Mauna Kea

vullkani më i lartë në botë

Ne e dimë se në planetin tonë ka lloje të shumta vullkanesh me karakteristika unike dhe se më shumë se një mund të na befasojë. Njëra prej tyre është Mauna KeaMe Peakshtë maja më e lartë në shtetin e Havait dhe është një vullkan që, nëse merret nga baza e tij si pikënisje, konsiderohet vullkani më i lartë në botë. Nëse e llogarisim nga ky vend, tejkaloi edhe malin Everest.

Prandaj, ne do ta kushtojmë këtë artikull për t'ju treguar të gjitha karakteristikat, origjinën dhe shpërthimet e vullkanit Mauna Kea.

tipare kryesore

shpërthimet e lavës

Emri Mauna Kea vjen nga Havai dhe do të thotë mal i bardhë. Shtë një nga vullkanet më të vjetër që përbëjnë këtë ishull. Isshtë vullkani i katërt më i vjetër dhe konsiderohet si një vullkan i shenjtë nga vendasit e Hawaiit. Isshtë një vullkan ku ju mund të gjeni një biodiversitet të madh dhe ekosisteme të përbëra nga habitate vendase të florës dhe faunës, kështu që ka rëndësi të madhe kulturore dhe natyrore. Konsiderohet si një strehë për një numër të madh të specieve lokale dhe nuk është e rëndësishme vetëm në Hawaii, por në të gjithë botën.

Një nga kuriozitetet për të cilat dallohet vullkani Mauna Kea është sepse ka një lartësi më të madhe se Mount Everest. Konsiderohet si vullkani më i lartë në botë për sa kohë që lartësia nga baza e tij llogaritet.

Isshtë klasifikuar si një vullkan i fjetur. Ndodhet në pjesën veri-qendrore të një ishulli të vendosur në mes të Oqeanit Paqësor. Pjesa më e madhe e masës së saj është ende nën ujë, kjo është arsyeja pse Mount Everest shpesh quhet më i larti. Nga fundi në majë të shtratit të detit, është më shumë se 9.000 metra i lartë, por numri i saktë është i paqartë. Vlerësohet se lartësia e tij varion midis 9.330 dhe 9.966 metra, apo edhe më shumë se 10.000 metraMe Sipas Anketës Gjeologjike të Shteteve të Bashkuara, ajo është 4.205 metra mbi nivelin e detit. Vëllimi i tij është afërsisht 3.200 kilometra kub.

Shtë një vullkan në formë mburoje me majën e një mali të mbuluar me borë. Po, megjithëse Hawaii nuk është një vend që lidhet me të ftohtin, Mauna Kea ka një shtresë akulli dhe, gjatë muajve të dimrit, regjistron reshjet e borës (prandaj emri). Këto karakteristika e bëjnë atë një destinacion popullor për praktika e sporteve të tilla si ski dhe dëborë. Për shkak të lartësisë, peizazhit, ajrit të pastër dhe distancës nga qytetet e mëdha, u instaluan teleskopë dhe vëzhgime.

Formimi i vullkanit Mauna Kea

mauna kea

Ne po flasim për një vullkan të fjetur që mund të zgjohet në çdo moment. Dhe është se pothuajse të gjithë vullkanet joaktivë mund të zgjohen në çdo kohë dhe të hyjnë përsëri në një cikël shpërthimesh.

Mauna Kea vlerësohet të jetë afërsisht 1 milion vjet e vjetër. Duke qenë një vullkan mburojë, ai është formuar pothuajse tërësisht nga akumulimi i disa shtresave të lavës shumë të lëngshme, që derdhen në të gjitha drejtimet, duke formuar shpate të buta dhe forma të gjera. Sidoqoftë, llava në këtë rast është shumë viskoze dhe formohet një pjerrësi e madhe. Konkretisht, thuhet se ka qenë në gjendje rezervë sepse ka hyrë në një fazë ndryshimi dhe aktiviteti i tij shpërthyes është ulur më shumë se 400 vjet më parë. Sidoqoftë, si çdo vullkan i fjetur, ai mund të zgjohet në çdo kohë.

Origjina e tij është një pikë e nxehtë në Hawaii, një zonë me aktivitet të lartë vullkanik. Pllaka e Paqësorit rrëshqet përtej kësaj pike, ku rritet magma e përbërjes bazaltike, shkatërron koren oqeanike dhe shfaqet në formën e lavës gjatë shpërthimitMe Në këtë kuptim, Mauna Kea filloi si një vullkan nënujor, derisa shtresat e njëpasnjëshme të shpërthimit të lavës u mbivendosën dhe i dhanë formën e saj aktuale. Pjesa më e madhe e strukturës së saj u ndërtua në Pleistocen.

Aktivitetet pas mburojës filluan më shumë se 60,000 vjet më parë; deri në 300,000 vjet, pas së cilës filloi të derdhë bazalt alkalik.

Shpërthimet e Mauna Kea

vullkani mauna kea

Hera e fundit që Mauna Kea shpërtheu ishte 4.500-4.600 vjet më parë. Ishte shumë aktiv në fazën e mburojës rreth 500.000 vjet më parë, dhe pasi arriti në fazën e mburojës së pasme, aktiviteti u bë më i qetë derisa u bë një vullkan i fjetur.

Ka pak raste të konfirmuara të shpërthimeve historike; domethënë rreth gjashtë, të gjitha ndodhën para Epokës së Përgjithshme.Rreth 4.000-6.000 vjet më parë, 7 shfryn mund të kenë shpërthyer dhe përfaqësojnë disa nga shpërthimet më të fundit. Ngjarja e fundit pa dyshim ka prodhuar disa kone dhe grykë në veri dhe jug në një pikë të Holocenit.

gjeologji

Mauna Kea është një nga pesë vullkanet e nxehtë që përbëjnë Ishullin e Madh të Havait dhe është ishulli më i madh dhe më i ri në Zinxhirin Perandorik Havajas Seamount. Në samitin e tij, vullkani Mauna Kea nuk është një kaldera e dukshme, por një seri kone të përbëra nga hiri dhe guri shtufi. Shtë e imagjinueshme që të ketë një krater vullkanik në majë të malit, i cili ishte i mbuluar nga sedimentet nga shpërthimi i mëvonshëm vullkanik.

Vullkani Mauna Kea ka një vëllim prej më shumë se 3,200 kilometra katrorë dhe masa e tij është aq e madhe sa që, së bashku me vullkanin fqinj Mauna Loa, krijoi një depresion në koren oqeanike 6 kilometra të thellë. Vullkani vazhdon të rrëshqasë dhe të ngjeshet nën të me një normë më të vogël se 0,2 mm në vit.

Mauna Kea është vullkani i vetëm në Havai me një akullnaj të fortë, duke përfshirë gjuhën akullnajore dhe akullnajat. Depozita të ngjashme akullnajore mund të ekzistojnë në Mauna Loa, por këto depozita janë mbuluar nga rrjedhat e mëvonshme të lavës. Edhe pse Hawaii është në vendet tropikale, një rënie 1 gradë e temperaturës gjatë epokave të ndryshme të akullit mjafton të mbash borën në majë të malit gjatë gjithë verës, duke formuar kështu një shtresë akulli. Kanë qenë tre akullnajat në 180.000 vitet e fundit, i cili quhet Pōhakuloa.

Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë rreth vullkanit Mauna Kea dhe karakteristikat e tij.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.