Mjegullnaja e Orionit

mjegullnaja e orionit

La Mjegullnaja e Orionit Është një mjegullnajë emetuese me një qendër në formë fluture. Ai shtrihet në jug të yjësisë së Orionit dhe është lehtësisht i dukshëm me sy të lirë si një pikë e bardhë e zbehtë në mes të brezit të Orionit.

Në këtë artikull do t'ju tregojmë të gjitha karakteristikat, origjinën dhe rëndësinë e Mjegullnajës Orion.

tipare kryesore

mjegullnaja e orionit në univers

Të emërtuara për formën e tyre difuze, mjegullnajat janë rajone të mëdha të hapësirës të mbushura me materie ndëryjore (pluhur dhe gaz). Mjegullnaja e Orionit u përshkrua për herë të parë nga astronomi francez Nicolas-Claude Fabri de Peiresc në vitin 1610, megjithëse qytetërimet e lashta si Maja gjithashtu kanë regjistruar objekte të ngjashme. Megjithatë, nuk mund të përcaktohet se është në fakt e njëjta Mjegullnajë Orion.

Në fakt, Galileo nuk e përmendi atë, megjithëse dihet se ai ekzaminoi rajonin me një teleskop dhe gjeti disa nga yjet në të (të quajtur Trapezium). As astronomë të tjerë të famshëm të antikitetit.

Por meqenëse tani është lehtësisht e dukshme me sy të lirë, mjegullnaja mund të jetë ndriçuar nga lindja e yjeve të rinj. Ai u katalogua nga Charles Messier në 1771 si objekt M42, dhe gjithashtu mund të kërkohet me këtë emër në aplikacionet e astronomisë në ueb dhe celular.

Nga pikëpamja astronomike, mjegullnajat si Orioni Ato janë të rëndësishme sepse yjet po formohen vazhdimisht atje.. Pikërisht atje, për shkak të gravitetit, lindin grumbullimet e materies, të cilat më pas kondensohen dhe formojnë farat e sistemeve yjore. Brenda mjegullnajës, yjet po formohen vazhdimisht.

Vendndodhja e Mjegullnajës Orion

galaktikë dhe mjegullnajë

Mjegullnaja e Orionit është relativisht afër Sistemit Diellor në 500 parsekë (1 parsek = 3,2616 vite dritë) ose 1270 vite dritë. Ndodhet, siç themi ne, në Brezin e Orionit, i cili përbëhet nga tre yje të shndritshëm në diagonalen qendrore të konstelacionit katërkëndësh.

Të tre yjet janë Mintaka, Alnilam dhe Alnitak, megjithëse zakonisht njihen si Tre Marys ose Tre Burrat e Urtë.

E parë nga Toka, diametri këndor (madhësia këndore e një objekti të parë nga Toka) e një mjegullnaje në qiell është rreth 60 minuta harkore. Ne te kunderten, Afërdita është një objekt lehtësisht i dukshëm që varion nga 10 deri në 63 minuta harkore në varësi të epokës, por duket më e ndritshme për shkak të afërsisë së saj.

Ju mund të merrni një ide për madhësinë e mjegullnajës dhe shkëlqimin e saj të vërtetë duke krahasuar distancën: 1270 vite dritë = 1,2 x 1016 km, ndërsa Venusi është vetëm 40 x 106 km nga Toka.

Si të vëzhgoni Mjegullnajën e Orionit?

grumbull yjesh

Mjegullnaja Orion është një mjegullnajë emetimi, që do të thotë se lëshon dritë në rrezen e dritës së dukshme. Është e dukshme në lindje që në lindjen e diellit në korrik, por koha më e mirë për ta parë është gjatë dimrit të hemisferës veriore ose verës së hemisferës jugore.

E dukshme me sy të lirë nëse qielli është i errët dhe i kthjellët. Ndërsa është sigurisht e dukshme nga qytetet e mëdha, është mirë të qëndroni sa më larg nga ndotja nga drita. Nëpërmjet dylbive ose një teleskopi të vogël, mjegullnaja shfaqet si një njollë e vogël margaritar, megjithëse ndonjëherë mund të shihet një nuancë e lehtë rozë. Kjo nuk është më e zakonshme, pasi syri nuk është aq i ndjeshëm ndaj ngjyrave sa filmi fotografik.

