Mjegullnaja e kokës së kalit

mjegullnaja e orionit

Në hapësirën e jashtme ka miliona elementë që përbëjnë universin dhe astronomët janë përgjegjës për të vëzhguar çdo element nga gjerësi të ndryshme gjeografike për të përcaktuar emrin, përbërjen, formën, ndikimin dhe shkakun e tij. Një nga këta elementë është mjegullnajë e kokës së kalit. Është një mjegullnajë me një formë disi të veçantë.

Prandaj, ne do t'jua kushtojmë këtë artikull për t'ju treguar gjithçka që duhet të dini për Mjegullnajën e Kokës së Kalit, karakteristikat e saj, origjinën dhe shumë më tepër.

kuptim

Mjegullnaja e kokës së kalit

Mjegullnaja e Kokës së Kalit i identifikuar fillimisht si Barnard 33, i vendosur në yjësinë Orion, rreth 1.600 vite dritë nga Toka, është një re shumë e errët, e ftohtë gazi, 3,5 vite dritë e gjerë, e shfaqur për herë të parë në vitin 1919 në literaturën dhe letërsinë amerikane nga astronomi Edward Emerson.

Kjo mjegullnajë është pjesë e Kompleksit të Reve Molekulare Orion, dhe megjithëse me ngjyrë të errët, është e dukshme në kontrast të ekspozuar për shkak të vendndodhjes së saj përballë një mjegullnaje tjetër, efektet e rrezatimit dhe emetimit të së cilës janë të shpërndara me një nuancë të kuqërremtë.

Forma e saj e kokës së kalit i ngjan formimit të reve në atmosferën e Tokës dhe mund të ndryshojë pamjen e saj për mijëra vite dritë.

Zbulimi i Mjegullnajës së Kokës së Kalit

mjegullnajë e kokës së kalit

Ky zbulim u bë në fund të shekullit të 1888-të, pikërisht në vitin XNUMX. kur astronomja skoceze Williamina Stevens e Observatorit të Kolegjit Hardvar përdori një pjatë fotografike të përbërë nga një pllakë xhami e mbuluar me një shtresë të hollë fotosensitive, ajo u gjend shpejt në tregun e filmit. Me më pak cenueshmëri dhe avantazhe të tjera. Në atë kohë, teknologjia e kërkuar për teleskopët nuk ekzistonte ende.

Sipas biografisë së saj, autorja e zbulimit fillimisht ka punuar si asistente në Observatorin Hardwar, duke kryer llogaritjet matematikore, punë zyre etj., duke kryer detyrat e ndihmësdrejtoreshës së institucionit.

Edhe pa ndonjë diplomë në astronomi, ajo ishte autore e shumë zbulimeve qiellore që çuan në krijimin e katalogëve të yjeve. Ai ishte përgjegjës për korrigjimin e sistemit për caktimin e shkronjave yjeve bazuar në përmbajtjen e hidrogjenit në spektrat e tyre. Më pas, në moshën 30-vjeçare, ai iu përkushtua analizës së spektrave të yjeve.

Gjatë asaj kohe, Stevens zbuloi 59 mjegullnaja të gazta, si dhe yje të ndryshueshëm dhe nova, deri në Mjegullnajën e Kokës së Kalit, duke i dhënë asaj titullin e kuratores së Arkivit të Astrofotografisë Hardvar. Puna e saj spikat, pasi ajo ishte një nga gratë e para që funksionoi në mënyrë adekuate në komunitetin astronomik, për të cilin mori Medaljen Guadalupe Almendaro nga Shoqata Astronomike Meksikane.

Rripi i Orionit

Në këtë lloj artikulli është e nevojshme të përshkruhen disa terma të përdorur shpesh në astronomi, të cilat meritojnë një seksion të veçantë për një kuptim më të mirë nga lexuesi. Me këtë rast hyjmë në temën e Brezit të Orionit, nuk është gjë tjetër veçse një grup yjesh që duken të renditur në një model gjeometrik nga Toka.

Orionet janë tre yje shumë të shndritshëm të njohur në kulturën popullore si Tre Marys ose Tre Burrat e Urtë, por emrat e tyre shkencorë janë në të vërtetë Alnitak, Alnilam dhe Mintaka, dhe ato vëzhgohen nga nëntori deri në fund të majit.

Karakteristikat e Mjegullnajës së Kokës së Kalit

foto e mjegullnajës së kokës së kalit

Mjegullnaja e famshme e Kokës së Kalit përfaqëson një re të errët, jo të ndritshme pluhuri dhe gazi, skica e saj e errësuar nga drita e IC 434 pas saj. IC 434, nga ana tjetër, e merr të gjithë fuqinë e tij nga ylli i ndritshëm Sigma Orionis. Duke u ngritur nga nëna e saj e mjegullt, Mjegullnaja e Kokës së Kalit është një strukturë vërtet dinamike dhe një laborator magjepsës i fizikës komplekse.

