Misteri i temperaturës së Venusit

misteri i temperaturës së Venusit

Në planetin Venus, planetin tonë fqinj, ndodhi një ngjarje katastrofike që shkaktoi ngrohje të pamasë planetare që e shndërroi këtë trup qiellor, shumë të ngjashëm me tonin, në një ferr të zjarrtë. Ai Misteri i temperaturës së Venusit Është studiuar gjerësisht gjatë historisë. Mundësia që Toka të pësojë një fat paralel, nëse trajektorja jonë aktuale e ngrohjes së pakontrolluar globale vazhdon, është bërë një shqetësim urgjent për popullatën e përgjithshme.

Prandaj, ne do t'ia kushtojmë këtë artikull për t'ju treguar gjithçka që duhet të dini për misterin e temperaturës së Venusit.

Misteri i temperaturës së Venusit

Venusi dhe toka

Venusi nuk është vetëm planeti më i afërt me Tokën, por gjithashtu ndan një masë dhe diametër të ngjashëm. Edhe pse është vetëm rreth 38 milionë kilometra më afër Diellit se planeti ynë, atmosfera e tij tepër e dendur prodhon një efekt të rëndë serë. Si rezultat, Temperatura mesatare në Venus tejkalon atë të Mërkurit, pavarësisht nga afërsia e tij me Diellin.

Kushtet ekstreme në Venus parandalojnë që metalet si plumbi ose kallaji të ekzistojnë në formë të ngurtë, pasi pikat e tyre të shkrirjes janë më të ulëta se temperaturat mbizotëruese në planet. Mjedisi jomikpritës i Venusit është dëshmuar shkatërrues për çdo anije kozmike që ka tentuar të zbarkojë dhe asnjëra nuk ka zgjatur më shumë se disa orë.

Venusi paraqet një kontrast të fortë me Tokën për sa i përket presionit atmosferik. Në fakt, presioni mbi Venusin është pothuajse njëqind herë më i madh se ai i përjetuar në planetin tonë. Përbërja e atmosferës së Venusit është kryesisht dioksid karboni (CO2). Është interesante se ka prova që sugjerojnë se Venusi dikur dukej si Toka, me oqeanet që zbukurojnë sipërfaqen e tij dhe temperaturat vetëm pak më të ngrohta se ajo që përjetojmë këtu.

Megjithatë, ndodhi një fenomen dramatik dhe shqetësues, një efekt serrë kolosal, i cili bëri që temperatura në Venus të ngrihej në qiell. Si rezultat, i gjithë uji u avullua, duke lënë pas një peizazh të shkretë pa reshje. Në vend të kësaj, retë e pasura me acid sulfurik dominojnë qiellin e Venusit. Arsyeja themelore e këtij transformimi të çuditshëm të planetit motër të Tokës në gjendjen e tij aktuale mbetet një enigmë dhe shkencëtarët nuk janë ende të sigurt se çfarë e shkaktoi këtë efekt të madh serë në Venus.

Hetimi në misterin e temperaturës së Venusit

jeta në Venus

Hetimi i mëtejshëm mbi zbrazëtirat enigmatike brenda jonosferës së Venusit, i kryer nga Glyn Collinson dhe ekipi i tij në Qendrën e Fluturimeve Hapësinore Goddard të NASA-s në Greenbelt, Maryland, ka zbuluar një peizazh magnetik me kompleksitet më të madh se sa ishte parashikuar fillimisht.

Në vitin 1978, Një mister i çuditshëm tërhoqi vëmendjen e shkencëtarëve që punonin së bashku me ekipin e Collinson. Ishte gjatë kësaj kohe që sonda hapësinore e NASA-s Pioneer Venus mbërriti me sukses në Venus dhe, ndërsa rrotullohej rreth planetit, bëri një zbulim befasues. Sonda zbuloi një anomali brenda jonosferës së Venusit: një zbrazëti e veçantë ku dendësia u ul papritur. Ky fenomen ishte i paprecedentë për shumë vite. Megjithatë, hulumtimet e fundit kanë zbuluar ekzistencën e ngjarjeve të ngjashme në vende të tjera.

Duke kërkuar për prova të këtyre boshllëqeve enigmatike në të dhënat e mbledhura nga Venus Express e Agjencisë Evropiane të Hapësirës, ​​Collinson filloi një mision. E nisur në vitin 2006, kjo anije kozmike aktualisht rrotullohet rreth poleve të Venusit çdo 24 orë. Duke pasur parasysh lartësinë e tij më të madhe në krahasim me Pioneer Venus Orbiter, Collinson nuk ishte i sigurt nëse do të gjendeshin shenja të këtyre zbrazëtirave të veçanta.

Megjithatë, edhe në këto lartësi më të larta, prania e vrimave të tilla është vërejtur, duke zbuluar se ato shtrihen më thellë në atmosferë sesa supozohej më parë. Për më tepër, këto vëzhgime tregojnë se këto vrima janë shumë më të shpeshta sesa besohej më parë. Pioneer Venus Orbiter i zbuloi këto vrima vetëm gjatë periudhave të aktivitetit intensiv diellor, të njohur si Maksimumi Diellor. Gjetjet e Venus Express tregojnë se këto vrima mund të formohen edhe gjatë periudhave të Minimumit Diellor.