Kjo kërkon teleskopë më të mëdhenj ose marrjen e fotografive me ekspozim të gjatë, të cilat gjithashtu shpesh përpunohen pas për të nxjerrë në pah detajet.

Megjithatë, edhe vetëm me dylbi, mjegullnaja është një imazh jashtëzakonisht i bukur, për të mos përmendur yjet që lindin brenda saj pikërisht në këtë moment.

Siç u përmend më lart, gjetja e mjegullnajës është e lehtë pasi Orioni është një nga yjësitë më të famshme. Në mënyrë të ngjashme, aplikacionet si Sky Map do t'ju tregojnë se ku jeni menjëherë. Me teleskopët modernë, ju mund të programoni kërkimin që të fokusohet automatikisht dhe të pozicionohet trapezi brenda tij.

Zbulimi dhe origjina

Sipas shumë burimeve, Maja e lashtë do të kishte vënë re rajonin e trupit qiellor ku banon kjo mjegullnajë, të cilën ata e quajtën Xibalbá. Sipas imagjinatës së tij, reja e gazit vërtetoi ekzistencën e furrës së krijimit.

Mjegullnaja e Orionit u zbulua nga Perëndimi në vitin 1610, nga francezi Nicolas-Claude Fabri de Peiresc dhe nga astronomi jezuit Cysatus de Lucerne në 1618. Shumë më vonë, ajo u përfshi në Katalogun Astronomik të Charles Messier në 1771, që korrespondon me emrin M42.

Falë spektroskopisë së William Huggins, nënshkrimi i tij i paqartë nuk u zbulua deri në 1865, dhe në vitin 1880 do të publikohej astrofotografia e tij e parë, ajo e Henry Draper. Vëzhgimi i parë i drejtpërdrejtë i mjegullnajës erdhi nga Teleskopi Hapësinor Hubble në vitin 1993 dhe falë tij (dhe vëzhgimeve të tij të shumta pasuese), edhe më vonë u bënë modele 3D.

Ngjyrat e Mjegullnajës së Orionit

Me sy të lirë, mjegullnaja duket e bardhë, por ndonjëherë, në kushtet e duhura, syri i njeriut mund të dallojë një nuancë të lehtë rozë. Ngjyrat e vërteta janë të dukshme në imazhet e marra me ekspozime të gjata dhe vijnë nga energjia e çliruar nga molekulat e ngacmuara në gaz.

Në fakt, temperatura e yjeve brenda mjegullnajës është rreth 25.000 K. Si rezultat, ata mund të lëshojnë mjaft rrezatim ultravjollcë për të jonizuar hidrogjenin, i cili është përbërësi kryesor i rajonit.

Kombinimi i gjatësive të valëve (e kuqe, blu dhe vjollcë) e emetuar nga ngacmimi i molekulave të gazit prodhon ngjyrën dalluese rozë. Disa imazhe tregojnë gjithashtu zona të gjelbra, që korrespondojnë me tranzicione të ndryshme të energjisë që mund të ndodhin vetëm në vende me kushtet fizike të mjegullnajës.

Mjegullnaja e Orionit ka një rëndësi të madhe astronomike për shkak të aktivitetit të lartë të yjeve të saj. Ai përmban një numër të madh yjesh që po formohen brenda tij, të quajtur protoyje.

Meqenëse kjo është një fazë shumë e shkurtër në jetën e një ylli, nuk është e lehtë të gjesh protoyje për të studiuar. Dhe për shkak se Mjegullnaja e Orionit është shumë larg nga rrafshi i Rrugës së Qumështit, ajo që përmban nuk ngatërrohet lehtë me objektet e tjera qiellore. Për të gjitha këto arsye, ajo është studiuar në mënyrë shteruese nga astronomët dhe astrofizikanët.

Shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë për Mjegullnajën e Orionit dhe karakteristikat e saj.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.