Mesosferë

mesosfera dhe gazrat

Atmosfera e Tokës është e ndarë në shtresa të ndryshme, secila prej të cilave ka një përbërje dhe funksion të ndryshëm. Le të përqendrohemi në mesosferëMe Mesosfera është shtresa e tretë e atmosferës së Tokës, e vendosur mbi stratosferë dhe nën termosferë.

Në këtë artikull ne do t'ju tregojmë se çfarë është mesosfera, cila është rëndësia, përbërja dhe karakteristikat e saj.

tipare kryesore

shtresat e sipërme të atmosferës

Mesosfera shtrihet nga afërsisht 50 kilometra në 85 kilometra mbi tokë. Isshtë e trashë 35 kilometra. Temperatura e shtresës së mesme bëhet më e ftohtë me rritjen e distancës në tokë, domethënë lartësia rritet. Në disa vende më të ngrohta, temperatura e tij mund të arrijë -5 gradë Celsius, por në lartësi të tjera temperatura do të bjerë në -140 gradë Celsius.

Dendësia e gazrave në mezosferë është e ulët, ato përbëhen nga oksigjeni, dioksidi i karbonit dhe azoti, dhe proporcionet e tyre janë pothuajse të njëjta me ato të gazeve troposferike. Dallimi kryesor midis dy shtresave është dendësia e ajrit në shtresën e mesme është më e ulët, përmbajtja e avullit të ujit është më e ulët dhe përmbajtja e ozonit është më e lartë.

Mesosfera është shtresa mbrojtëse e tokës sepse shkatërron shumicën e meteorëve dhe asteroideve para se të arrijnë në sipërfaqen e tokës. Layershtë shtresa më e ftohtë e atmosferës nga të gjitha.

Zona ku përfundon dhe fillon mesosfera termosfera quhet mesopauzë; kjo është zona e mezosferës me vlerat më të ulëta të temperaturës. Kufiri i poshtëm i mezosferës me stratosferën quhet stratopauzë. Kjo është zona ku shtresa e mesme ka vlerën më të ulët të temperaturës. Ndonjëherë një lloj i veçantë i reve formohet në shtresën e mesme pranë poleve veriore dhe jugore, të quajtur "retë noktilucente". Këto re janë të çuditshme sepse ato formohen shumë më lart se çdo lloj tjetër reje.

Një lloj rrufeje shumë e çuditshme do të shfaqet edhe në shtresën e mesme, të quajtur "vetëtima goblini".

Funksioni i Mesosferës

shtresat e atmosferës

Mesosfera është shtresa e shkëmbit qiellor që na mbron nga hyrja në atmosferën e Tokës. Meteoritet dhe asteroidët digjen për shkak të fërkimit me molekulat e ajrit për të formuar meteoritë të ndritshëm, të njohur edhe si "yje qitje". Itshtë vlerësuar se rreth 40 tonë meteorit bien në tokë çdo ditë, por shtresa e mesme mund t'i djegë ato dhe të shkaktojë dëme sipërfaqësore para se të mbërrijnë.

Ashtu si shtresa e ozonit stratosferik, shtresa e mesme gjithashtu na mbron nga rrezatimi i dëmshëm diellor (rrezatimi ultravjollcë). Dritat Veriore dhe Dritat Veriore ndodhin në nivelin e mesëmKëto fenomene kanë një vlerë të lartë turistike dhe ekonomike në zona të caktuara të tokës.

Mesosfera është shtresa më e hollë e atmosferës, pasi përmban vetëm 0,1% të masës totale të ajrit dhe mund të arrijë temperatura deri në -80 gradë. Reaksione të rëndësishme kimike ndodhin në këtë shtresë dhe për shkak të densitetit të ulët të ajrit, formohen turbullira të ndryshme që ndihmojnë anijet kozmike kur kthehen në Tokë, pasi fillojnë të vërejnë strukturën e erërave të sfondit dhe jo vetëm frenën aerodinamike të anije.

