Me ngrohjen globale, alergjitë çohen lart

Grua me alergji

Në vitet e fundit kemi qenë dëshmitarë të verave gjithnjë e më të gjata dhe më të ngrohta. Ndonjëherë mund të kemi edhe ndjenjën se stinët janë të kombinuara, deri në atë pikë që, veçanërisht në rajonin e Mesdheut, termi veroño u krijua kohë më parë. Ky ndryshim me siguri do t'u pëlqejë atyre që nuk e shijojnë aspak dimrin, por po u shkakton shumë shqetësime personave që vuajnë nga alergjia.

Bimët, duke pasur një mot kaq të mirë dhe për më shumë javë, përfitojnë dhe lulëzojnë. Duke vepruar kështu, era mbart me vete një sasi në rritje të polenit. Disa nga ai polen, aq sa duam ta shmangim, përfundojnë brenda hundëve të njeriut. Dhe disa prej tyre janë shumë të ndjeshëm. Gjëja e trishtueshme për të gjithë këtë është se për shkak të ngrohjes globale, alergjitë vetëm do të rriten lart.

Megjithëse, natyrisht, rritja e temperaturave nuk është përgjegjëse e vetme. Thatësira dhe ndotja janë një pjesë kryesore e problemit. Sipas Engjëlli moral, President i Komitetit të Aerobiologjisë të Shoqatës Spanjolle të Alergologjisë dhe Imunologjisë Klinike (Detare) dhe alergolog i Kompleksit Spitalor Toledo, »ekziston një lidhje e drejtpërdrejtë midis ndotjes së mjedisit dhe rritjes së rasteve të alergjisë së frymëmarrjes. Grimcat e larguara nga djegia dhe ngrohja e motorit me naftë krijojnë një mjedis armiqësor për bimët. Për të mbrojtur veten, ato prodhojnë proteina që i bëjnë polenet më agresive '.

Temperaturat e larta zgjasin periudhat e pllenimit, kështu që riniti nuk është më sezonal. Por ka akoma më shumë: sepse bie shi gjithnjë e më pak, speciet më të dobëta të bimëve po zhduken. Duke vepruar kështu, ato më rezistente, të cilat janë gjithashtu ato që shkaktojnë më shumë alergji, të tilla si salsola, e cila është një barishte shumë e zakonshme në ulluqet dhe tokat bujqësore, po i zëvendësojnë ato.

Lule lulekuqe

A mund të bëhet diçka për të zbutur ndikimin e kësaj rritje të alergjive? Sigurisht: mbillni pemë pa alergji, kufizoni trafikun dhe mos ndotni.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.