Smogu i madh i Londrës

mjegull e madhe londineze

Ndotja e ajrit mund të shkaktojë probleme serioze të frymëmarrjes dhe kardiovaskulare nëpërmjet emetimeve të gazeve toksike serë të emetuara nga industritë dhe transporti. Një rast i tillë ekstrem ndodh në mjegull e madhe londineze prodhuar në vitin 1952. Është një periudhë në të cilën mjegulla ndotëse dhe e akumuluar për shkak të modeleve atmosferike që duhet të ndjekim dhe shkaktoi vdekjen e shumë njerëzve.

Në këtë artikull do t'ju tregojmë për të gjitha karakteristikat, shkaqet dhe pasojat e mjegullës së madhe në Londër.

Mjegull e madhe e Londrës

Londër në 1952

Në përgjithësi, qytetet e Evropës Perëndimore kanë thithur ajër më të pastër vitet e fundit. Përditësimet për ndotjen e shtresave të trasha pothuajse gjithmonë i referohen qyteteve në Kinën veriore, ku fotot e rrugëve dhjetëra metra larg nuk mund të shihen për shkak të përhapjes së smogut viral. Organizata Botërore e Shëndetësisë ka paralajmëruar vazhdimisht njerëzit për rreziqet e sëmundjeve të mushkërive dhe kardiovaskulare që jetojnë në këto kushte. Një nga rastet më famëkeqe ishte mjegulla e madhe në Londër në vitin 1952, e cila u rikrijua në sezonin e parë të serialit britanik The Crown.

Më 5 dhjetor, katastrofa më e keqe e ndotjes në histori filloi në Ishujt Britanikë. Londra u godit nga një valë erërash të ftohta për javë të tëra, kështu që për të ngrohur shtëpitë dhe zyrat, ata e bënë këtë me nxehtësinë nga djegia e qymyrit.

Njerëzit ishin mësuar aq shumë me "mjegullën" saqë nuk u habitën që ndotja e ajrit po i mbyt qytetet në aq shumë mjegull sa është më e ndotur se normalja. Në këtë rast, ndotja ishte aq e madhe sa ishte e pamundur të shihej nga njëra anë e rrugës në tjetrën; në disa pjesë të Londrës lindore, këmbët nuk mund të shiheshin, sipas BBC.

Korrespondenti i ABC e përshkroi këtë fenomen në këtë mënyrë:

“Këto mjegulla të dendura, pothuajse të forta që hanë autobusët, të paraprirë nga një njeri në këmbë me një sëpatë rrëshirë në dorë; që fikin zërin; që detyrojnë “kinematë” të shpallin publikun se “dukshmëria e ekranit nuk shkon përtej rreshtit të katërt”; që pezullon, siç ndodhi 8 dhjetorin e kaluar, një shfaqje të La Traviata-s për shkak të laringitit të papritur të tenorit dhe dy sopranove dhe për shkak se koret nuk mund të shihnin stafetën e maestros; që hyn edhe në shtëpi e në mushkëri; që ndot orenditë dhe nxi rrobat dhe pështymën, që ngjitet pas xhamit, perdeve dhe pikturave, është plaga e zemrës, e astmatikëve dhe e atyre që tubat bronkiale janë në mjerim dhe vdesin. Ata vdesin pa ndihmë, ndonjëherë, sepse mjeku nuk mund ta kalojë në kohë "batanijen", gjë që e zvogëlon horizontin në dy metra.

Shkaqet e mjegullës së madhe të Londrës

mjegulla e madhe e Londrës

Ne mengjes, mjegulla filloi të ndryshojë ngjyrë për shkak të sasisë së madhe të blozës nga oxhaqet dhe ndotjes nga makinat, një situatë që duhet rënduar nga fakti se tramvajet elektrik janë zëvendësuar së fundmi me autobusë që qarkullojnë me naftë. Këta faktorë u bashkuan në një koktej që mori mijëra jetë brenda pak ditësh.

