Messier 39

messier 39

E vendosur në konstelacionin Cygnus, midis Denebit dhe Mjegullnajës Cocoon (IC 5146), shtrihet një grumbull yjor i hapur mjaft i papërshkrueshëm, por intrigues. Nga këndvështrimi ynë në Tokë, ky objekt qiellor njihet si Messier 39. Megjithatë, ai renditet gjithashtu në katalogun NGC si NGC 7092, i klasifikuar si Mel 236 në katalogun De Melotte dhe i identifikuar si Cr 438 në katalog Kolinder.

Në këtë artikull do t'ju tregojmë të gjitha karakteristikat dhe rëndësinë rreth tyre Messier 39 dhe i gjithë katalogu.

Messier 39

yjet në qiell

Ky grumbull i veçantë yjor, i vendosur afërsisht 800 vjet dritë larg, dallohet si një nga grupimet e hapura më të afërta brenda mundësive tona. I përbërë nga afërsisht 30 yje, ka një grusht, afërsisht 10, që shkëlqejnë më shumë me magnituda që variojnë midis 6 dhe 9. Përveç kësaj, ky grup mbulon një zonë të konsiderueshme në qiell, të krahasueshme me madhësinë e një Hëne të plotë. Me një magnitudë të dukshme prej 4,6 dhe një shkëlqim të sipërfaqes prej 11,8 mag/min hark2, ai rrezaton një shkëlqim të konsiderueshëm.

Ky grup i hapur u kap në një fotografi më 8 dhjetor 2018, duke përdorur një teleskop reflektues Skywatcher 200/1000 dhe një aparat fotografik Canon EOS 550D, siç shihet nga Querol. Me një madhësi që mezi dallohet me sy të lirë, ky objekt qiellor është në pragun e perceptimit njerëzor. Megjithatë, kur shikohet me dylbi, prania e tij bëhet e pagabueshme. Për shkak të shtrirjes së tij të madhe, rekomandohet vëzhgimi i tij me dylbi ose një teleskop me zmadhim të ulët. Disa pretendojnë se e kanë parë pa asnjë ndihmë, por vetëm në kushtet e një qielli të zi dhe pa ndriçim artificial, madje edhe atëherë shfaqet si turbullirë.

Kush e zbuloi?

messier 39

Gjuetari i kometave Charles Messier vlerësohet si zbuluesi zyrtar i këtij objekti qiellor në vitin 1764. Megjithatë, disa pohojnë se astronomi francez Guillaume Le Gentil e zbuloi atë në vitin 1750. Madje ka pretendime se Aristoteli e vëzhgoi atë që në shekullin e IV para Krishtit , gjë që duket e besueshme duke pasur parasysh mungesën e ndotjes nga drita gjatë kohës së tij. Në kushte optimale, është e mundur të vëzhgohet ky fenomen me sy të lirë.

Ashtu si shumica e grupimeve të hapura, M39 përbëhet nga një koleksion yjesh të rinj që kanë origjinën nga një mjegullnajë e vetme dhe dolën njëkohësisht. Më saktësisht, yjet brenda M39 janë rreth 300 milionë vjet të vjetër, që tregon rininë e tyre relative (për krahasim, Dielli ynë ka një jetëgjatësi prej rreth 5 miliardë vjetësh).

Çfarë është katalogu Messier?

grumbull yjesh

Katalogu Messier është një përmbledhje e objekteve astronomike që janë dokumentuar me përpikëri. Në 1774, astronomi francez Charles Messier përpiloi një listë gjithëpërfshirëse të 110 objekteve astronomike të njohura si Katalogu Messier.

Fokusi kryesor i Messier ishte gjetja e kometave, por ai u përball me një sfidë në përpjekjen për të dalluar midis objekteve të përhapura në qiell dhe kometave reale duke përdorur teleskopët e disponueshëm në kohën e tij. Për të adresuar këtë pyetje, Messier mori përsipër të përpilonte një listë që do ta ndihmonte jo vetëm atë, por edhe gjuetarët e tjerë të kometave të dallonin lehtësisht objektet e njohura nga kometat e mundshme. Kjo mënyrë, Ata nuk do t'i ngatërrojnë këto formacione të mjegullta në qiell me kometa të reja.

