshtë midis dy elementeve është gjithmonë një atom i secilit element. Kjo e bëri atë të konkludonte se uji ishte HO sesa H2O.

Sidoqoftë, modeli atomik i Dalton përparoi mjaft botën e kimisë dhe fizikës. Unë shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë rreth modelit atomik të Dalton.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.