Mjegullnaja e Gaforres

mjegullnaja e gaforres

La Mjegullnaja e Gaforres, mbetja e një shpërthimi supernova, është një nga objektet hapësinore më të studiuara dhe më të vëzhguara, pasi përfaqëson një burim shumë të dobishëm rrezatimi për studimin e trupave të ndryshëm qiellorë që ekzistojnë në hapësirën e jashtme. Për të përmendur Mjegullnajën e Gaforres, është e rëndësishme të dini se çfarë është një mjegullnajë. Kjo lloj strukture është një re gjigante pluhuri dhe gazi që gjendet në hapësirë. Disa mjegullnaja vijnë nga gazi dhe pluhuri i nxjerrë nga yjet që vdesin në shpërthime si supernova. Mjegullnaja të tjera janë rajone ku fillojnë të formohen yje të rinj.

Në këtë artikull do t'ju tregojmë gjithçka që duhet të dini për Mjegullnajën e Gaforres, karakteristikat dhe origjinën e saj.

Cila është Mjegullnaja e Gaforres, historia dhe origjina

foto më e rrëmujshme 1

Mjegullnaja është e përbërë kryesisht nga hidrogjen dhe helium. Pluhuri dhe gazi në mjegullnajë janë të shpërndarë gjerësisht, por graviteti ngadalë mund të fillojë të mbajë pluhurin dhe gazin së bashku. Ndërsa këto grumbullime bëhen më të mëdha, rritet edhe tërheqja e tyre gravitacionale.

Mjegullnaja u vëzhgua për herë të parë në 1731 nga anglezi John Bevis, i cili vlerësohet se e zbuloi atë, pavarësisht nga fakti se ajo ishte parë dhe regjistruar nga astrologët kinezë dhe arabë, të cilët thanë se ajo është e dukshme si një yll, i vëzhguar gjatë shek. ditë. dhe mund të shihet ditë e natë për 22 muaj rresht.

William Parsons, Konti i 1840-të i Rosse, e vëzhgoi atë në 900 dhe e quajti Mjegullnaja e Gaforres sepse kur vizatoi mjegullnajën dukej si një gaforre. Në fillim të shekullit të XNUMX-të, disa imazhe të mjegullnajës treguan se ajo po zgjerohej dhe përcaktuan se u formua rreth XNUMX vjet më parë. Analiza e dokumenteve historike dëshmon se supernova që krijoi Mjegullnajën e Gaforres ndodhi në prill ose në fillim të majit të vitit 1054 pas Krishtit, duke arritur shkëlqimin maksimal në korrik, më i shndritshëm gjatë natës se çdo trup tjetër qiellor përveç Hënës.

Duke pasur parasysh distancën e tij të madhe dhe natyrën kalimtare, "ylli i ri" i vëzhguar nga kinezët dhe arabët mund të ishte vetëm një supernova, një yll masiv shpërthyes që, pasi burimi i tij i energjisë është shteruar përmes shkrirjes bërthamore, shembet në vetvete.

tipare kryesore

vëzhgimi i mjegullnajës

Karakteristikat kryesore të mjegullnajës janë si më poshtë:

 • Është një substancë ndriçuese e përbërë nga gaz dhe pluhur.
 • Ai është eliptik, rreth 6 minuta hark i gjatë dhe 4 minuta hark i gjerë.
 • Ka një densitet prej afërsisht 1.300 grimcash për centimetër kub.
 • Filamentet që e formojnë atë janë mbetje të atmosferës së yllit mëmë, të përbëra nga helium dhe hidrogjen i jonizuar, karboni, oksigjeni, azoti, hekuri, neoni dhe squfuri.
 • Zgjerohet me një shpejtësi prej 1.800 kilometrash në sekondë.
 • Temperatura e filamenteve që e përbëjnë atë është midis 11.000 dhe 18.000 K.
 • Ajo ka një zonë blu të paqartë në qendër të saj.
 • Është një mjegullnajë poliione, që do të thotë se e merr energjinë e saj nga rrotullimi i pulsarit, në vend që materia të derdhet në mjedisin ndëryjor gjatë shpërthimit të supernovës.
 • Dy yje mund të shihen në qendër të mjegullnajës, njëri prej të cilëve besohet të jetë përgjegjës për mjegullnajën.
 • Ka një rreze prej rreth 6 vite dritë.
 • Njihet gjithashtu si M1, NGC 1952, Taurus A dhe Taurus X-1.

