Pusi i Darvaza. Dera në Ferr

darvaza mire

Pusi i Darvaza, i njohur gjithashtu si "Porta e Ferrit", ndodhet në Shkretëtirën Karakum, Turkmenistan. Vendndodhja e tij është shumë afër fshatit të vogël Darvaza, nga vjen emri i tij. Arsyeja kryesore e ekzistencës së tij është se ajo është një perspektivë e vjetër e gazit. Shkretëtira, e cila zë gjithsej 350.000 km ^ 2, domethënë 70% të shtrirjes së vendit. Nga rërat jo-mikpritëse, ku "Karakum" do të thotë "rërë të zeza, është një nga shkretëtirat më të mëdha në ekzistencë. Interesi i tij kryesor njerëzor buron nga fakti që është shumë i pasur si me gaz ashtu edhe me naftë.

Dimensionet e pusit Darvaza janë 69 metra në diametër dhe 30 metra të thella. Temperatura brenda zakonisht lëkundet rreth 400 gradë Celsius. Dhe është bërë një atraksion i shkëlqyeshëm turistik dhe madje janë bërë dokumentarë për të. Historia e tij? Mjedisi natyror dhe mjedisi njerëzor.

Historia kurioze e pusit të Darvaza

Pusi i Darvaza Porta në Ferr

Brenda Portës në Ferr

Ne kthehemi në 1971. Gjeologët sovjetikë po kërkonin gazin e bollshëm që u gjet në shkretëtirën e Karakum. Shpimet për fushat e gazit natyror, rusët panë se si gjithë gërmimi i tyre u zhyt nga toka. Kjo është, të gjitha pajisjet e tyre të vlefshme ishin gllabëruar nga një krater i madh. Ajo që ata kishin zbuluar në të vërtetë ishte një shpellë e madhe nëntokësore e mbushur me gaz natyror. Por diçka ndodhi, shumë gazra toksikë buruan nga fundi.

Nga frika se mos ky reagim do të kishte efekte negative, ekipi vendosi t’i vinte flakën. Kjo ishte ideja e mrekullueshme. Ata e kuptuan që mbase për 3 ose 4 ditë zjarri do të shuhej, ata pritën me javë të tëra. Ata u dorëzuan, kjo ishte një ide më e mirë. Nëse jo, ata do të kishin pritur 46 vjet! Kur do të shuhet? Nuk ka bast më, askush nuk e di. Ka pasur përpjekje të pasuksesshme për të paguar zjarrin. Ndërkohë, pusi Darvaza do të vazhdojë të djegë gaz pa u ndalur.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.