Masat për cenueshmërinë e Spanjës ndaj ndryshimeve klimatike

Spanja e prekshme nga ndryshimi i klimës

Shumë herë ne e kemi quajtur Spanjën si një nga vendet më të prekshme ndaj ndryshimeve klimatike. Gjëja e parë që e bën Spanjën të pambrojtur është vendndodhja e saj gjeografike. E dyta dhe jo më e rëndësishmja, është klima e tyre.

Për të ndaluar ndryshimin e klimës, të gjitha masat politike dhe ekonomike duhet të studiohen në mënyrë që të përshtaten ose minimizohen pasojat. Çfarë mund të bëjë Spanja duke qenë kaq e ndjeshme ndaj ndryshimeve klimatike?

Zjarret e fundit të regjistruara në Galicia kontribuojnë në rritjen e efektit serë, për shkak të emetimeve të mëdha të CO2. Për të ndaluar pasojat e ndryshimit të klimës në Spanjë, nevojiten zgjidhje nga komuniteti shkencor për politikanë që mund të ofrojnë një vizion jo vetëm mjedisor, por edhe ekonomik dhe politik. Këto zgjidhje janë shndërruar në adaptim dhe / ose masa zbutëse për efektet e ndryshimit të klimës në një mënyrë efikase dhe ekonomike.

Energjitë e ripërtëritshme

energji e rinovueshme

Gjëja e parë që duhet të merret parasysh për të zvogëluar efektet e ndryshimit të klimës është të zvogëlohet rritja e efektit serë. Si ta bëjmë atë? Reduktimi i emetimeve të gazrave ndotës nga aktivitete të tilla si djegia e lëndëve djegëse fosile në industri dhe transport.

Një alternativë gjithnjë e më ekonomike, efikase dhe konkurruese në tregjet ndërkombëtare është energjia e rinovueshme. Sot energjitë e rinovueshme janë po aq konkurruese sa qymyri ose nafta.

Ndryshimi i klimës po ndikon gjithashtu në bujqësi dhe atë që duhet të përpiqemi të kuptojmë çfarë do të ndodhë që të jetë në gjendje të ndërmarrë veprime për të.

Ndryshimi në fenomenet e motit

Siç e dimë, ndryshimi i klimës ndikon në intensitetin dhe frekuencën e fenomeneve meteorologjike si shirat e rrëmbyeshëm që shkaktojnë përmbytje ose thatësira. Në vendet në planet ku këto kushte tashmë ekzistonin, efektet do të jenë më të theksuara.

E njëjta gjë është e vërtetë, sipas tij, me zonat bregdetare. Njerëzit më të prekur janë ata që jetojnë pranë ujit, në zonat bregdetare, dhe të dy me mot të keq, dhe ngritjen e nivelit të detit, janë më të prekshmit.

Zgjidhja është të trajnojmë studiuesit në mënyrë që të gjitha pasojat e ndryshimit të klimës të parashikohen në maksimum në mënyrë që të përshtaten me të.

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.