Ku është Mjegullnaja e Gaforres?

Mjegullnaja e Gaforres ndodhet në konstelacionin Demi. që do të thotë se ndodhet rreth 6.500 vjet dritë nga Toka. Ndër objektet e njohura në këtë mjegullnajë, ne e dimë se bërthama e një ylli vdiq aq dhunshëm sa u bë një pulsar. Pulsarët janë yje neutron që rrotullohen me shpejtësi. Masa e tij është shumë e ngjashme me atë të Diellit, vetëm se ka një rreze prej disa kilometrash.

Pulsari i Gaforres rrotullohet rreth boshtit të tij me një shpejtësi marramendëse 30 rrotullime në sekondë dhe gjithashtu ka një fushë magnetike prej 100 milionë Tesla. Duke pasur një magnetosferë shumë të fortë, ai është i aftë të kthejë objektet në emetues të rrezatimit elektromagnetik, për shkak të rrotullimit të yllit në boshtin e tij, impulse të shkurtra periodike janë të dukshme nga planeti ynë, dhe kjo është arsyeja për këtë, kjo ndodhi Emri.

Si ta vëzhgoni atë

mjegullnaja e gaforreve në univers

Është e rëndësishme të dini se shumë vëzhgime të bëra në këtë mjegullnajë tregojnë se pulsari i Gaforres ka një fushë magnetike shumë komplekse dhe, si mjegullnajat e tjera, ka katër pole magnetike në vend të dy. Mendohet gjithashtu se shpërthimet kryesore të radios emetohen nga një re plazme e vendosur në sipërfaqen e yllit.

Përdoret gjerësisht nga astronomët për të kalibruar rrezet X. dhe dendësia e fluksit sepse siguron një sinjal mjaft të fortë për të kontrolluar sinkronizimin e detektorëve me rreze X.

Në qendër të Mjegullnajës së Gaforres është bërthama yjore që shpërtheu dhe krijoi mjegullnajën, një objekt që rrotullohet me shpejtësi. Ndoshta një nga gjërat më mahnitëse të vërejtura ndonjëherë është se një yll neutron lëshon një blic të valëve radio tokësore sa herë që rrotullohet, si një far në det, 30 herë në sekondë.

Ndër objektet e njohura në këtë mjegullnajë, ne e dimë se bërthama e një ylli vdiq aq dhunshëm sa u bë një pulsar. Pulsarët janë yje neutron që rrotullohen me shpejtësi. Masa e tij është shumë e ngjashme me atë të Diellit, vetëm se ka një rreze prej disa kilometrash. Ajo gjithashtu ka një fushë magnetike prej 100 milionë tesla. Duke pasur një magnetosferë shumë të fortë, ai është i aftë të kthejë objektet në emetues të rrezatimit elektromagnetik, për shkak të rrotullimit të yllit në boshtin e tij, impulse të shkurtra periodike janë të dukshme nga planeti ynë, dhe kjo është arsyeja për këtë, kjo ndodhi Emri.

Siç mund ta shihni, studimi i mjegullnajave është bërë edhe në kohët e lashta kur teknologjia ishte ende në zhvillim. Dëshira e qenies njerëzore për të zbuluar të brendshmet dhe të jashtmet e universit e ka bërë të lehtë për ne të shohim këto lloj mjegullnajash sot.

Shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë për Mjegullnajën e Gaforres dhe karakteristikat e saj.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.