Me ndryshimin e klimës ne do të detyrohemi të emigrojmë

Ekologu Marten Scheffer

Imazh - Claudio vlvarez

Bimëve dhe kafshëve, duke përfshirë edhe ne njerëzit, u duhen mijëra, ndonjëherë miliona vjet për t'u përshtatur me kushtet e reja mjedisore. Problemi me ndryshimin aktual të klimës është se ne po e përshpejtojmë atë, duke shkaktuar atë që disa tashmë e quajnë zhdukjen e gjashtë masive.

Shumë specie shtazore dhe bimore po zhduken dhe / ose rrezikojnë të zhduken. Deri në fund të shekullit, planeti Tokë do të duket shumë ndryshe nëse nuk bëhet diçka për ta parandaluar atë. Ndërkohë, nëse kjo vazhdon, ekologu Marten Scheffer, i cili ka marrë çmimin Fondacioni BBVA Frontiers of Knowledge, tha në një intervistë se "me ndryshimin e klimës do të kemi nevojë për vende të reja për të jetuar'.

Toka nuk ka nevojë për ne; në fakt, nëse ndonjëherë zhdukemi, planeti do ta ndjekë. Por ne kemi nevojë për të, të paktën derisa të kolonizojmë planetë të tjerë. Derisa të ndodhë kjo, ne do të shohim se si shkëmbinj nënujorë koralesh zbardhen dhe vdesin ndërsa detet bëhen gjithnjë e më shumë acid, ose ndërsa pyjet tropikale mbarojnë nga speciet. Në lidhje me këtë, Scheffer shpjegoi se pemët rriten duke iu përshtatur kushteve lokale, por kur këto ndryshojnë rrënjësisht mund të ketë shumë probleme të adaptimit. Kapaciteti adaptues i jetës është në rrezik.

Ju nuk mund të keni një pyll tropikal me më pak se 1500 mm reshje në vit, por nuk mund ta keni nëse vazhdoni të shpyllëzoni dhe mos përdorni adekuat të burimeve natyrore. Por për të prodhuar ushqim për një popullatë njerëzore që po rritet, ajo që po bëhet për momentin nuk është vetëm shpyllëzimi, por edhe trajtimi i bimëve me produkte sintetike që dëmtojnë tokën Dhe, rastësisht, ato dobësojnë vetë bimët (dhe kjo për të mos përmendur rrezikun për shëndetin tonë).

bujqësi

Përveç ndryshimit të klimës, njerëzimi duhet të luftojë në shumë vende me konflikte të armatosura, uri dhe mungesë uji. Sfida më e madhe padyshim do të jetë zhvendosja e shumë njerëzve që migrojnë në kërkim të një jete më të mirë në një planet të mbipopulluar.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.