Për pesë ditë, mjegulla e dendur nga një front i ftohtë pa erë përfshiu Londrën qendrore dhe një rreze prej 20 miljesh; tymi i tepërt i zi nga djegia e lëndëve djegëse fosile me cilësi të dobët e bëri mjegullën më të dendur, më të pasur me squfur dhe lëshoi ​​grimca të acidit sulfurik. Prodhohet një fenomen i quajtur smog, një përzierje e mjegullës dhe tymit që është shumë e dëmshme për shëndetin.

Qyteti u bë një flluskë e ndotjes së ajrit: mezi dukej nga disa metra larg, Trafiku tokësor dhe ajror u ndal dhe njerëzit bredhin rrugëve të veshur me maska. U regjistruan skena danteze, si shoferë që nxirrnin makinat me kokën nga dritaret dhe detyroheshin të braktisnin automjetet në mes të rrugës pa dukshmëri.

Qymyri ka qenë karburanti kryesor i Londrës që nga shekulli i XNUMX-të. Ka ikur koha kur drutë e zjarrit përdoreshin për ngrohjen e pallateve dhe shtëpive private, pasi pyjet u pakësuan për shkak të ndërtimit të anijeve apo shtëpive, një mall i çmuar. Problemi në mesin e shekullit të XNUMX-të ishte problemi ekonomik që e mbyti Britaninë e Madhe, detyrohet të eksportojë qymyr të cilësisë më të mirë, dhe qymyr tjetër me përqendrim më të lartë të squfurit për konsumin e vet.

karrierën dhe vdekjen

ndotje e tepruar

Me kalimin e kohës, mjegulla jo vetëm që nuk zbehej, por bëhej gjithnjë e më e trashë. Shumë koncerte u anuluan sepse tymi hyri edhe në ambientet e mbyllura; duke përfshirë një shfaqje të La Traviata në Teatrin Sadler's Wells u anulua sepse skena nuk dukej nga kabinat. Autoritetet gjithashtu paralajmëruan familjet që të mos i dërgojnë fëmijët e tyre në shkollë që të mos humbasin gjatë rrugës.

E vetmja gjë që nuk u anulua është gara tradicionale e kryqëzimit mes ekipeve të Oksfordit dhe Kembrixhit në Wimbledon. Natyrisht, vrapuesit e distancave të gjata duhej të mbanin maska ​​për të mos lejuar që mushkëritë e tyre të mbusheshin me gaze toksike dhe ata u udhëzuan nga gjyqtarët, të cilët u bërtitën: "Kështu, këtej!" gjithe kohes.

Logjikisht, këto shenja djallëzore shkaktuan një rritje të vandalizmit dhe krimit: plaçkitje, grabitje dhe vjedhje kuletash dhe çantash, falë strehës së siguruar nga errësira. Por gjëja më e habitshme ishte numri i vdekjeve të regjistruara gjatë pesë ditëve që mjegulla vazhdoi, siç kujtohet, dhe efektet që rezultuan: vlerësohet se 12.000 njerëz vdiqën, veçanërisht midis të porsalindurve dhe të moshuarve, nga infeksioni pulmonar i rrugëve të sipërme të frymëmarrjes. traktit, hipoksi ose pengim i rrugëve të sipërme të frymëmarrjes.

Pas pesë ditësh në një ferr errësire dhe smogu të dëmshëm, mjegulla e madhe u hoq më 9 dhjetor, kur një erë e fortë perëndimore çoi retë e dëmshme nga Londra në Detin e Veriut. Përballë një katastrofe mjedisore, Parlamenti britanik u detyrua të merrte masa ligjore drakoniane për të kufizuar përdorimin e lëndëve djegëse fosile industriale dhe për të zvogëluar ndotjen e ajrit.

Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë për mjegullën e madhe në Londër dhe pasojat e saj.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.