Ndërsa zgjerohet në rajonin e mediumit ndëryjor që rrethon mjegullnajën, ajo vihet nën presion që çon në formimin e yjeve me masë të ulët. Në ballin e kalit, mund të shihet një yll fëmijë i mbuluar pjesërisht me shkëndija. Objektet e vogla të kuqërremta që shkëlqejnë përmes pluhurit përfaqësojnë objektet Herbig-Haro, të cilat shkëlqejnë nga materiali i nxjerrë nga protoyjet e padukshëm. Zona përreth përmban gjithashtu shumë objekte të ndryshme, secila me veçantinë e vet. Mjegullnaja e ndritshme e emetimit në pjesën e poshtme djathtas është NGC 2024 (Mjegullnaja e Flakës).

Sondazhet me rreze infra të kuqe kanë zbuluar një popullatë të madhe yjesh të porsalindur të fshehura pas pluhurit dhe gazit të NGC 2024. Mjegullnaja e reflektimit blu e ndezur në pjesën e poshtme të djathtë të Mjegullnajës së Kokës së Kalit është NGC 2023. Pluhuri ndëryjor zbulon praninë e tij duke bllokuar dritën nga yjet ose mjegullnajën pas tyre. Pluhuri përbëhet kryesisht nga karboni, silikoni, oksigjeni dhe disa elementë më të rëndë. Madje u zbuluan edhe komponime organike.

Një nga mjegullnajat reflektuese më të ndritshme në qiell, NGC 2023 shtrihet në lindje të Mjegullnajës së Kokës së Kalit dhe formon një flluskë të imët në skajin e resë molekulare L1630. Ylli i tipit B HD37903, me një temperaturë sipërfaqësore prej 22.000 gradë, është përgjegjës për ngacmimin e shumicës së gazit dhe pluhurit brenda NGC 2023, i vendosur përpara resë molekulare. Një tipar unik i NGC 2023 është prania e një flluske hidrogjeni neutrale (H2). rreth HD37903 me një rreze prej rreth 0,65 vite dritë.

Llojet e mjegullnajave në brezin e Orionit

Ka katër mjegullnaja në brezin e Orionit; e para është Koka e Kalit, e ndjekur nga Mjegullnaja e Flakës, IC-434 dhe Messier 78.

mjegullnaja e flakës

E njohur fillimisht me akronimin NGC2024, është një mjegullnajë, atomet e hidrogjenit të së cilës fotojonizohen vazhdimisht nga ylli Alnitkm, duke prodhuar një shkëlqim të kuqërremtë sapo elektronet lidhen me atomet, siç tregohet më poshtë.

Sipas një ekipi shkencëtarësh që aktualisht studiojnë mjegullnajën, ka objekte në afërsi të saj që mund të konsiderohen si planetë gazi, megjithatë, vëzhgimet e tyre vazhdojnë përmes përdorimit të teleskopit Hubble dhe instrumenteve të tjera matëse precize.

IC-434

Ai merr rrezatim jonizues nga një yll i quajtur 48 Orionis, gjë që e bën atë të duket e zgjatur dhe, për shkak të vetive të saj, na lejon të bëjmë kontrast me vëzhgimet e Mjegullnajës së Kokës së Kalit. Mjegullnaja e Brezit në Orion është një anëtar i rëndësishëm dhe i ndritshëm i Shoqatës së madhe të Orionit.

Shkencëtarët shpjeguan se temperatura e këtij rajoni mund të matet duke përdorur një sërë teknikash me shkallë radiometrike që kontribuojnë në vlerat që trajton sot në specifikimet e rekordeve të Mjegullnajës së Brezit të Orionit.

Messier 78

I njohur gjithashtu si MGC 2068, njihet gjithashtu si një mjegullnajë reflektimi për shkak të nuancës blu që shkëlqen në shkëlqimin e saj, dhe Ajo u zbulua nga Pier Merchain në 1780.

Mjegullnaja më e ndritshme lehtësisht e dukshme me çdo teleskop optik, ajo është shtëpia e dy yjeve që janë përgjegjës për formimin e resë së pluhurit mbi Messier 78, duke e bërë atë të dukshme. Dy yjet janë emëruar respektivisht HD 38563A dhe HD 38563B. Sipas shkencëtarëve që studiojnë këto mjegullnajë, ka një numër të madh planetësh të pabanuar me burime të caktuara të shpërndara rreth këtij objekti, i cili ndodhet në skajin e majtë të brezit të Orionit në jug.

Shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë për Mjegullnajën e Kokës së Kalit dhe karakteristikat e saj.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   LOCARNINI RICARDO ROBERTO dijo

    SI MËSUES MATEMATETIKE – ASTRONOMIA ISHTE NË PROGRAMIN NË KAPITULLI I FUNDIT – E MËSUA NË FUND TË VITIT – VITI I MADH NE VITIN 1986 PAKOJMË KOMETËN E HALLEY – PUERTO DESEADO – TUNKARGENTA – SANTA CRUZA!