Si janë në gjendje meteorologët të parashikojnë motin në disa vjet?

temperaturat

Kohët e fundit po flitet shumë se si do të jenë temperaturat në vitin 2017. Thuhet gjithashtu se kanë qenë 2016 dhe 2014 më e nxehta që kur janë regjistruar temperaturat dhe se vlerësohet se viti 2017 do të jetë gjithashtu shumë i nxehtë, edhe pse jo më i nxehtë.

Shumë njerëz do të pyesin veten se si meteorologët janë në gjendje të parashikojnë këto temperatura nëse ato ende nuk kanë arritur. Si i dini temperaturat që do të jenë në vitin 2017 nëse viti sapo ka filluar?

Vite shume te ngrohta

Meqenëse ka të dhëna për temperaturën e vitit 1880, 16 vitet e këtij mijëvjeçari të dytë, ato janë më të lartat. Vitin e kaluar, ishte viti i tretë me radhë që një rekord i ri vjetor në temperaturën botërore është arritur.

Një polemikë në lidhje me parashikimin e motit lind nga meteorologjia. Sepse, pavarësisht se janë regjistruar temperatura anormale të larta të regjistruara asnjëherë, ekziston ende skepticizëm kundër origjinës antropogjene të temperaturave të larta dhe ngrohjes globale. Rrënja e kësaj polemike buron nga paaftësia e meteorologëve për të parashikuar mirë motin në tre ose katër ditë. Ata e marrin këtë si provë se shkencëtarët nuk mund të parashikojnë klimën e Tokës brenda disa viteve apo edhe dekadave.

Nëse është kështu, pse mbështeten shkencëtarët se janë në gjendje të parashikojnë temperatura mbi mesataren muaj më parë dhe si ndryshojnë parashikimet e klimës nga parashikimi i motit?

Lëvizjet që ka atmosfera

Normalisht, për të parashikuar motin disa ditë më parë, evolucioni i modelet e presionit në sistemet atmosferike. Megjithëse parashikimi i motit dy javë më parë është përmirësuar jashtëzakonisht shumë, sepse sistemet atmosferike nuk vazhdojnë për shumë kohë, ato bëhen më pak të sakta.

temperaturat

Kur bëhet fjalë për të parashikuar formimin e sistemeve të presionit të ulët, ajo paraqet vështirësi, pasi një lëvizje prej vetëm 75 kilometra në lindje ose perëndim në lidhje me trajektoren e parashikuar, mund të nënkuptojë ndryshimin midis një stuhie, një stuhie ere dhe shiut. Ose një alarm i rremë. Diçka e ngjashme ndodh me stuhitë e verës dhe parashikimet e shiut.

Megjithatë, kjo nuk do të thotë se Ne nuk duhet të mbështetemi në paralajmërimet e forta të stuhisë dhe parashikimet e motit.

Parashikimet e motit

Ndryshe nga parashikimet e bazuara në sistemet meteorologjike, parashikimet e klimës për temperaturat dhe reshjet përdorin të dhëna krejtësisht të ndryshme.

Për të parashikuar këto variabla të motit muaj, vite ose dekada më parë, ato bazohen në variacione në oqeane, variacione diellore, shpërthime vullkanike dhe, natyrisht, në rritjen e përqendrimit të gazrave serë në atmosferë. Këto variabla evoluojnë dhe ndryshojnë gjatë muajve dhe viteve, ndryshe nga sistemet atmosferike që mund të ndryshojnë në disa orë ose ditë.

parashikim

Një faktor i rëndësishëm që ndryshon nga disa muaj në një vit është fenomeni i El Niño. Ngrohja periodike e temperaturave të oqeanit në të gjithë Paqësorin tropikal. Ky model i ngrohjes së oqeanit dhe efektet e tij shoqëruese në atmosferë ushtron një ndikim të fortë përtej tropikëve që mund të faktorizohen në parashikimet e klimës.

Faktorët njerëzorë dhe natyrorë

Përveç efekteve të oqeaneve dhe trupave të ujit, faktorë të tjerë natyrorë siç janë shpërthimet vullkanike dihet se ndikojnë në shkallën e ngrohjes globale. Por duhet përmendur se, deri më tani, rritja më e madhe e temperaturave globale është për shkak të rritja e përqendrimit të gazrave serë (GHG) shkaktuar nga njerëzit dhe revolucioni industrial.

Prandaj, parashikimet e ngrohjes në shkallët më të gjera kohore (dekada të shumëfishta ose më shumë) bazohen në simulimet e modelit të klimës dhe të kuptuarit tonë se sa i ndjeshëm është sistemi i klimës ndaj rritjeve të ardhshme të përqendrimeve atmosferike të GES. Këto modele demonstrojnë se ngrohja globale në një të ardhme jo shumë të largët do të dominohet nga rritja e niveleve të GES krahasuar me rritjen e temperaturave natyrore, ose nga masat e oqeanit ose nga shpërthimet vullkanike.

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.