Katalogu i Messier-it është një përmbledhje e objekteve të ndryshme qiellore, duke përfshirë mjegullnajat, grupimet e hapura dhe rruzullore të yjeve dhe galaktikat, duke reflektuar natyrën e tyre të larmishme. Messier ekzaminoi me përpikëri vëzhgimet e bëra nga astronomët e mëparshëm, duke siguruar saktësinë e tyre. Përveç kësaj, ai përfshiu gjetjet e kolegut të tij astronom Pierre Meschen, i cili kontribuoi në identifikimin e pothuajse gjysmës së objekteve të listuara në katalogun e Messier-it. Shtesa fillestare në këtë koleksion ishte galaktika spirale e njohur e njohur si M63. Messier konfirmoi me zell informacionin e dhënë nga Meschen dhe e integroi atë në katalogun e tij të gjerë.

Evolucioni i katalogut Messier

Në 1774, botimi fillestar i katalogut të Messier përfshinte gjithsej 45 objekte. Shpejt përpara në 1781, kur u publikua botimi përfundimtar, duke e zgjeruar katalogun për të përfshirë gjithsej 103 objekte.

Messier fillimisht synonte të përfundonte katalogun e tij me 100 objekte qiellore mbresëlënëse. Megjithatë, pak para se dorëshkrimi përfundimtar të ishte gati për botim, Meshen zbuloi ekzistencën e tre entiteteve shtesë. Fatkeqësisht, puna e Messier në katalog u ndërpre papritmas për shkak të një dëmtimi të rëndë. Për më tepër, astronomi anglez William Herschel, i pajisur me instrumente më të avancuara, e kaloi arritjen e Messier-it duke përpiluar një katalog që përfshinte 2.500 objekte marramendëse.

Pas vdekjes së Messier, katalogu i tij u zgjerua për të përfshirë M110, pasi kishte vëzhguar objekte të caktuara por nuk i kishte caktuar me numra individualë. Meshen mori M104 – M107. Për më tepër, M108 dhe M109 i ishte bërë tashmë referencë në përshkrimin e M97.

Messier, megjithëse vëzhgoi M110, satelitin e Mjegullnajës Andromeda, nuk e konsideroi thelbësore ta caktonte atë me një emërtim specifik numerik.

Përmbledhja e njohur si Katalogu i Messier-it ushtron magjepsje të madhe mes atyre që e praktikojnë astronominë si hobi. Ajo që e bën atë veçanërisht intrigues është fakti se ai u montua në fund të shekullit të 18-të, një kohë kur teleskopëve u mungonin aftësitë mbresëlënëse që zotërojnë sot. Prandaj, Vetëm objektet qiellore më të ndritshme shfaqen në katalogun e Messier, të cilat janë edhe më të lehtat për t'u vëzhguar me një teleskop amator. Megjithatë, ka entitete të dukshme që nuk e bënë prerjen në katalogun e Messier. Për shembull, grupet e yjeve Chi dhe Ash Perseus (NGC 884 dhe NGC 869) ose galaktika e Luanit NGC 3628, e cila është po aq e dukshme sa homologët e saj fqinjë M65 dhe M66.

Për astronomët amatorë, NGC ofron një katalog më të gjerë të galaktikave dhe mjegullnajave, megjithëse vëzhgimi i shumicës së tyre kërkon përdorimin e pajisjeve më të avancuara sesa një teleskop tipik. Ndërsa objektet zbulohen dhe regjistrohen në katalog, atyre u caktohen numra sekuencialë dhe identifikohen me shkronjën 'M' përpara numrit.

Shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë për Messier 39 dhe karakteristikat e tij.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.