Miura 1, raketa spanjolle

nisja miura 1

Qenia njerëzore vazhdon udhëtimin e tij për të vazhduar hetimin e universit. Në këtë rast, raketa e parë spanjolle që do të lëshohet është ajo miura 1. Ai do të lëshohet nga Cádiz dhe objektivi kryesor është të shërbejë si një satelit për telekomunikacionin dhe kërkimin shkencor.

Në këtë artikull do t'ju tregojmë gjithçka që duhet të dini për Miura 1, veçoritë e tij, ndërtimin dhe shumë më tepër.

Çfarë është Miura 1

miura 1 në hapësirë

Është e vetmja raketë e ndërtuar në Spanjë për transportin hapësinor, dhe do ta bëjë Spanjën një nga vendet e pakta të aftë për të lëshuar satelitë të vegjël në hapësirë, jetike për sektorë kyç si telekomunikacioni, mbrojtja apo kërkimi shkencor.

Ky është një projekt i paprecedentë në shkallë evropiane i zhvilluar nga PLD Space, një kompani spanjolle me origjinë nga Elche. Presidenti ekzekutiv, Ezequiel Sánchez, theksoi në një fjalim në të cilin tha se kompania lindi nga "ëndrra e dy themeluesve të saj, Raúl Torres dhe Raúl Verdú, vizioni për të qenë në gjendje të kontribuojë me lëshues të vegjël në garën hapësinore të sektorit privat. ".

Për ta bërë këtë, kompania ka financuar një projekt për 11 vjet që i ka lejuar ata të vendosin pajisjen e parë fluturuese në platformën e lëshimit sot: «Rruga për të arritur deri këtu ka qenë shumë e vështirë dhe ne vazhdojmë të përballemi me shumë vështirësi”., thotë ai.

Ai theksoi se me Miura 1 dhe platformën e saj të nisjes, Spanja “demonstron lidershipin e saj teknologjik në Evropë, duke ofruar një kapacitet që na lejon të udhëheqim segmentin strategjik të satelitëve të vegjël. Ky duhet të jetë një prioritet kombëtar.”

Miura 1, raketa spanjolle

miura 1

Ngjarja e nisjes është faza përfundimtare e programit Miura dhe përfshin teste të kualifikimit të elementeve të fluturimit dhe teste të pajisjeve tokësore të koordinuara me INTA si organ qeverisës.

E gjithë kjo do të bëhet në hangarin e kompanisë në El Arenosillo, ku do të kryhet edhe mirëmbajtja dhe përgatitja e raketës. Do të kryhen gjithashtu teste të ngarkesës dhe presionit të shtytësit.

Pas kontrollimit të të gjitha këtyre hapave, Miura 1 do të kalojë në jastëkun e ngritjes. Aty do të kryhen testet më kritike: së pari një "test i lagësht". Ky është një test i plotë i ngarkesës së lëndës djegëse që përfshin të gjitha hapat e nisjes përpara ndezjes së motorit, të ndjekur nga një test përfundimtar ose "provë e nxehtë". Është një provë statike e ndezjes në të cilën motori i raketës do të shkrepë për pesë sekonda. Suksesi i këtij simulimi do të japë dritën jeshile për lëshimin e një mikrohedhësi suborbital.

Kur do të dalë në treg?

raketa e parë spanjolle

Katër mundësi fluturimi shpërndahen midis prillit dhe majit. Për të lëshuar në mënyrë efektive raketën në hapësirë, ishte e nevojshme, nga njëra anë, që vetë Miura 1 të kishte kaluar të gjitha provat dhe të ishte teknikisht gati, dhe nga ana tjetër, kishte nevojë për kushte të favorshme moti: erëra sipërfaqësore nën 20 km/h, dete të qetë dhe pa stuhi të mundshme pranë.

Kompania ka paralajmëruar se procesi i nisjes zgjat rreth 10 orë, kohë gjatë së cilës ekipi teknik duhet të sigurohet që gjithçka të jetë në rregull. Nëse zbulohen faktorë minimalë rreziku, operacionet për ditën do të anulohen dhe dritarja tjetër e fluturimit do të fillojë nga e para.

Operacioni i nisjes do të përfshijë një ngjitje prej rreth 150 kilometrash. Me një lartësi prej 12 metrash dhe një ngarkesë prej 100 kilogramësh, Miura është një mikrohedhës i ripërdorshëm në stilin e raketës Falcon të kompanisë së fluturimeve hapësinore SpaceX të gjigantit Elon Musk.

Vetëm nëntë vende në botë kanë aftësi reale tregtare dhe qeveritare në hapësirë ​​dhe Spanja mund të bëhet vendi i dhjetë që bashkon forcat me PLDSpace.

misioni kryesor

Raketa Miura 1 bëri fluturimin e saj të parë nga pika e saj e lëshimit në poligonin ushtarak Médano del Loro. PLD përfundoi testet paraprake në objektet INTA në Cedea del Arenosillo dhe një delegacion nga Qendra Gjermane për Teknologjinë e Aplikuar dhe Mikrogravitetin (ZARM) të Universitetit të Bremenit inspektoi automjetin për t'u siguruar për gjithçka. Siç ka bërë të ditur vetë kompania, ka mbërritur në El Arenosillo të filloni të punoni së bashku në udhëtimin e parë në të cilin do të keni një rol të rëndësishëm.

Miura 1 do të kryejë fluturimin e parë të një grupi sensorësh ZARM me synimin për të vërtetuar disa nga teknologjitë që agjencia shkencore ka krijuar për industrinë hapësinore në kushte mikrograviteti. Siç shpjegohet nga nënkryetari i PLD, Pablo Gallego, puna e përbashkët përfshin "integrimin e ngarkesës së klientit me ngarkesat e tjera të mëparshme". Thorben Konemann, inxhinieri kryesor i ZARM, shpjegoi se eksperimenti i parë do të informojë përgatitjet për "eksperimentet për fluturimet e mëvonshme suborbitale". Me këto masa “ne do të përgatisim fluturime të reja në të ardhmen”.

PLD Space ka një "dritare fluturimi" e ndryshme e dhënë nga Ministria spanjolle e Mbrojtjes. Përveç sigurisë së zonës, lëshimi ishte "në varësi të disponueshmërisë së vetë raketës dhe kushteve të motit", pasi kërkoheshin erëra tokësore nën 20 kilometra në orë, "erëra të qeta në majë dhe pa stuhi të mundshme pranë, "tha kompania.

një raketë e dytë

Ndërkohë, ekipi i Inxhinierisë Hapësinore të PLD është duke punuar në projektimin përfundimtar të mjetit të saj orbital, Miura 5. Ideja është të zbatohet ajo që ka mësuar në Miura 1, e cila mund të niset nga Kourou, Guiana Franceze, në vitin 2024. Raketa e dytë është 34,4 metra i gjatë dhe mund të ngrejë rreth 540 kilogramë në orbitën e ulët të Tokës. PLD Space ka marrë më shumë se 60 milionë euro investime për të avancuar projektet e saj në sektorin e hapësirës dhe pritet të arrijë një xhiro deri në 150 milionë euro në vit.

Planet e saj ambicioze të nisjes vijnë pasi vendet evropiane ranë dakord për një rritje prej 17 për qind në shpenzimet e hapësirës, ​​siç bënë shtatorin e kaluar. për të arritur hapin me fuqitë e tjera të mëdha si Shtetet e Bashkuara dhe Kina.

Siç mund ta shihni, edhe Spanja po i bashkohet kërkimit hapësinor me teknologji revolucionare. Shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë për Miura 1 dhe veçoritë e tij.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.