Mjegullnaja e Shqiponjës

m16

Ne e dimë se në të gjithë universin ka formacione të shumta të yjeve, galaktikave dhe mjegullnajave. Një nga këto quhet mjegullnaja e shqiponjës dhe është mjaft i njohur. Ndodhet 6500 vjet dritë nga planeti ynë dhe është brenda yjësisë Sarpens. Ka veçori unike.

Prandaj, ne do t'jua kushtojmë këtë artikull për t'ju treguar gjithçka që duhet të dini për Mjegullnajën Eagle, karakteristikat e saj, origjinën dhe shumë më tepër.

Zbulimi i Mjegullnajës së Shqiponjës

shtyllat e krijimit

E vendosur 6.500 vjet dritë nga Toka në yjësinë Serpens, Mjegullnaja Eagle është pjesë e Katalogut Messier dhe emri i saj është M16, objekti i gjashtëmbëdhjetë ndëryjor i zbuluar nga astronomët. Mjegullnaja Eagle është një grumbull yjesh të rinj, pluhur kozmik dhe gaz të ndezur.. Kjo grumbull materies formon shtyllën kurrizore të krijimit, pasi herë pas here lindin yje të rinj të nxehtë dhe të tjerë vdesin për të krijuar të reja.

Zbuluar nga Teleskopi Hapësinor Hubble në 1995, dheKjo konsiderohet si një nga rajonet më të bukura dhe misterioze të krijimit yjor., duke formuar Mjegullnajën Eagle 2, pjesë e Shtyllave të Krijimit, pasi thuhet se nga atje lind një grumbull yjor.

Kjo Mjegullnajë e Shqiponjës mund të shihet nga teleskopët amatorë sepse nuk është shumë larg nga Toka, dhe gjithashtu skalit dhe ndriçon gazin për të formuar shtylla të mëdha me diametër disa vite dritë, një pamje për t'u parë.

tipare kryesore

tiparet e mjegullnajës së shqiponjës

Këto janë karakteristikat e mjegullnajës:

 • Mosha e saj është 1-2 milion vjet.
 • Kjo mjegullnajë është pjesë e Mjegullnajës së Emisionit ose rajonit H II dhe është regjistruar si IC 4703.
 • Ndodhet rreth 7.000 vite dritë larg në rajonin e krijimit të yjeve.
 • Gjilpëra e gazit është e dukshme nga pjesa verilindore e mjegullnajës, 9,5 vite dritë larg dhe me një diametër prej rreth 90 miliardë kilometrash.
 • Kjo mjegullnajë ka një grup prej rreth 8.100 yjesh, më të përqendruara në rajonin verilindor të Shtyllave të Krijimit.
 • Është pjesë e të ashtuquajturave Shtyllat e Krijimit, pasi herë pas here yje të rinj lindin nga kulla e saj gjigante e gazit.
 • Vlerësohet të ketë 460 yje të tipit spektral shumë të ndritshëm, 1 milion herë më të shndritshëm se Dielli.
 • Ashtu si yjet lindin nga kulla e saj gjigante, Mjegullnaja Eagle sheh gjithashtu miliona yje të vdesin dhe të bëhen yje të rinj të shndritshëm.

Mjegullnaja Eagle, e cila mund të jetë fotografuar nga teleskopë të shumtë në mbarë botën, u fotografua për herë të parë nga Teleskopi Hapësinor Hubble në 1995 me madhështinë e Mjegullnajës Eagle-5 të kësaj mjegullnaje, duke treguar se yjet e rinj lindin nga këto shtylla, në agregatet e gazit të quajtur EGG.

Që atëherë, ajo u përdor si një shfaqje e bukurisë së hapësirës sonë të jashtme. Një tjetër imazh i mjegullnajës është marrë nga Teleskopi Hapësinor Herschel i ESA. Kjo tregon plotësisht shtyllat e krijimit, gazin dhe pluhurin që krijuan këtë mjegullnajë.