Në fund të mezosferës është mesopauza. Layershtë shtresa kufitare që ndan mesosferën dhe termosferënMe Ndodhet rreth 85-90 km e lartë dhe në të temperatura është e qëndrueshme dhe shumë e ulët. Reaksionet e kimilumineshencës dhe aerolumineshencës ndodhin në këtë shtresë.

Rëndësia e mezosferës

mesosferë

Mesosfera ka qenë gjithmonë atmosfera me eksplorimin dhe kërkimin më të vogël, sepse është shumë e lartë dhe nuk lejon të kalojnë aeroplanë ose tullumbace, dhe në të njëjtën kohë është shumë e ulët për të qenë e përshtatshme për fluturime artificiale. Shumë satelitë po orbitojnë në këtë shtresë të atmosferës.

Përmes eksplorimit dhe hulumtimit duke përdorur raketa të shëndosha, kjo shtresë e atmosferës është zbuluar, por qëndrueshmëria e këtyre pajisjeve duhet të jetë shumë e kufizuar. Sidoqoftë, që nga viti 2017, NASA është angazhuar në zhvillimin e një pajisjeje që mund të studiojë shtresën e mesme. Ky artifakt quhet sodium lidar (zbulimi i dritës dhe diapazonit).

Super ftohja e kësaj shtrese për shkak të temperaturës së ulët në të -dhe faktorëve të tjerë që ndikojnë në shtresat e atmosferës - paraqet një tregues se si po ndryshon ndryshimi i klimës. Në këtë nivel ekziston një erë zonale e karakterizuar nga drejtimi lindje-perëndim, ky element tregon drejtimin që ata ndjekin. Përveç kësaj, ka baticë atmosferike dhe valë graviteti.

Layershtë shtresa më pak e dendur në atmosferë dhe nuk mund të marrësh frymë në të. Gjithashtu, presioni është shumë i ulët, kështu që nëse nuk vishni një kostum hapësinor, gjaku dhe lëngjet e trupit do të vlojnë. Konsiderohet misterioze sepse shumë pak është studiuar dhe sepse fenomene të ndryshme natyrore shumë goditëse kanë ndodhur në të.

Retë nate dhe yje qitje

Në mezosferë ndodhin disa fenomene natyrore shumë të veçanta. Një shembull i kësaj janë retë noktus, të cilat karakterizohen nga një ngjyrë blu elektrike dhe mund të shihen nga polet veriore dhe jugore. Këto re krijohen kur një meteor godet atmosferën dhe lëshon një zinxhir pluhuri, avulli i ujit të ngrirë nga reja do t'i përmbahet pluhurit.

Retë e natës ose retë polare të ndërmjetme janë shumë më të larta se retë e zakonshme, rreth 80 kilometra të larta, ndërsa retë e zakonshme të vërejtura në troposferë janë shumë më të ulëta.

Yjet xhirues gjithashtu ndodhin në këtë shtresë të atmosferës. Ato ndodhin në nivel të mesëm dhe shikimet e tyre gjithmonë janë vlerësuar shumë nga njerëzit. Këta "yje" prodhohen nga dekompozimi i meteoritëve, të cilët prodhohen nga fërkimi me ajrin në atmosferë dhe bëjnë që ata të lëshojnë shkëndija.

Një fenomen tjetër që ndodh në këtë atmosferë janë të ashtuquajturat rrezet e kukudhëve. Edhe pse ato u zbuluan në fund të shekullit të 1925 -të dhe u ekspozuan nga Charles Wilson në XNUMX, Origjina e tij është ende e vështirë të kuptohetMe Këto rreze janë zakonisht të kuqe, shfaqen në mezosferë dhe mund të shihen larg reve. Ende nuk është e qartë se çfarë i shkakton ato, dhe diametri i tyre mund të arrijë dhjetëra kilometra.

Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë rreth mezosferës dhe karakteristikave të saj.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.