Evolucioni i studimeve

planeti venus

Natyra enigmatike e Venusit intensifikohet më tej nga sfida e pamasë që ka shoqëruar historikisht përpjekjet për të arritur sipërfaqen e saj. Nisma e guximshme për të eksploruar këtë mbretëri të ndaluar u ndërmor nga Rusia, e njohur në atë kohë si Bashkimi Sovjetik. Sondat hapësinore të serisë Venera luajtën një rol të spikatur në historinë e astronautikës. Venera 4 arriti një sukses novator duke transmetuar të dhëna nga atmosfera e një planeti tjetër. Më 18 tetor 1967, zbarkimi zbriti me guxim në atmosferën e natës të Venusit, duke përdorur një mburojë të thyer për të ngadalësuar. Ndërsa u ngrit me një shpejtësi prej 1.032 kilometrash në orë, parashuta e parë u vendos me hijeshi, e ndjekur nga një shumë më e madhe në një lartësi prej 52 kilometrash.

Instrumentet shkencore erdhën në jetë në një lartësi prej rreth 55 kilometrash, duke mbledhur me zell të dhëna për 93 minuta mbresëlënëse. Më në fund, kur Anija kozmike iu afrua një lartësie prej rreth 25 kilometrash, duke iu nënshtruar stuhisë së frikshme atmosferike. Një vit e gjysmë më vonë, Venera 5 filloi zbritjen e vet në atmosferën e natës më 16 maj 1969. Kur shpejtësia e saj u ngadalësua në 210 metra në sekondë, sonda vendosi me shkathtësi parashutën e saj dhe filloi të transmetojë informacion të vlefshëm përsëri në Tokë.

Pas durimit të kushteve ekstreme të temperaturës dhe presionit në një lartësi prej 24 deri në 26 kilometra, Sonda transmetoi me guxim të dhënat çdo 45 sekonda për një total prej 53 minutash përpara se të vdiste. Gjatë kësaj kohe, fotometri regjistroi një intensitet drite prej 250 vat për metër katror. Në mënyrë të ngjashme, kapsula e zbritjes Venera 6 hyri në hyrjen e saj atmosferike në natën më 17 maj 1969, duke përdorur një parashutë për një zbritje të kontrolluar.

Ashtu si paraardhësi i tij, kjo sondë transmetoi me besnikëri leximet çdo 45 sekonda për 51 minuta. Megjithatë, më në fund iu nënshtrua mjedisit të ashpër në një lartësi prej 10 deri në 12 kilometra, duke ndërprerë veprimtarinë.

Anija inovative kozmike Venera 7 ka dallimin e të qenit e para që transmetoi me sukses të dhënat në Tokë pas uljes në një planet tjetër. Pikërisht në orën 04:58 UT të datës 15 dhjetor 1970, aeroplani zbarkues Venera 7 hyri me guxim në atmosferën e hemisferës së natës. Duke përdorur frenimin aerodinamik, sistemi i parashutës u vendos me mjeshtëri në një lartësi prej rreth 60 kilometrash. Me antenën e kapsulës të zgjeruar plotësisht, sinjalet u transmetuan shpejt.

Megjithatë, vetëm gjashtë minuta më vonë, Katastrofa goditi kur parashuta u thye papritur, duke e shtyrë sontën drejt sipërfaqes së planetit për 29 minuta të tjera. Në orën 05:34 UT, anija kozmike goditi Venusin, duke u nisur me një shpejtësi prej afërsisht 17 metra në sekondë. Fillimisht, sinjalet u dobësuan, vetëm për t'u rritur shkurtimisht përpara se të zhdukeshin plotësisht. Pas ekzaminimit më të afërt të sinjaleve të radios të regjistruara, u zbulua se sonda i kishte mbijetuar mrekullisht përplasjes dhe vazhdoi të transmetonte një sinjal të dobët për 23 minuta të tjera.

Çuditërisht, anija kozmike besohet se është kërcyer pas përplasjes dhe përfundimisht ka pushuar në një pozicion anësor të palëvizshëm, duke parandaluar kështu antenën e saj të drejtohet drejt Tokës. Ndërsa sensori i presionit dështoi gjatë zbritjes, sensori i temperaturës mbeti konstant, duke treguar një temperaturë të sipërfaqes prej 475 gradë Celsius. Duke përdorur matje alternative, u vlerësua se presioni Ajo ishte afërsisht 90 herë më e madhe se ajo e Tokës, e shoqëruar me një shpejtësi të erës prej 2,5 metra në sekondë.. Anija kozmike u ul me sukses në koordinatat 5 gradë gjerësi jugore dhe 351 gradë gjatësi lindore.

Shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë për misterin e temperaturës së Venusit dhe karakteristikat e saj.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.