Me rritjen e temperaturave, koala po ndryshon sjelljen e tyre

Koala ujë të pijshëm

Imazh - Caroline Marschner

L koalaAto kafshë të këndshme nga Australia po kalojnë një kohë shumë të keqe për shkak të rritjes progresive të temperaturave. Ata, të cilët kalojnë jetën e tyre në pemë, po ndryshojnë sjelljen e tyre për të mos vdekur nga etja.

Ndërsa temperaturat vetëm po rriten, një ekip biologësh dhe veterinerësh vendosën të vendosnin pranë tyre burime pirjeje dhe burime uji dhe t'i regjistronin me kamera sigurie. Kështu ata ishin në gjendje ta zbulonin atë ata erdhën për të pirë, diçka që u tërhoqi vëmendjen.

Koalas janë kafshë që ata e kalojnë ditën në pemë, duke konsumuar gjethet. Dhe është pikërisht nga ky ushqim që ata morën të gjithë ujin e nevojshëm; kështu që ata nuk kishin nevojë të kishin burime të tjera uji. Prandaj, kur ekspertët panë se ata shkuan te burimet që ata vendosën për të kënaqur veten e tyre, ata u shqetësuan.

Ata vunë re se kishin ardhur për të pirë natën, pasi ato janë kafshë nate, por edhe gjatë ditës. Por ajo që i habiti më shumë ishte se ata e bënë atë gjatë dimrit. Kështu, gjatë verës situata mund të përkeqësohet dhe të jetë shumë më ekstreme.

Me rritjen e temperaturave, popullsia e koalës mund të ulet, diçka që vë institucionet Australiane në gatishmëri, pasi pemët humbasin gjethet e tyre si një masë mbijetese, që do të thotë se këtyre kafshëve po u mbetet pa ushqim dhe ujë.

Edhe ashtu, ekspertët besojnë se vendosja e koritave të ujit në pemë mund të ndihmojë koalën të shkojë përparaedhe nëse kjo do të thotë që ju duhet të ndryshoni sjelljen tuaj.

Ky është një marsupial që ka probleme serioze tashmë për shkak të klamidisë, një sëmundje seksualisht e transmetueshme që infekton pjesët riprodhuese të koalës, por edhe sytë dhe fytin. Në disa pjesë deri në 90% të popullatës është e infektuar nga kjo bakterie. Nëse shtojmë ngrohjen globale, do të kuptojmë se sa e prekshme është koala.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.