Kjo mjegullnajë, e parë gjithashtu nga një perspektivë e rrezeve X me teleskopin hapësinor XMM-Newton të ESA-s, na prezanton me yjet e rinj të nxehtë dhe përgjegjësinë e tyre në skulpturimin e shtyllave të tyre.

Teleskopë të tjerë që studiojnë mjegullnajën janë VTL e Observatorit Jugor Evropian në Paranal, Kili, me lexime infra të kuqe dhe teleskopi Max Planck Gesellschaft me diametër 2,2 metra në rajonin La Silla të Kilit. Këta teleskopë na japin imazhet më të bukura dhe na zbulojnë se çfarë po ndodh në këtë pjesë të qiellit.

Si të vëzhgoni Mjegullnajën e Shqiponjës

mjegullnaja e shqiponjës

Për të vëzhguar Messier 16 duhet të keni një teleskop të cilësisë së mirë, të keni kushtet më të mira të motit, për këtë qielli duhet të jetë në pikën e tij më të errët, larg ndotjes nga drita dhe të ketë vendndodhjen e saktë të mjegullnajës. Kjo nuk do të thotë se nuk do të keni pengesa të herëpashershme kur shikoni mjegullnajën.

Një nga mënyrat më të lehta për të gjetur M16 është të gjesh plejadën e Shqiponjës dhe të lëvizësh drejt bishtit të saj, Ku është ylli Aquila? Kur të arrini në atë pikë, lëvizni drejtpërdrejt në yjësinë Scuti. Në këtë pintov, ju vetëm duhet të lëvizni në jug për të arritur yllin Gamma Scuti.

Pasi të keni gjetur yllin Gamma Scuti, ju e kontrolloni atë. Aty do të gjeni grupin yjor të njohur si Messier 16, me dylbi prizmin më cilësor dhe me kushtet e qiellit tuaj do të jeni në gjendje të vëzhgoni retë e tij, por me një teleskop me hapje të madhe do të mund të vëzhgoni Mjegullnajën e Shqiponjës në të. më e mira.

Disa histori

Astronomi zviceran Jean-Philippe Loys de Chéseaux ishte një nga të parët që diskutoi paradoksin e Olbers. Ai e bëri atë disa vjet para se të lindte vetë Heinrich Olbers, por paradoksi përfundimisht çoi në emrin e këtij të fundit.

Ai ishte gjithashtu i pari që vëzhgoi Mjegullnajën e Shqiponjës, gjë që e bëri në 1745. Edhe pse Cheseaux nuk e pa në të vërtetë mjegullnajën, ai ishte në gjendje të identifikonte vetëm grupin yjor në qendër të tij: NGC 6611 (siç njihet tani). Kjo është referenca e parë e regjistruar për Mjegullnajën Eagle.

Por vetëm disa vjet më vonë (1774), Charles Messier përfshiu grupin në katalogun e tij dhe e klasifikoi atë si M16. Katalogu Messier është një listë me 110 mjegullnaja dhe grupime yjesh që ende përdoret gjerësisht nga entuziastët e astronomisë sot. Është ndoshta lista më e famshme e trupave qiellorë në botë.

Vite më vonë, me zhvillimin e teleskopëve, astronomët ishin në gjendje të shihnin pjesë të mjegullnajës që rrethonte NGC 6611 (grumbullimi i yjeve). Njerëzit kishin filluar të flisnin për mjegullnajën, por duke qenë se ende nuk mund ta shihnin shqiponjën, Ata e quajtën atë Mbretëresha e Yjeve.

Por ardhja e astrofotografisë është një pikë kthese e re, sepse ka shumë më tepër detaje sesa mund të marrin vëzhgimet astronomike. Rezulton se mjegullnaja ka zona të errëta, shtëllunga të mëdha gazi dhe një formë që të kujton një shqiponjë. Kështu kjo mjegullnajë filloi të kishte një emër të ri: Mjegullnaja e Shqiponjës.

Shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë për Mjegullnajën Eagle dhe karakteristikat e saj.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.