Hibridet e reja do të shfaqen me ngrohjen globale

Amfibët në fushë

Zhabë evropiane (poshtë) dhe zhabë balearike. Imazh - M. Zampiglia

Me ngrohjen globale habitati natyror i një specie mund të reduktohet në një masë të tillë që ajo të detyrohet të riprodhohet me të tjerët nëse dëshiron të shmangë zhdukjen, siç është rasti me kalamajtë që mund të shihni në imazh. Fundi është një zhabë evropiane, e gjetur në pothuajse të gjithë kontinentin, ndërsa e fundit është një kungull balearik, i cili jeton vetëm në Ishujt Balearik, Korsikë dhe Italinë e Jugut.

Dy kafshë gjenetikisht të ndryshme po riprodhohen përsëri ndërsa temperatura e planetit rritet, sipas një studimi.

Hibridizimi është një fenomen që, megjithëse është zakonisht i natyrshëm, nëse marrim parasysh ndikimin që kanë qeniet njerëzore në planet, ne e shohim atë në një mënyrë të caktuar aktualisht ne jemi ata që po i detyrojmë kafshët dhe bimët të hibridizohen me njëra-tjetrën. Shpyllëzimi, shkrirja e poleve, përparimi i shkretëtirës dhe qyteteve, si dhe ndotja dhe futja e specieve të reja, janë shkaqet kryesore të këtyre hibridizimeve.

Ndërsa speciet "pushtuese" kolonizojnë një territor pa u shqetësuar për grabitqarët, speciet e tjera vonon ciklin e tij riprodhues derisa të përkojë me atë të parë. Dhe kjo është diçka që, nëse parashikimet e klimës merren parasysh, do të ndodhë më shpesh në vitet e ardhshme, sipas studiuesve nga Departamenti i Ekologjisë në Universitetin e Tucson.

Zhabë evropiane, ose Bufo Bufo

Speciet më të ngjashme me njëri-tjetrin zakonisht shkëmbejnë një pjesë të gjenomit të tyre si rezultat i hibridizimit, duke rezultuar në ekzemplarë pjesërisht të zbatueshëm dhe pjellor; nga ana tjetër, speciet më të largëta zakonisht nuk përfundojnë me një shkëmbim gjenetik. Kjo eshte ato mund të lindin me keqformime ose të mos lindin.

Por nëse ky proces hibridizimi ndodh natyrshëm, siç ka ndodhur derisa qenia njerëzore filloi të ketë një ndikim kaq të madh në mjedis, ai mbart një sërë përfitimesh të tilla si rezistenca më e madhe ndaj të ftohtit ose thatësirës.

Ju mund ta lexoni studimin këtu.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.