Mishngrënësit e mesëm mund të jenë më të ekspozuar ndaj ndryshimeve klimatike

Shembull dhelpra gaforre

Kafshët që kalojnë shumicën e kohës duke kërkuar ushqim mund të jenë më të ekspozuara ndaj efekteve të ndryshimit të klimës, sipas një studimi të kryer nga studiues nga Imperial College London dhe nga Zoological Society of London (Mbretëria e Bashkuar) dhe i cili është botuar në revistën 'Nature Ecology & Evolution'.

Dhe është që, mishngrënësit e mesëm, të tilla si dhelpra e gaforres ose macja Bengale, për të gjetur diçka për të vënë në gojën e tyre ata duhet të udhëtojnë në distanca që bëhen gjithnjë e më të gjata nga shpyllëzimet dhe ndryshimet klimatike.

Për të arritur në këtë konkluzion, shkencëtarët përdorën të dhëna për mishngrënësit nga e gjithë bota, nga tigrat te nuselat. Kështu, ata ishin në gjendje ta tregonin atë specie të mesme, domethënë ato me peshë nga 1 deri në 10 kg, kaluan pjesën më të madhe të ditës në kërkim të ushqimit, i cili u shkakton atyre shumë stres dhe, si pasojë, dëmton shëndetin e tyre.

Sipas Samraat Pawar, nga Departamenti i Shkencave të Jetës në Imperial College London, ata propozojnë një model të thjeshtë matematikor që parashikon se si varet koha e ushqimit nga madhësia e trupit të kafshës. »Kjo mund të ndihmojë në parashikimin e rreziqeve të mundshme për grabitqarët që përballen me ndryshime mjedisore.» Një model i tillë është zhvilluar nga ekipi, i cili ka përdorur të dhëna të mbledhura përmes metodave të gjurmimit të tilla si radio jakë dhe GPS. Në total, u shqyrtuan të dhënat nga 73 specie mishngrënëse tokësore.

Familja nusele

Kështu, ata zbuluan se mishngrënësit e përmasave të mesme kërkojnë ushqim më gjatë sepse ata ushqehen me pre që, krahasuar me trupin e tyre, janë të vegjël dhe për këtë arsye shumë më të shpejtë dhe të vështirë për tu kapur. Kësaj i duhet shtuar edhe humbja e habitatit, gjë që ua bën gjithnjë e më të vështirë gjuetinë e grabitqarëve.

Nëse doni të dini më shumë informacion, bëni klikoni këtu për të lexuar studimin në anglisht.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.